| anonim_4396 a întrebat:

Cum reușiți sa va țineți de ceea ce va propuneti sa faceți? Daca va faceti un plan pe jumatate de an, de exemplu, cum reusiti sa faceti tot ceea ce v-ati propus? Eu imi propun sa tin o dieta data de nutritionist si nu reusesc.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Probabil ca nu esti pregatita si, cel mai important, nu ai un scop clar pentru a face acel lucru. La acea dieta si, implicit, la slabit ma refer. Eu am sau aveam probleme cu greutatea de cand ma stiu. Anul trecut, prin decembrie, m-am indragostit pentru prima data de cineva. Nu a fost sa fie si, foarte suparat fiind, mi-am propus sa fac o schimbare pentru ca, gras fiind, nu aratam bine deloc. Ma mai amagesc si acum cu ganduri precum: poate ne-om cunoaste la un moment dat, poate ne-om mai intalni, etc. Ma rog, asta e alta poveste. Desi am mai incercat sa slabesc, faptul ca aveam, de data asta, o motivatie clara, a dat rezultate. Am pierdut cam 25-30 de kg de la sfarsitul lunii martie, pana pe la sfarsitul lunii septembrie.
De asemenea, un alt obiectiv de-al meu este acela de a deveni profesor, de aici gasindu-mi motivatia de a studia.
Trebuie sa ai un scop, un obiectiv clar si sa lupti pentru el, asta e parerea mea. Asa, daca vrei si nu vrei un lucru, daca ai chef intr-o zi si in trei nu, e dificil.

| WaterDrop a răspuns:

Pui pe hartie avantajele si dezavantajele. Daca avantajele castiga, atunci ai toate motivele sa te tii de treaba.Cand te demoralizezi, iei lista si o citesti iar si iar si iar.

"Dieta" este un cuvant gresit si te demoralizeaza din start, "mod de viata" este expresia corecta pentru ca va trebui sa mananci asa toata viata, altfel vei da inapoi cand revii la planul normal de masa.

| wpetterssone a răspuns:

Eu nu îmi fac planuri pentru jumătate de an, ci doar o dată aproximativă. De exemplu, spun că în a doua săptămână din mai voi merfe în Luxemburg. Este foarte posibil să merg în Luxemburg chiar în a doua săptămână din luna mai, însă nu știu exact.
Altfel, am un program bine stabilit pentru următoarele două săptămâni.
Știu că sâmbătă voi merge în Stockholm, apoi acasă și că duminică îmi propun să mă văd cu câțiva prieteni, însă nu știu dacă se va putea. Există o mulțime de factori ce nu depind de mine: dacă este vreme nefavorabilă zborului, zborul către Schipol ar putea fi anulat, și l-aș putea pierde pe cel spre Arlanda, și aș putea rata întâlnirea de duminică, însă ceea ce ține de mine mă străduiesc să respect cât de mult pot.

| DannyQ a răspuns:

Ce fel de dieta? Și pentru ce obiectiv?