| User a întrebat:

Cum trebuie sa fie peretele inainte de aplicarea tinciului? Proaspat tencuit (2-3 zile) sau trebuie sa stea mai mult cu tencuiala? Unii zic ca cica trebuie sa stea macar o luna ca altfel ar crapa stratul de tinci... desi. dupa logica nu ar trebui sa crape fiindca prin tinci peretele respira (deci, moleculele de apa din tencuiala pot iesi in afara) spre deosebire de glet.

PS. Tinciul e Lasselsberger Knauf.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Tinciul se poate da la o zi-doua dupa tencuiala si nu crapa. Apoi se lasa bine sa se usuce peretele.Si sa stii ca si la glet respira peretele.Nu mai respira cand se da amorsa, vopseaua lavabila etc.Crede-ma, lucrez zilnic cu asa ceva.