| RAY a întrebat:

Daca ati gasi un telefon la moda pe strada lati da cui i apartine sau lati pstra? as vrea sa stiu asa ceva e furt daca te gaseste politia?

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Depinde,poate as face asa incat sa ajunga la proprietar sau poate nu

| Sofer a răspuns:

Eu l-as pastra.

| Foxyyyy a răspuns:

Nu am avut vreodata telefon bun si totusi am gasit un iphone si l-am returnat. Mda, cand te gandesti ca multi ma cred o scorpie laughing.

| RAY explică (pentru Foxyyyy):

Crezi ca merita acea persoana? eu am gasit ieri un tel si am primit un multumesc si atat nu se merita mai bine il vandeam cand imi dau seama ce prost am fost nu se merita sa fi bun cu nimeni asta e adevarul

| Foxyyyy a răspuns (pentru RAY):

Nu ma intereseaza ca merita sau nu, e bunul altuia, nici mie nu mi-ar fi placut sa patesc asa ceva.

| JucărieLEGO a răspuns:

In cazul meu particular, n-am nevoie de alt telefon la moda. Deci as lua la puricat agenda ca sa-l pot returna.

| ProfDeMate a răspuns:

Da! In Codul penal este incriminat ca "insusire a bunului gasit" si dupa cum iti imaginezi se pedepseste! Pedeapsa este ca pentru furt.
Ai grije la gramatica: "L-ati da cui apartine sau l-ati pastra?"
Sper ca este lamuritor,
Prof De Mate

| RAY explică (pentru ProfDeMate):

Mi se pare o prostie uite un exemplu il lasi acolo vine ploaia se duce, se arde placa de baza, dar in Romania daca esti bun esti prost, lasa-ma cu gramatica eu nu o sa invat in veci pentru ce sa muncesc pentru 200 de euro lasa-ma bre

| Alexinho94 a răspuns:

Daca am unul mai bun l-as inapoia. Daca nu, l-as pastra cu toate ca e considerat furt ( merg la risc. ).

| Blackrose101 a răspuns:

Nu este furt, dar este tot o infractiune si se numeste "insusirea bunului gasit".

| RAY explică (pentru Blackrose101):

Eu am patit-o ieri si am fost un prost am primit un multumesc si atat data viitoare il vand dar na asta din experiente inveti ba mai mult am fost mintit, luat de prost

| Areea995 a răspuns:

L-as duce la politie ori as suna oameni din agenda, nu l-as pastra. Da, se considera furt. happy

| RAY explică (pentru Areea995):

Eu am facut asta si am prrimit un multumesc asa in flecma nu se merita sincer

| Areea995 a răspuns (pentru RAY):

Poate nu merita anumite persoane sa isi primeasca telefonul inapoi, dar tu ramai cu constiinta curata. Merita happy

| RAY explică (pentru Areea995):

Nu prea merita mam onvins de asta

| Areea995 a răspuns (pentru RAY):

Ti-e nu ti-ar placea sa iti primesti telefonul inapoi, daca l-ai pierde?

| RAY explică (pentru Areea995):

Da,dar un multumesc i-as spune in fine

| LooL77 a răspuns:

Frate mai bine il pastrezi sau il vinzi la ceva magazin de telefoane asa am facut si eu, nu iti face griji nu te gaseste nimeni big grin Imi dai funda te rog happy