| anonim_4396 a întrebat:

Cum spun parintilor despre o nota mica? Sunt a 8a si stiu cat conteaza media dar pur si simplu nu stiam de nici un test (biologie)

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum spun parintilor despre o nota mica?"

mamă, tată, am umflat un trei (sau patru?) la bio

| SilentRain a răspuns:

Mama,tata am luat 4 sa sa fiti sanatosi, si ziceti meris ca nu m-am apucat de marijuana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tactica oricărui elev: nu le spui

| lilith16 a răspuns:

Ciudat hmmm si eu sunt a 8 a si am dat azi test surpriză la bio, nu stiu daca le pune in catalog dar poate nu le pune, nu le spune nimic si cand afla de ea te prefaci ca nu stii nimic si zici ca e nebuna profa. chiar mergelaughing

| Thyself a răspuns:

Mai puțin contează ce le spui, cât ce vrei să faci mai departe. Dacă ai cele mai bune gânduri, de a învăța pentru a remedia cât de cât situația, să iei și tu un 9 măcar data viitoare, poți merge la ei. Asumă-ți însă consecințele, nu ai învățat, ai desconsiderat materia, plătești atât cu nota cât și acasă. E foarte posibil să fii pedepsit sub o formă sau alta. Tu știi cum înveți de obicei și la ce reacție te poți aștepta. Dacă știi că o să te certe mai bine nu le zici dar învață bine și cere să fii ascultat ora viitoare ca să remediezi situația. Sunt sigur că și profesorul va aprecia și la fel părinții tăi. Nu te aștepta acum să te ia în brațe și să te pupe pe creștet. Ai greșit, trebuia să fii pregătit. Că sigur ai și alte chestii faine, mai interesante probabil decât să înveți e altceva. Dar în viață nu le poți avea mereu pe toate. Te-ai distrat, acum muncește, pregătește-te corespunzător.