| IgoToHellForThis a întrebat:

Daca am sunat la 112 de pe un telefon vechi si o cartela pe care am aruncat'o.Si am spus ca e un incendiu undeva si salvarea pompierii chiar au ajuns acolo.Pot patii ceva ma pot descoperii? Tin sa mentionez ca nu am sunat de la mine de acasa

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Nu te mai lua dupa ce scriu aia de sus, s-au uitat la prea multe filme americane.

Tehnologic, daca aia aruncat cartela si telefonul e imposibil sa te gaseasca. Chair daca le pastrai, localizarea se face dupa codul IMEI folosind antenele alea de pe blocuri. Aflau doar zona cu aproximatie unde te afli, cu erori de cateva sute de metrii. Ca sa faca o localizare d-asta au nevoie de mandat, de aprobari, etc. Nu statea nimeni dupa tine ca ai sunat la 112 sa faci misto de ei.

Chiar daca sunai de pe o cartela cu abonament pe numele tau tot nu pateai nimic, iti venea o amenda, o contestai spunand ca ai dat telefonul la un amic fara sa stii ce face si asta era.

Deci nu patesti nimic dar nu mai face d-astea, nu e frumos. Pot fi cazuri in care sa nu fie disponibile ambulante si sa intarzie la o urgenta reala din cauza unei glume d-astea.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti pati nimic, fiindca nu poti fi identificata. Trebuie doar sa traiesti cu povara ca probabil cel putin un om a murit din vina ta directa, fiindca a fost lipsit de salvare cand avea nevoie.

| Ea12345 a răspuns:

Nu au cum sa te gaseasca.In orice caz, la sistemul din Romania, sunt sigura ca au fost incendii reale, care din lipsa de masini de pompieri, au sfarsit avand victime destul de numeroase. Aceasta sunt glume copilaresti si iti recomand sa nu mai faci asta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te găsesc ăia și in gaură de șarpe.De ce faci lucruri din astea?

| IgoToHellForThis explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar nu inteleg cum ma pot localiza? :S

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Pe satelit prin gps numele străzii si adresa concretă o găsesc ei.

| IgoToHellForThis explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai am mentionat faptul ca nu eram pe acasa eram undeva intr'un loc public.Si am aruncat cartela de pe care am sunat si nici macar nu era a mea iar telefonul acela nu il mai am.

| eurynomus a răspuns:

Daca mai folosesti tel respectiv fie si cu alta cartela te va prinde sigur!

| Dismally a răspuns:

Normal ca poti pati, probabil ca nu te vor descoperi acum, dar data viitoare cand vei avea nevoie cu adevarat s-ar putea sa te ia ca din oala happy Daca nu stiai, la 112 toate convorbirile sunt inregistrate si au si soft de recunoastere a vocii.

| IgoToHellForThis explică (pentru Dismally):

Si daca e o persoana cu voce asemanatoare? Si daca au aparatura asa de sofisticata de ce iti pun 1000 de intrebari in loc sa te localizeze cu gps'ul lor super destept straight face

| Andruşcă a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Nu te mai lua dupa ce scriu aia de sus, s-au uitat la prea multe filme americane.

Tehnologic, daca aia aruncat cartela si telefonul e imposibil sa te gaseasca. Chair daca le pastrai, localizarea se face dupa codul IMEI folosind antenele alea de pe blocuri. Aflau doar zona cu aproximatie unde te afli, cu erori de cateva sute de metrii. Ca sa faca o localizare d-asta au nevoie de mandat, de aprobari, etc. Nu statea nimeni dupa tine ca ai sunat la 112 sa faci misto de ei.

Chiar daca sunai de pe o cartela cu abonament pe numele tau tot nu pateai nimic, iti venea o amenda, o contestai spunand ca ai dat telefonul la un amic fara sa stii ce face si asta era.

Deci nu patesti nimic dar nu mai face d-astea, nu e frumos. Pot fi cazuri in care sa nu fie disponibile ambulante si sa intarzie la o urgenta reala din cauza unei glume d-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai aruncat cartela si nu ai sunat de acasa nu au cum... Acum te rog numai face chestii din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vor, pot localiza telefonul, chiar daca ai aruncat acea cartela.Asemenea "glume" nu se fac, daca te gasesc, amenzile sint destul de mari.Si asa cum spune si Brigaela, te-ai gindit o clipa ca in acel momoent cineva poate sa moara pentru ca nu are cine sa il ajute?

| IgoToHellForThis explică (pentru anonim_4396):

Sa sti ca un oras nu are doar o ambulanta.Si nu are doar un operator la telefon straight face. Gata am facut o,, gluma'' si a murit un om.Sincer nu cred ca sunt prima persoana care suna la 112 fara sa se fii intamplat nimic

Răspuns utilizator avertizat