| Steregoi a întrebat:

Cum putem inchide ochii la nenorocirile din lume: guvernari neputincioase, crime, stiinta care incearca sa dea raspuns la toate si nu reuseste, furturi, nedreptate, lipsa de dragoste, tradari, dusmanii, dezordine, uratenie?

Răspuns Câştigător
| LOVW a răspuns:

Este foarte ușor de dat răspunsul, doar că oamenii nu-și dau seama de ce lumea în care trăim este așa de rea. A fost o perioadă în care copiii lui Israel ( poporul lui Dumnezeu ) a făcut omoruri peste omoruri, ucideri, preacurviri, furturi. Dumnezeu le-a spus și de ce este așa : nu este cunoștință de Dumnezeu în țară. Aceasta s-a întâmplat fiindcă lumea a uitat Biblia în bibliotecă și nu doresc sub nici un chip să-și ducă viața cum este ea prezentată acolo ( oricum vei fi fericit cu viața prezentată în Biblie ). Aceste păcate pe care le-ai enumerat mai sus sunt doar niște consecințe ale lipsei de cunoștință, poporul piere din lipsă de cunoștință. Nu doar noi ( ca cetățeni ai României, sau a întregii lumi ) care după cum se vede au uitat Biblia vor fi ucigători, violatori, bețivi, dar dacă copiiir noștri nu vor auzi învățătura Bibliei și atunci nu vor avea măcar dreptul de a alege între Dumnezeu și lume, vor fi la fel ca noi ( ucigători, hoți ) iar din acest motiv vor fi uitați de Dumnezeu. Totul s-a extras din Osea 4:1-3, 6.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca daca ii tinem deschisi se schimba ceva? Ordinea mondiala este stabilita de mult. Si nu de amarati ca noi.

| Steregoi explică (pentru darrio2007):

Daca suntem de partea lui Dumnezeu vom beneficia si noi.

Daniel 12:1:"Şi în vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteşte pe fiii poporului tău, şi va fi vreme de strâmtorare cum n-a mai fost de când sunt popoarele şi până în vremea de acum. Dar în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit şi anume oricine va fi găsit scris în carte."

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

O sa vina de la sine, iti pasa un timp si dupa o sa vezi ca nu o sa mai simti nimic, o sa te lase rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt prea ocupati cu munca sa se mai gandeasca si la toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E atât de ușor... poate prea ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu-i nevoie să închizi ochii. De ce să-i închizi?