| Doarunaltutilizator a întrebat:

Cum vi s-a parut sezonul 5 din Samurai Jack?
Cum vi s-a parut ultimul episod?

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

A apărut deja ultimul episod? Nu l-am văzut. Cred că urmează să îl văd pe penultimul. Până acum îmi place destul de mult. Să nu dai spoiler.

| Doarunaltutilizator explică (pentru T0T):

Nu dau spoiler.
Eu l-am vazut dar nu subtitrat in romana, mi-a placut chiar foarte mult, rar mai vezi desene ca Samurai Jack in zilele noastre.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Îmi place mult că au păstrat animația clasică. Nu au transformat-o într-una modernă de rahat.

| Doarunaltutilizator explică (pentru T0T):

Da si mie mi-a placut animatia.
Fi sincer acum, tu ai fi crezut vreodata ca dupa atatia ani o sa mai continue creatorii desenul_
Adica din 2004 sa il continue abia in 2017, sunt ceva ani totusi dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Eu personal nu credeam asta.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu mă așteptam însă voiam.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Am văzut și eu acum ultimele 2 episoade. Penultimul episod m-a făcut foarte curios și l-am căutat pe ultimul direct cum e el fără subtitrare. Nici nu îmi trebuia, limbajul a fost accesibil. După atâția ani de când știu de Samurai Jack mă obișnuisem cu idee că este blocat acolo. După ce seria s-a terminat am presupus că în viitor va ajunge înapoi în trecut cu ajutorul portalului acela păzit de tipul ăla cu ochelari, arătându-l în viitor și cu barbă, în sensul că nu era atunci momentul să se întoarcă în trecut.

https://www.youtube.com/watch?v=ppMe1I0xVo8

Eh, după atâția ani a apărut sezon nou! Îl văd cu barbă și normal că îmi zboară gândul exact la secvența aia. Însă până la urmă a scăpat de barba aia și mă gândeam că creatorii or fi uitat de secvența aia...Și în penultimul episod ajunge Samurai Jack înapoi în zona aia și îi găsește ochelarii tipului ăla sparți și portalul distrus, semn că Aku a reușit să distrugă toate portalurile așa cum a și zis atunci când și-a pierdut sabia. Pe parcursul noului sezon mi-a plăcut că au apărut cei pe care îi ajutase în trecut în sezoanele anterioare și de asemenea au revenit în ajutor în lupta finală. Mi-a plăcut să îl revăd pe scoțian, aducând puțin umor acelor secvențe. Mi-a plăcut noutatea poveștii de dragoste dintre Ashi și Jack iar Ashi, fiica lui Aku a fost cea care a deschis portalul înapoi în trecut pentru că avea puterile lui Aku. Samurai Jack îl distruge pe Aku și de acolo totul părea extrem de frumos, povestea perfectă cu mici nuanțe de nostalgie pentru toți din viitor pe care i-a ajutat. Însă fără ca Aku să existe în viitor nici Ashi nu avea cum să existe așa că a dispărut la nunta sa ceea ce a transformat finalul perfect în unul destul de tragic. Samurai Jack a reușit să își recâștige casa, familia însă în schimbul singurei sale iubiri. Creatorii acestui desen și-au demonstrat încă o dată genialitatea și au reușit să continue un desen cum nu mai vezi în ziua de azi...și de asemenea să îi dea ceea ce a lipsit la început și să îl facă cu totul deosebit, mai ales prin deznodământ. Samurai Jack rămâne probabil desenul meu preferat. În momentul ăsta cred că chiar nu mai putem spera la alt sezon, lucrurile au fost decise destul de categoric, dar dacă se vrea se pot aduce elemente noi, însă nu prea cred, din păcate. Totuși mă bucur că ni s-a oferit ocazia să ne bucurăm în continuare anul ăsta de o așa capodoperă și că totuși avem un deznodământ, după 16 ani de la începutul acesteia.

| Doarunaltutilizator explică (pentru T0T):

Ma sincer si eu ma gandeam ca o sa foloseasca portalul ala, am vazut episodul ala dar nu cred ca creatorii s-au gandit la toate, poate vroiau sa termine mai repede sezonul dar nu cred ca o sa mai fie un sezon 6 la Samurai Jack desi eu personal as vrea sa fie.
Finalul chiar a fost cam trist, eu ma asteptam sa vad altceva, sa vad mai multa actiune dar mi-a placut ca am vazut o parte din vechiul intr-o la inceputul episodului, chiar nu ma asteptam la asta, se vede ca sezonul asta chiar a fost muncit, chiar mi-a placut.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Gândește-te că dacă folosea portalul ăla nu mai erau chestii cum că Ashi e fiica lui Aku și altele. Dar oricum se termina la fel dacă să zicem că era și atunci Ashi, dar ea chiar că nu mai avea niciun rol. Eu cred că mai bine gândit a fost acum.

| Doarunaltutilizator explică (pentru T0T):

Ai dreptate, mai bine gandit a fost acum.
Sincer sa fiu nu credeam ca Jack o sa ucida fiicele lui Aku, adica pe bune nici tu nu te-ai fi asteptai la asta, dupa episodul 2 in colo, stii, in ala unde se bate pentru prima oara cu ele si la final chiar ii taie gatul uneia sezonul a devenit mai interesant.

| RainmakerX a răspuns:

Il ador happy

Ultimul episod a fost putin grabit (parerea mea).
Mi-a parut oarecum rau... am inteles ce au vrut sa faca in final dar nu cred ca mai era nevoie de drama dupa toate incercarile prin care a trecut.

Ma asteptam sa se intample "asta" dar cand a inceput scena nuntii incepusem sa cred ca Jack o sa primeasca si el ceva dupa toata munca depusa... Chestia aia a venit ca o palma peste fata dar overall mi-a placut.

Sincer, ma asteptam sa se incheie cu Jack si Ashi alaturi de copiii lor... *Asa cum s-a incheiat scena luptii dintre Aku si tatal lui Jack*

| Doarunaltutilizator explică (pentru RainmakerX):

Eu ma asteptam la altfel de final totusi, eu ma gandeam mai mult ca nu o sa se mai intoarca in trecut vreodata.
Finalul chiar mi-a placut dar a fost putin cam trist dar si asta era de asteptat, sa fim seriosi.
Nu ai ce sa reprosezi la creatori, si-au facut bine treaba, sezonul asta a avut de toate dar voiam ca scotianul sa apara in mai multe episoade.

| Superior a răspuns:

Imi pare rau de Scaramouch sad