| iliiiinca a întrebat:

Cum priviti invatatul limbilor straine din placere? Stiu ca ajuta si este benefic si pentru creier.
Faza este ca eu stau in Suedia si vorbesc suedeza. Vorbesc destul de fluent dar tot mi-as dori sa mai imbunatatesc. Eu sunt si super stricta cu mine de fel. Stiu si putina spaniola, inteleg foarte mult dar la vorbit ma blochez. Ma gandeam sa iau niste lectii de spaniola de moft sa spunem asa. Sau, ar fi mai ok sa invat mai bine suedeza? Gen mai mult vocabular. Nu le vreau pe ambele. Voi ce ati face sau ce m-ati sfatui?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Spaniola nu te ajuta cu nimic! Limbile populare si cele mai vorbite in lume peste tot sunt engleza apoi germana! Restul nu conteaza ca nu ajuta la nimic dar daca ai invatat-o cat ai stat acolo e bine, macar poti vorbi cu cei de acolo bine!
Iar daca crezi ca o stii destul de bine atunci nu mai are rost s-o stii mai bine, am zis mai sus de ce...

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă stai in Suedia perfecționeaza-ți limba suedeza. Ca sa o poți îmbunătăți așa cum ți-ai dori. Te ajuta mai mult decât spaniola având in vedere ca stai acolo.

| mODIN a răspuns:

Prof de limbi straine aici!

Cursurile sunt aproape inutile, din punctul meu de vedere. Chit ca fac rau domeniului in care lucrez zicand asta, trebuie sa fiu sincer. Ajuta daca esti foarte foarte la inceput intr-o limba complet noua (Tu, vorbiind romana, deja ai o baza in spaniola, deci nu cred ca te-ai incadra), ori daca vrei sa dai vreun examen standardizat de tip IELTS sau ECL.

Iti recomand sa te expui pasiv cat mai mult la limbiile pe care vrei sa le inveti (citit, seriale, filme, podcasturi, interviuri, stiri etc.). Exerctiile de gramatica si invatatul conjugarilor pe de rost sa eviti cu orice pret.

| Miruna333 a răspuns:

Fa ce simti. Eu as alege sa imi perfectionez limba in care lucrez, vorbesc zilnic samd, si ce imi doresc, sa o fac ca pe un hobby, sa invat singura acasa. Nu neaparat meditatii, chiar ai putea sa cumperi un curs de cateva luni

| SpoiledBrat a răspuns:

Nu cred ca i ar pasa cuiva ca stai in Suedia

| iliiiinca explică (pentru SpoiledBrat):

Am mentionat pur si simplu. Raspunzi aici sa ajuti, nu sa fii nesimtit

| SpoiledBrat a răspuns (pentru iliiiinca):

Literraly ai scris asta doar sa te lauzi ca stii o limba străină, mare lucru

Lauda te când stii toate limbile posibile

| mODIN a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Sunt curios cu ce trebuie sa gresesti in viata asa mult incat sa ajungi sa-ti faci conturi mai multe de TPU doar ca sa insulti oamenii aiurea de placere laughing