| peleprimarul a întrebat:

am 13 ani si cand o sa cresc vreau sa ma fac developer(creator de jocuri si aplicatii), dar nu stiu ce trebuie sa fac de pe acum.Trebuie sa stiu matematica? daca da, cat? Trebuie sa ma dau pe mate-info la liceu? Va trebui sa fac niste cursuri de creat jocuri? Chestii de genul asta! Va rog ziceti tot!

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Depinde, daca esti un bun auto-didact poti invata de acasa si nu e nevoie sa te chinui, mai ales daca nu esti foarte bun la matematica si fizica, mai ales ca in Romania ajung profesori tot felul de oameni si la informatica la profil mate-info in unele licee inloc sa si faca ora el sa si lase liberi elevii la calculatoare sa stea pe Facebook sau pe ce vor ei. Nu exista cursuri de creat jocuri, se numeste programare si aia in mare e generala, daca inveti programare vei putea sa ti faci de la un joc 2 D simplu pana la un soft folosit de guvern de exemplu pentru localizarea masinilor de politie ( un exemplu nu stiu zic si eu happy ). Ar fi recomandat daca simti ca te descurci cu stiintele exacte gen matematica, fizica si chiar crezi ca e de tine sa stai la un birou 8 ore pe zi sau sa stai 8 ore pe zi la tine acasa la o masa scriind coduri, da sa dai la un profil mate info si ar fi si mai ok sa tragi tare la evaluarea nationala sa ai note cat mai bune sa prinzi locuri la un liceu bun.

| peleprimarul explică (pentru alex495):

Mersi,dar ar trebui sa ma duc la o facultate anume? Unde?

| alex495 a răspuns (pentru peleprimarul):

Le scriu in ordinea descrescatoare a calitatii educatiei.
politehnica Bucuresti
universitatea Transilvania
politehnica din Iasi
La Cluj iar e buna
sunt mai multe, depinde si de unde esti, poate nu ti permiti sa stai la camin nu stiu, zic si eu sau vrei chirie

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

De cand e universitatea Transilvania mai performanta decat universitatea din Iasi, Bucuresti sau Cluj?

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Am pus descrescator, iar clujul si Iasi sunt cam la acelasi nivel cu brasovul

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Si cum ai realizat tu topul asta?

Sa fim serios, cum poti compara Universitatea Transilvania cu Universitatea din Bucuresti, Iasi si Cluj?

Exista un top international al celor mai bune 1000 facultati din lume. Brasov nici un intra acolo, dar...

Citez:

"Patru universități din România au fost incluse în Topul celor mai bune universități din lume din 2017 (2017 Best Global Universities), realizat de U.S. News & World Report. Acestea sunt Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca,
Universitatea din București,
Universitatea Politehnică din București și
Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași."

Exista si un top al universitatilor romanesti... Transilvania e pe locul 15.

In continuare sunt curios cum ai realizat tu acel top al performantelor in care Universitatea Brasov e mai buna ca Universitatea Bucuresti si la acelasi nivel cu Iasi, Cluj sau Timisioara. Le ai facut pe toate sa le poti compara? Sau dupa ce te ai ghidat?

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt student, din ce am auzit de la altii si ce ne au mai spus profesorii. Si poate conducerea de la Iasi si Cluj au cotizat"sa fie in top si Transilvania nu. In fine, eu am scris cateva universitati de care stiam ca sunt bune si au facultate de informatica in componenta

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Lasa ma sa ghicesc... esti student la Transilvania.

Sigur au "cotizat".

Altfel de ce ar fi mai bune 3 universitati cu mai bine de 500 ani vechime impreuna decat una cu 60-70 ani vechime.

De ce ar fi mai bune 3 universitati din cele mai mari centre universitare din tara decat una dintr un oras cu mai putini locuitori decat toati studentii din Bucuresti?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuei sa faci cursuri de creat jocuri, la varsta asta trebuie sa inveti mulat matematica si fizica ca sa stii sa le poti aplica la programarea jocurilor, pentru ca asa se creaza acele jocuri, cu formule matematice!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasii sunt simpli. Un liceu de mate info, ideal intensiv info. Dai multa atentie matematicii si informaticii in timpul liceul si pe urma dai la o facultate de profil IT. Pe urma lucrurile oto vor fi destul de clare

| kyliejenner a răspuns:

Pai mergi la mate info la liceu. Poti de asemenea sa incepi cursuri de programare tot in timpul liceului. Dupa aceea la facultate vei aprofunda mai mult

| Nicolae207 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci pentru inceput este sa vrei sa ajungi la un liceu de informatica, acolo te vor invata chestiile de baza, care nu vor fi usoare. De acolo tu vei stii sa folosesti orice program de programare si astfel vei capata experienta pentru a activa in domeniu mai sus mentionat de tine.
Bafta!

| bodeaandrei a răspuns:

Da, trebuie si matematica. insa multe cunostinte in it... acum daca esti curios poti incepe cu creerea unui joculet in UNITY... happy

| Chirila_Marin_1978 a răspuns:

Ca sa faci jocuri trebuie sa ai imaginatie si dupa mine sa stii sa desenezi unele lucruri nu poti intreba pe cineva care nu s-a gandit niciodata la asta dar poti itreba un creator adevarat depilda Ovi Lex poti cauta pe pagina lui de Facebook si sa-i trimiti un mesaj el te poate sfatui mai bine sper sa reusesti.

| NicoleVrl23 a răspuns:

Uite un site care te-ar putea ajuta :
http://forum.softpedia.com/......de-jocuri/
Succes!