| Vali215 a întrebat:

Salut! Cum reusiti sa va pastrati motivatia zi de zi?
Nu reusesc niciodata sa continui sa fac ceea ce mi-am propus. Adica sa invat o limba straina, sa merg la sala etc. De fiecare data ma demotivez zicandu-mi ca n-are rost.

Răspuns Câştigător
| Depoka a răspuns:

Si eu sunt uneori in situatia ta, dar gândește-te la viitor. Anii trec, iar cel care are de pierdut, tu vei fi acela. Si vei pierde multe si vei regreta si mai mult. Ppate vei pierde chiar fericire sau amintiri, locuri sau persoane... ce facem, facem pentru noi.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Motivatia exista sau nu exista de la sine asa cum am mai tot spus, nu iti pui problema cum sa o mentii.

Nu are sens pentru ca nu iti place ce vrei sa faci, iti impui chestii care nu te atrag, si normal ca simti ca nu are rost.

Fa ce simti ca are rost.

Daca nu are rost mai nimic si la tot apare "nu are rost", atunci ai o problema psiholigica cumva, si ar trebui incercat la un psiholog sa rezolvi problema.

| CassiusAlexander a răspuns:

Nu reușesc.

| Vali215 explică:

Am uitat sa mentionez ca lipsa aceasta de motivatie vine din cauza faptului ca acum 4 ani am avut un accident iar mana mea dreapta nu o mai pot folosi 100%. Si de fiecare data cand incep sa fac sport imi aduc aminte de mana mea si ca nu o sa mai fie niciodata cum era inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vali215):

De ce nu te bucuri ca inca ai o mana asa cum e ea?
Puteai sa nu o mai ai deloc

| Vali215 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca din cauza asta nu mai pot face sport la nivelul pe care-l voiam, din cauza asta nu mai pot intra in politie, asa cum mi-am dorit, si sunt multe alte chestii. Stiu ca trebuie sa trec peste asta dar cateodata mintea mea imi tot reaminteste chestia asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vali215):

La politie oricum sunt salarii mici. fa o facultate ca lumea, unde nu ai nevoie de efort fizic.

| iosua12 a răspuns:

Facand din asta un obicei.

| Vali215 explică (pentru iosua12):

Stiu foarte bine treaba asta. Dar tot reusesc de fiecare data sa ma deprim singur si sa-mi zic ca nu are rost.

| Vali215 explică (pentru Depoka):

Yep, asta e un raspuns foarte bun.

| Depoka a răspuns (pentru Vali215):

Si eu sunt uneori in situatia ta, dar gândește-te la viitor. Anii trec, iar cel care are de pierdut, tu vei fi acela. Si vei pierde multe si vei regreta si mai mult. Ppate vei pierde chiar fericire sau amintiri, locuri sau persoane... ce facem, facem pentru noi.