| ioanacoruga4567 a întrebat:

Cum se desfășoară nunțile la penticostali? E diferit față de ortodocși? O fostă colegă de liceu m-a invitat la nunta ei, lucru care m-a uimit având în vedere că nici 19 ani nu are laughing Am observat că la ei oamenii se căsătoresc destul de repede, nu știu de ce se grăbesc așa laughing În fine, ideea e că aș vrea să mă duc la nunta ei, m-am înțeles super bine cu ea pe parcursul anilor, doar că știu că nu e chiar la fel ca la noi, presupun că au alte tradiții, din câte știu ei nu consumă deloc alcool (bine, nici eu nu fac asta), trebuie să ai o anumită ținută. Ziceam să o întreb pe ea dar parcă mi-e rușine. Ați mai fost la astfel de nunti? Ce cadou aș putea să îi iau? Habar nu am. laughing

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=aUgpccg3Oek

Nuntile sunt diferite fata de cele normale, nu se danseaza, nu se consuma alcool si daca esti fata trebuie sa ai banderola pe cap.

https://www.youtube.com/results?search_query=nunta+penticostali

| Catrice a răspuns:

Multe colege de la mine aveau 18 când s-au căsătorit și sunt ortodocse thinking

| Lukasssz a răspuns:

Se face sex inainte de slujba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se căsătoresc repede pentru că se pune preț pe valori, printre care și începerea vieții intime după căsătorie. Și dacă nu poți sta locului, mai bine te pui la punct. happy
Dacă mă întrebi pe mine, nu m-aș căsători repede doar pentru asta. Cred că e nevoie de o anumită maturitate pe toate planurile, măcar cât de cât acolo.hee hee Oricum se spune că dezvoltarea neurologică se încheie în jurul vârstei de 25 de ani.
Ca să fiu sinceră...am observat o mare schimbare în gândirea mea după vârsta de 21-22 de ani. Pur și simplu mi s-a schimbat mentalitatea. Cu toate astea, nici acum nu mă simt cu adevărat pregătită pentru viața de familie. Pentru că știu că e o mare responsabilitate...că iubirea nu e despre fluturi, ci un angajament sfânt înaintea cerului.
Revenind...nunțile la penticostali sunt mai simple decât cele ale cultelor tradiționale. Nu se consumă alcool, nu se dansează. Cadou poți oferi ceva de casă nouă: un set de tacâmuri, veselă, un așternut frumos de pat, chestii de genul. happy