| SERIALS a întrebat:

Cum sa scapi de dependenta de telefon si retele de socializare? Cum sa iti gestionezi bine timpul si sa indeplinesti toate chestiile de facut? Care e secretul vostru?

Am obiective pe care ar trebui sa le indeplinesc in urmatoarele 8 luni, trebuia sa ma apuc serios din septembrie de punctele pe care trebuie sa le fac ca sa ajung la indeplinirea scopurilor dar m-am pomenit in noiembrie si daca am facut vreun procent din ceea ce trebuia e ceva... Mi-am dorit mult si o agenda, voiam sa scriu gandurile si ideile. Am cumparat-o si nici macar nu am inceput sa scriu, ma simt dezamagit ca nu pot sa imi indeplinesc scopurile, ar trebui sa invat niste chestii dar timpul trece si simt ca o sa am regrete mari daca nu ma apuc serios. Dati-mi niste idei cum sa gestionez timpul in folosul meu.

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Time blocking. Am o aplicație, Forest, care blocheaza telefonul. O pornesc, de obicei în sesiuni de cate 2 ore, și încerc să nu risipesc niciun minut aiurea, pentru că simt că am trișat dacă fac asta. + Stres. Plus, am un target de ore de atins zilnic. Agenda nu e mereu utilă. Adică e, daca știi ce să scrii in ea, dacă ai un scop clar, că altfel îți vine să tot rupi paginile. Probabil tu ai genul acela de mentalitate, că trebuie sa ai un plan și niște lucruri în minte aranjate că sa te apuci de o treabă, când în realitate important e sa te apuci, oriunde, oricum, că de acolo poți doar sa evoluezi. Pe mine nu mă ajută agenda, mă organizez intr-un note app.
Îți recomand să îți împărți proiectele în mai multe sarcini mici și realiste.
Ai o pâine. Și o tai in felii. Mănânci pe rând feliile. Azi una, mâine urmatoarea. Înțelegi ce zic. Și atunci vezi cum progresezi și folosești asta ca motivație. Puțin câte puțin, o sa reușești. Și dacă încerci să faci asta zilnic o perioada, o să-ți intri in ritm.

| SERIALS explică (pentru supadeceapa):

Multumesc mult, ce aplicatii folosesti pentru gestionarea timpului?

| supadeceapa a răspuns (pentru SERIALS):

OneNote pentru notițe, aici scriu ce vreau sa fac, de la ce ore, bifez, tai etc.
Forest App pentru time block cu Deep Focus activat și cu ochii pe statistici, ca să-mi ating ținta săptămânală.

| Eireann a răspuns:

Daca esti mai productiv dimineata programeaza sa faci atunci partile mai dificile si solicitante si dupa masa ceva mai usor sau invers, daca esti productiv seara atunci dimineata alege ceva mai usor.
Fa un plan pe saptamana, ce vrei sa faci si la sfarsit evaluezi - daca e prea mult alegi o tinta mai mica.
Nu te panica prea tare inca, primul pas e cel mai greu.

| Gabriellk a răspuns:

Ele au fost creeate pentru a-ti distruge increderea in sine. Uita-te la toate fetele. Sunt obsedate sa lucreze artificial sau material la aspectul lor pentru a fi continuu apreciate si admirate. Lasa-te si bucura-te de viata dintr-o data.