| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa te faci mai clar și înțeles intr-o conversație?
Eu întâmpin o problema de fiecare data când fac ceva planuri cu cineva și va dau și exemple.
Dacă cineva ma cheamă luni sa il/o ajut cu ceva și specific ca nu pot luni dar am disponibilitate marți dacă e ok.Persoana respectiva ma suna luni sa ma certe sau sa îmi spună ca să supărat de ce nu m-am dus luni.
Sau.Stau și planific și plănuiesc cu anumiți oameni o data sau o zi legata de ceva.Iar după minute în șir de explicații tot ce aud e "da nu poți atunci" (când am spus ca nu pot),sau după o ora ma întreabă "deci asa ramane" (cum au spus ei),saaau merg mai departe și spun cum au plănuit ei nu cum am spus eu.
Pur și simplu am senzația ca nu sunt luata in serios de către membri familiei, cunoștințe etc si tot eu pic prost.
Cum as putea sa le expun faptul ca nu ma simt ok cu comportamentul lor și ca ar trebui sa ma tina cont și de ce vorbesc eu?

4 răspunsuri:
| ponturi a răspuns:

Pune intrebari si da doua variante, zi le ceva de genul auzi vrei azi la ora 18 sau maine la ora 10?

| sammie a răspuns:

Poți discuta cu ei. Simplu!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca ceilalti au o problema, nu tu. Daca e vorba de prieteni, eu as fi mai reticenta cu acestia. Familia din pacate nu prea ti-o poti schimba. Daca planurile se fac prin conversatie pe chat, atunci e posibil ca fiecare sa inteleaga altceva daca nu sunt folosite semnele de punctuatie corect, sau daca replicile sunt prea multe si se pierde sirul.

Le spui pur si simplu ca mai niciodata nu iau in considerare faptul ca tu le explici cand poti si cand nu, dar ei te ignora, iar asta se traduce prin nesimtire.

| Smmo a răspuns:

Daca tu te exprimi corect, clar, scurt si la obiect, vorbesti suficient de tare si tot se intampla, incearca sa iti dai seama ce probleme are celalalt. Ar fi de ajutor poate ca inainte sa va despartiti sa le reamintesti ca a ramas sa va vedeti cand v-ati inteles.
Ia in considerare si faptul ca uneori nu suntem atenti. Nimeni nu se poate concentra mult timp. Indiferent daca vrei sau nu, uneori esti prea obosit si intri automat intr-o stare in care nu retii sau nu asculti. Poate au prea multe ganduri, sunt stressati, ar trebui sa se relaxeze si ei.
Poate le-a distras ceva atentia, poate era un televizor deschis sau altceva care i-a facut neatenti o clipa.
Mai sunt si probleme medicale: probleme cu memoria, probleme cu auzul, cu vederea... daca fac parte din cercul tau apropiat ar fi bine sa discutati, sa investigati.
Important e sa fii calma si tu si ei, ceea ce nu e usor.