| 911targa a întrebat:

Daca astazi sunt 0 grade C, si maine de doua ori mai frig, ce temperatura va fi maine?

10 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Tot zerohappypentru ca 0*2=0happy

kratos
| kratos a răspuns:

2*0=0

| cretzufinish a răspuns:

Tot 0 grade...nu exista in termeni stiintifici "de n ori mai mare decat 0 grade". In plus, nici inmultirea cu 0 nu se justifica, pentru ca daca de exemplu sunt -2 grade si spunem ca maine va fi de doua ori mai cald: -2*2= -4 adica cu minus si totusi mai cald. tongue

| dynasmile21 a răspuns:

Aceasta intrebare este un sofism!

SOFÍSM, sofisme, s. n. Silogism sau raționament corect din punct de vedere formal, dar greșit din punct de vedere al conținutului (fiind bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc.), adesea folosit pentru a induce în eroare; p.gener. argument, afirmație etc. false. – Din fr. sophisme, lat. sophisma.

SOFÍSM s. n. raționament aparent corect, dar în fond incorect, construit astfel în scopul de a induce în eroare. (< fr. sophisme, lat. sophisma)

Apropo intrebarea a mai fost postata de cateva ori.

| qwerty a răspuns:

Nu poti da un raspuns, deoarece problema asta e prost formulata.

| vladimir23 a răspuns:

Daca exista astfel de intrebare pe undeva ar fi bine dar cred ca intr
barea nu chiar e pusa cum trebuie sau in fine sa presupunem
ca :raspunsul la intrebarea ta va fi un numar cu semnul minus deci
raspuns ar fi
-2grade celsius

| Pământul a răspuns:

0 grade Celsius sunt 273. 15 grade Kelvin. De doua ori mai frig ar fi deci jumatate din aia, adica -136, 575 grade Celsius.
Sau putem sa luam in considerare de doua ori mai rece decat temperatura medie globala de azi (7, 72 grade Celsius, de exemplu), deci asta ar insemna ca ar fi -7, 72 grade Celsius.
Sau putem sa intelegem prin "de doua ori mai frig" injumatatirea timpului in care ingheata apa la temperatura asta si sa calculam temperatura. Intrebarea asta e foarte interpretabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una asi transforma din grade C in Kelvinthinking si nu stiu daca asa s-ar face
dar daca nu banuiesc ca e tot 0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 gradelaughing a fost prea frig:-ss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' vad ca va place intrebarea astahappy Fara numar.