| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa iti dai seama dacă un om merita sa stea lângă tine?
Am pățit în urma cu un an sa trec printr-o experienta ciudata ce mi-a rămas pe creier și de care nu pot sa scap.Este vorb de soțul meu ce acum e relativ ok cu mine si cu familia(cu mici scăpări ce imi par sincere chiar dacă el spune ca le zice sau face doar la nervi).Dar acum un an si-a cam data arama pe fata (și în alții dar nu chiar asa rau) cred eu.
Eu cu sotul meu suntem oameni modești din familii modeste ce acum un an am avut șansa să ne punem pe picioare o firma din care am făcut niște bănuți.Treaba e ca firma s-a facut fără voia mea și cu foarte mule incalceli ce pana la urma oricum au dus la faliment.Dar pana sa falimentam soțul meu s-a schimbat radical.A început sa nu ii mai pese de ce spun și eu.Sa ne certam.Sa spună ca nu ii pasa.Sa își pună familia mai presus decât pe mine și la nervi chiar sa îmi spună ca să ma iau sa plec dacă nu îmi convine eu fiind însărcinată.
Specific ca eu fiind cu probleme hormonale pe timpul sarcinii și și bolnava.Se poate sa fi stat mai prost cu răbdarea sau sa îmi sara tandara mult mai repede.Dar comportamentul lui fata de mine fiind însărcinată mi sa părut urat.Venea de la firma și mai făcea mâncare ca mie îmi era rău sau câte un pic de curățenie și indiferent dacă era bun sau nu eu apreciam ca le face și nu îl jigneam niciodata.Am fost sotie pentru el chiar dacă eram însărcinată,nu am plecat deși mi-a spus sa o fac,am rămas deși petrecea puțin timp cu mine si mai mult cu ai lui, și deșii am avut probleme grave cu afacerea și cu banii imprumutati tot am rămas. Și nu spun ca s-a schimbat din cauza ca ne mai certam, dar pur și simplu îl vedeam și simțeam eu altfel chiar și când nu ne contraziceam.Imi spunea planuri de ale lui și a familiei lui fără sa realizeze ca pana mai ieri plănuisem altceva și pur și simplu nu ii pasa când ii spuneam ca nu e ok ce face.Se ridica și pleca dacă nu îmi convenea ceva și vorbea cu ai lui de planurile lui.Chiar și după ce s-a terminat toată treaba cu firma mi-a spus ca în perioada aia chiar a simțit sa se despartă de mine pur și simplu.
Iar întrebările mele sunt.
Poate un om sa renunțe la o relatie de ani de zile,la o familie doar pentru ca a facut bani? Ce se gândește? Ca dacă are bani ia alta și e cil?
Dacă un om îți spune ca a avut o perioada din viata în care pur și simplu a simțit sa renunțe la tine,e posibil ca să nu mai aibă sentimente oricum? Adică poți sa spun am vrut sa renunt la tine dar după sa am iar sentimente și sa te iubesc?
Specific ca după faliment a devenit iar alt om.A devenit iar mai iubitor și grijuliu, sa mai desprins un pic de neamuri, a început iar sa ma ia în seama pe mine și planurile mele.
Credeți că e posibil ca o data ce face iar bani mai mulți sa revină la vechile obiceiuri? Ar trebui sa ma îngrijoreze fatul ca soțul meu dacă face bani ne părăsește?

2 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Hmm, intrebari simple cu raspunsuri complicate.
1. Un om poate sa renunte si la relatii de zeci de ani intr o secunda fara un anume motiv, deci sa oferi si un motiv face intrebarea si mai retorica decat e deja. Ce se gandeste? Nu avem de unde sa stim. Din ceea ce povestesti tu sotul tau nu exceleaza la capitolul inteligenta din pacate. In acelasi timp, pare ca banii acestia au adus in viata lui niste responsabilitati pe care nu le poate controla corespunzator, deci poate de aici comportamentul urat fata de tine, dar nu explica de ce te ar "uita" pe tine si s ar focusa pe familia lui totusi, ar trebui sa se comporte la fel cu toti ( urat).
2. Cum am spus, este un comportament foarte ciudat si ilogic. Daca spui ca dupa ce banii au disparut si compania a dat faliment s-a schimbat in bine, inseamna ca a disparut si ceva din mintea lui ( nu avem de unde sa stim ce ). Cel mai bine ar fi sa discuti totul cu el, sa ii explici ce si cum si sa fii foarte atenta la raspunsurile pe care le primesti. Nu e imposibil sa fi fost intr o perioada in care voia sa renunte, iar apoi sa isi dea seama ca a gresit si sa se intoarca la 180 de grade in ceea ce priveste sentimentele, dar sansele sunt mici sa fie asa. Exista si posibilitatea ca in perioada in care au venit banii, familia lui sa ii fi influentat deciziile pentru interesul lor material si nu numai. Ar trebui sa fii atenta si la familia lui, poate nu esti atat de placuta de ei precum consideri tu.
3. Din ceea ce stim, nu putem spune sigur Da/Nu. Doar tu ai capacitatea si ocazia de a iti da seama daca sotul tau va reveni la vechiile obiceiuri cand vor aparea din nou banii. Cum am spus la 2, discuta cu el totul amanuntit, vezi cum reactioneaza si ce raspunsuri primesti si daca esti destul de capabila sa intelegi ce auzi, vei stii daca e un om bun sau rau.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

E un suferind de tulburare de personalitate borderline, cel mai sigur. Scapa de copil, n-ai vrea sa cresti copilul unui inamic si schimba-ti viata incet si sigur. Cu el nu ajungi decat 2m sub pamant mai devreme de termen.