| anonim_4396 a întrebat:

"Dă-i omului o mască şi el îţi va arăta cine este cu adevarat" - Oscar Wilde. Paradoxal, nu? Cum comentaţi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu, real e proba fotoliului, da-i omului putere si o sa vezi cine e cu adevarat, asta am zis-o eu.
Daca dai o masca, nu e relavant, poate sa o poarte si tot sa nu afli cine e, fara masca sa fie cumva, cu masca aia altul, si real tot nu afli la o adica.

3 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Este un citat foarte simplu si foarte puternic.
Gandeste-te ca pe internet esti anonim/a. Poti face ce vrei atata timp cat nu iti divulgi identitatea.
Uita-te pe site-uri despre lgbt.Sunt o gramada de oameni careameninta, vorbesc urat si fac care mai de care mai urat.
Chiar si pe TPU, sunt o gramada gata sa te injure sau sa te faca sa te simti prost. Daca i-ai intalni fata in fata, majoritatea ar fi ca mieluseii.
Cat timp esti anonim(practic aparat de masca), simti mai multa putere si curaj, te exprimi liber si asta arata exact ce caracter ai.
Desigur, poate fi aplicat si in alte domenii, activitati, nu numai pe internet in scris comentarii.

| troleibuz a răspuns:

Poti sa te gandesti la TPU. Aici toti avem o masca a anonimitatii. Unii o poarta si incearca sa ajute cu toate ca persoana pe care o ajuta este la fel de anonima si nu are garantia ca gestul i se va intoarce. Altii o poarta doar ca sa imprastie venin. Cand faci bine si esti bine cu tine, nu ai ce sa ascunzi. Cum esti aici, esti si afara. Cand ai un caracter meschin, aici esti zeu, căci esti protejat. Nu are cine sa te puna sa-ti asumi ceea ce faci cum se intampla in viata reala, asa ca iti permiti orice cu oricine.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Pai uite ca eu is aici si sunt ca si in real, nu am alt fel de a fi! Tot ala sunt peste tot. Nu stiu de ce omu trebuie sa fie altfel pe net sau altundeva. Nici sa vreau nu pot fi altul ca nu merge, e penibil sa fac altfel sunt. Cand ajuti sau dai in sfat, nu te astepti neaparat ca gestu sa fie intors, ai ajutat de placere, sigur ca e bine sa se intample si invers daca ceri un sfat, dar nu neaparat, de multe ori nu te poate ajuta cutare om chiar daca ar vrea, ca nu se pricepe in ce intrebi.

Si nici pe net nu e asa relevant mai ales ca pot fi oameni care pot afla imediat cine e dincolo si se stie asta, unii au retineri in a
face tampenii din cauza asta, si tot in real dupa un timp o sa afli cine e, o sa afli cine e cand ii intinzi o capcana sa vezi daca te vinde, minte, inseala cand crede ca poate fara a avea vreo consecinta.
Sau cand se intampla o astfel de situatie in mod natural, tot asa afli.

Dar da, sigur, si pe net sunt multi cu masca, foarte multi, dar nu toti.
Proba puterii (fotoliului) e cea mai tare, acolo vezi f rapid treaba adica cum e in realitate fara nici o masca! Ca atunci nu e doar pe net nasol, deci e mult mai relevant asa. Cu anonimitatea iti arata cine e doar pe net, cu proba puterii iti arata peste tot cum este.
Ii dai putere, sa nu stie ca tu poti sa i-o iei, si sa vezi atunci cum se poarta, in 1-2 saptamani afli.
Eu am probat si deci e metoda verificata, de aia am zis proba asta.