| anonim_4396 a întrebat:

Cum reactionati cand cineva va insulta?

31 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Îmi spun în gând: uite încă un prost. Degetul meu mijlociu mai varsă o lacrimă. Apoi fac în așa fel încât să am cât mai puțin contact cu acea persoană. E greu să convingi un om cam de orice. Dar mai ales de faptul că e prost.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Şi dacă te insultă pe bună dreptate tot ei sunt proşti?

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt ignoranți. Când vezi că un om greșește ai două variante. Ori îți vezi de treaba ta. Ori alegi să îl educi, caz în care problema ta e cu o idee sau un comportament, nu cu persoana în sine.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Crezi tu? Oamenii nu acceptă să fie "educați/disciplinați/învățați", oricât de frumos le-ai spune-o tu.Tot atitudinea aia de panseluțe ofensate o vor lua şi-n povestea lor tot tu eşti ală nemernicul şi nu ei ăia ignoranții.Deci, premisa ta cade din start.

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

În cazul ăla revii la varianta 1. Altfel ești prost.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Eşti prost când vrei să corectezi pe cineva ca pe viitor să nu mai facă aceeaşi greşeală? Ce logică de expert TPU!

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am spus mai înainte că e perfect normal să vrei să corectezi pe cineva. Diferența o face însă atitudinea. Dacă e un atac la persoană nu e deloc în regulă. Tu nu ai cum să ajuți persoana aceea decât dacă vrea ea să se ajute. Iar cooperarea lui nu are cum să vină dacă tu vrei mai mult să îl umilești decât să oferi anumite informații. Deștepți sunt mulți, dar puțini își pun problema de a se pune în pielea celuilalt înainte să deschidă gura.

| RAY a răspuns:

Depinde cine ma insulta, daca ma insulta un strain pe net nu il bag in seama e doar un copil fara minte

| Drimmero a răspuns:

Depinde cine o face, pe net cati nu m-au injurat de familie si ii evitam/ignoram pe prosti.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Dar in viata reala?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ps. E si scena mea preferata din serial

| Drimmero a răspuns:

Depinde si de starea mea de moment, daca sunt calm, nervos, indiferent

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Aha. Eu m/am nesimtit foarte mult in ultimii 2 ani, sunt ceva de genul... House spune mai bine https://www.youtube.com/watch?v=qaxmqXmFQMY

| GoldenZenith a răspuns:

Eu sunt calma, pot zice că mă amuz, până la un anumit punct, când îmi sare mustarul și fac urâțel. blushing

| CleanHeart a răspuns:

Tac

| syd a răspuns:

School shooting

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zâmbesc si plec mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reactionez cu pumnii si picioarele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

.i don't care. i love it

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Bacemi cine a spus ceva de atac la persoană? Tu eşti măcar atent atunci când citeşti un lucru înainte să te apuci să şi răspunzi? Eu spun un lucru/o idee iar tu te rezumi din start la "atac de persoană", că probabil aşa-i mai simplu de-nțeles pentru tine.
Am şi menționat "oricât de frumos le-ai spune-o tu".

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebarea se cheamă cum reacționați când cineva vă insultă. Despre asta vorbeam. Tu ai completat cu "și dacă te insultă pe bună dreptate tot ei sunt proşti?"

| Bacemi a răspuns (pentru Bacemi):

"Oamenii nu acceptă să fie "educați/disciplinați/învățați", oricât de frumos le-ai spune-o tu.Tot atitudinea aia de panseluțe ofensate o vor lua şi-n povestea lor tot tu eşti ală nemernicul şi nu ei ăia ignoranții. Deci, premisa ta cade din start."
Nu subestima puterea plantării unei semințe. Mulți nu îți vor da dreptate pentru că nu au încă suficiente informații sau din orgoliu. Mai departe însă vor reflecta la cele spuse de tine. Iar dacă nu o fac oricum nu mai e treaba ta. Dacă tu ai avut buna intenție să le prezinți o ipocrizie, o inadvertență și ai făcut-o e suficient. Important este însă să o faci cu acceptul celuilalt și pe un ton pozitiv. Poți să vorbești cât vrei de înflăcărat și pe bună dreptate atâta timp cât faci clar că ataci o idee tâmpită într-un punct diferit în plan de voi doi. Nu te duci la persoană pur și simplu și începi să îi zici că e prost că face nu știu ce chestie, că e limitat, etc. Asta dacă ai ca scop schimbarea obicelui prost sau ideii tâmpite pe care a adoptat-o. Dacă scopul e să îți crești tu ego-ul, că ești deșteptul pământului, go ahead. Iar sfaturile necerute sunt cam cel mai de rahat lucru.
Uite un exemplu bun: https://www.youtube.com/watch?v=5auJ3Dg-zNs
Cadrul e unul bun. Cine sună acceptă de unul singur dezbaterea cu niște persoane a căror poziție ideologică e prestabilită. Iar gazdele emisiunii comunică până fac foarte clară valabilitatea sau, mai degrabă, lipsa de sens a unui argument. Prezinți o situație, o idee, un comportament, din mai multe unghiuri până celălalt are un moment de AHA și începe să vadă altfel lucrurile. Sau nu. Unele valori ale noastre chiar nu mai suferă schimbări, din diverse motive. Unii oameni pur și simplu nu sunt pregătiți pentru ce le vei spune.

| 1231242 a răspuns:

O idee proasta ar fi sa-i intorci spatele si sa-l dai in mortii lui in gand, iar o idee buna ar fi sa va injurati ca la usa cortului, ca poate iese de o bataie, nu?

| AndreiWeisz a răspuns:

Depinde cine si cat de urat mi-o da laughing Ori ignor, ori raspund si eu cu ceva inapoi, iar in cazuri extreme devin violent, dar nu e de dorit laughing

| Viitorulapropiat a răspuns:

Păi il ignor.

| ChristianKalman a răspuns:

M-au învățat ai mei că răzbunarea e arma prostului, în oricare mod s-ar manifesta această răzbunare. Îl ignor, e simplu. happy

| apz a răspuns:

Precum melteanul. Insult la rândul meu.

| Habbsha a răspuns:

Nu-mi pasă de asta, decât dacă îmi pasă de persoana care mă insultă. Acum depinde și de insulte, de gradul lor și de motivele pe care le are s-o facă. În general mă enervez și stau să mă cert până lămurim lucrurile sau până cineva dintre noi cedează și pleacă.

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Mahalageala?

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Ceva de genu. Sunt enervant de certăreață dacă cineva are plăcerea să mă enerveze.

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Bine ca mi-ai zis, o sa fie placerea mea))))