Întrebare recomandată | Purgatoriu a întrebat:

Cum poţi avea mai multă încredere în tine?

19 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Exersand, incepand cu pasi mici in fiecare zi.
De ex, mie nu imi place sa merg prin cantina spre clasa mea, si prefer sa merg prin mai frig decat sa trec prin toata turma. Un ''exercitiu'' ar fi sa merg tocmai prin catina, sa nu imi mai pese de eventualele priviri (pentru ca probabil e doar imaginatia mea) indreptate spre mine.
Trebuie timp si (oarecum) paradoxal, putin curaj. Dar chiar nu e imposibil.
O seara frumoasa, si succes!

| eliaclodia a răspuns:

Buna intrebare. Ca sa-ti controlezi emotiile trebuie sa fi bazat. Cat mai multa investitie in a te pricepe, cu atat mai multa incredere. Acum intrebarea e: ce anume iti da emotii, ce anume te complexeaza? Unii apeleaza prea mult la iluzii si automintire cand ii chinuie lipsa de incredere in ei insisi. Altii inlocuiesc dezvoltarea personala cu integrarea intr-o gasca. Si spiritul de turma e o atela, o carja.

| raluca0306 a răspuns:

E greu de explicat. Avand mai multa incredere in fortele tale, in abilitatiile tale.

| eliaclodia a răspuns (pentru raluca0306):

Vrei sa explici asa? Adica asa: daca iti pui la incercare abilitatile, ci siguranta capeti incredere in ele prin reusite, iar prin nereusite iti pui in miscare ambitia.

| FerLin a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca orice ai face si oricat de bine ai face-o, totdeauna vor fi niste indivizi care sa te ironizeze, contrazica, intimideze daca ceea ce spui ii vizeaza. Sa nu crezi ca exista o reteta pe care daca o aplici in orice faci/zici, vei avea succes.
Tot ce trebuie sa faci e sa inveti sa ignori pe "Gica-contra", prezent peste tot si oricand.
Chiar daca la un moment dat gresesti intr-o privinta, nu te lasa intimidat de ironia celor ce observa, pentru ca rautatea oamenilor e la ordinea zilei, si ea se hraneste cu lipsa ta de incredere in propria persoana. Daca desconsideri pe cei ce te contesta, e ca si cum le-ai pune un plasture pe gura (chiar daca asta ii determina sa ajunga sa faca si spune la gura happy ) si i-ai lega la maini.
Tot secretul e sa iti cunosti propriile capacitati, sa stii cat te poti intinde si sa nu-ti fie rusine de lipsurile tale atat timp cat faci tot posibilul sa ti le acoperi cu orice inseamna sau duce la evoutie.
In rest... voie buna sa ai! happy

| eliaclodia a răspuns (pentru FerLin):

Mai sunt indivizi care te periaza si totul are un scop. Uneori te periaza cand te urasc de fapt.

| FerLin a răspuns (pentru eliaclodia):

Asa este. Dar si acestia, la un moment dat, se vor cerne. Totul iese la suprafata in timp.

| eliaclodia a răspuns (pentru FerLin):

Da, totul iese la suprafata in timp, deoarece asa si interactionam si ne relationam, pas cu pas.

| Dariusuu a răspuns:

Drumul catre succes incepe din momentul in care ai hotarat sa actionezi, cand faci primul gest.

Mergi incet cu pasi mici, trebuie doar sa ai incredere in tine.

Iti dau un exemplu.

Messi cand executa un penalty cat de greu crezi ca este? Are foarte mare incredere in el pentru ca a exersat lucrul acesta.

Trebuie doar sa crezi ca vei reusi, daca nu crezi apare frica de esec.

| Hopefree a răspuns:

Increderea este un lucuru ce se dobandeste atunci cand tu iti reusesti propusele.Totul are legatura cu vointa ta de a merge pana la capat si a reusi in ceea ce faci.Cu cat iti reusesc mai mult propusele cu atat si increderea in tine v-a creste cu siguranta. Unele persoane pot avea mai multa incredere in ele decat altele.Totul sta si la modul cum gandesti si prvesti viitorul. Sper ca am reusit putin sa iti dau o mica mana de ajutor.Bafta in continuare!

| eliaclodia a răspuns (pentru Hopefree):

Dar daca ce ti-ai propus e sa cuceresti nu stiu ce baiat si nu merita nu trebuie sa-ti pierzi increderea in abilitati, nici sa te vezi fara atuuri, ci sa intelegi ceva. Ce?

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Pardon, initial am vrut sa scriu nu ca nu merita, ci ca nu ai reusit. Dar acum ma gandesc si la prima varianta.

| Unec a răspuns:

Iesind din zona ta confortabila. Adica facand lucruri de care de obicei ti-ar fi frica si sa nu te lasi pana nu-ti iese

| Unec a răspuns:

+ citeste-o da, asta...
http://www.libris.ro/carti/dezvoltare-personala
site-ul e foarte serios. am comandat de la ei. ti-am ales categoria"dezvoltare personala" despre asta e vorba cu increderea in sine. vezi ce-ti sare in ochi si cumpara. te ajuta foarte mult cartile faine. ooo si mai am ceva:

http://www.youtube.com/watch?v=40yR6oREfUE
neaparat, uita-te aici daca chiar vrei sa schimbi ceva. E super fain si e foarte adevarat acest mod de abordare a sinelui. iti spun din experienta. bafta!

| Purgatoriu explică (pentru Unec):

Site-ul acela Iesirea din Matrix ni l-a recomandat si profesoara noastra de fizica. M-am regasit imediat in femeia aceialaughing. Merci.

| eliaclodia a răspuns (pentru Purgatoriu):

Imi place Matrix la nebunie. E un film util, daca te proiectezi in el.

| 12UFFY a răspuns:

Incearca sa faci sport, s-ar putea sa te ajute.

| zayna a răspuns:

Pai in primul rand sa nu te intereseze ce fac altii ce spun altii, fiecare om e diferit, are opinii diferite, sa ai incredere in tine trebuie sa iti formezi o personalitate proprie sa.ti fi propriul tau profesor sa iti alegi un drum al tau dupa care sa te ghidezi neinteresandu.te parerea celorlalti. Sa faci un lucru poate chiar daca ai impresia ca vei da gres.Nu conteaza fa.l, asa iti vei capata incredere in tine si vei face mereu totul in stilul tau propriu fara opinia celorlaltihappybafta

| XtrimeAnonymouse a răspuns:

Simplu. Avand mai multa incredere in abilitatile tale!