| benny7 a întrebat:

Dacă ați putea alege un singur lucru pe care îl puteți schimba în lume, ce ar fi acesta?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Bineinteles. Ar trebui sa se faca teste psihologice celor care devin profesori. Nu oricine poate face asta.

40 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Omul!

| benny7 explică (pentru ROB3RT89):

Doar omul. de ce nu şi femeia de lângă el? e frig?

| 4b a răspuns:

As schimba Pamantul

| benny7 explică (pentru 4b):

În ce ai schimba?

| 4b a răspuns (pentru benny7):

In binewinking

| benny7 explică (pentru 4b):

Defineşte binele?

| 4b a răspuns (pentru benny7):

Binele se face nu se spunewinking

| benny7 explică (pentru 4b):

Binele este marea putere. *

Bula
| Bula a răspuns:

As elimina prostia.
Restul ar functiona mult mai bine, in mod automat.

| benny7 explică (pentru Bula):

Poti defini prostia. sunt cam destule_?

| Bula a răspuns (pentru benny7):

Un exemplu: cand cineva este habarnist, dar totusi se crede cel mai destept din lume si pune in pericol integritatea si chiar viata altora si chiar ceea proprie.

| benny7 explică (pentru Bula):

E cam aiurea. sunt alte prostii mai mari jafurile pedofilia.etc?

| benny7 explică (pentru Bula):

Poţi tu mai mult un răspuns aşa mai profunt prostiile pământesti? nu uita violul?

| Bula a răspuns (pentru benny7):

Violul, pedofilia, jafurile nu le-as incadra in categoria prostiilor.
Sunt mai degraba forme de profitare de altii.
Prostia este cand cineva joaca benevol ruleta ruseasca (la propriu sau la figurat), doar sa arate cat de viteaz este.

| benny7 explică (pentru Bula):

Da ruleta rusească e doar un inceput de prostie. nu se compară cu războiele?

| Bula a răspuns (pentru benny7):

In razboi, daca mergi voluntar, poate fi prostie.
Cei care conduc razboaiele niciodata nu se expun pe linia frontului, ei stau ascunsi undeva in loc secret.
Inceperea unui razboi impotriva cuiva care evident e net superior este prostia conducatorului doar daca se expune si el in fata dusmanului. In caz contrar e tot profitare de pe urma subordonatilor.

| benny7 explică (pentru Bula):

Cei care conduc războaiele trebuie eliminaţi ar fi o pace'*

| benny7 explică (pentru Bula):

Pentru mine războaiele sunt cea mai mare prostie apoi restul!

| Bula a răspuns (pentru benny7):

Eu am vorbit de prostia omeneasca, individuala.
Razboaiele sunt lucruri prostesti, dar gabditi de cei care doresc sa profite in urma lor - vare insa poti fi chiar foarte destepti, uneori chiar geniali.
Prostia este atunci cand cineva doar crede ca este destept, e buricul pamantului, dar nici nu are de gand sa asculte de altii, care-l avertizeaza de pericolele eminente.

| benny7 explică (pentru Bula):

E ok-Războaiele sunt lucruri prosteşti fără limită...*

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

As scoate religiile.

Azi am vazut un video cu musulmance care se bateau si tot scapa una bebelusul din brate, ajunsesera sa-l calce in picioare in timp ce ele isi dadeau pumni in cap

| Lioana a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu cred ca se bateau din cauza religiei.

| supadeceapa a răspuns (pentru Lioana):

Nu conteaza din ce cauza se bateau. Degeaba promovezi pacea in lume cand tu te bati in mijlocul strazii cu copiii in brate

| benny7 explică (pentru supadeceapa):

Şi motivul pentru care se băteau?

| Lioana a răspuns (pentru supadeceapa):

Ba conteaza in situatia in care tu dai vina pe religie pentru o violenta cauzata de alte motive. Poate tipele nici nu erau religioase.

| supadeceapa a răspuns (pentru Lioana):

Nu, li se vedeau doar ochii de atee ce erau. laughing

| benny7 explică (pentru supadeceapa):

As scoate religiile. si vom intra complet in politică?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru supadeceapa):

De data asta cam au dreptate. Poate nu erau religioase.
Faptul ca poarta hainele alea in public nu le face religioase. Le pot purta doar ca sa nu fie batute cu pietre.

| Lioana a răspuns:

Sistemul de invatamant. Ar trebui ca copiii sa mearga cu placere la scoala, fara teama ca colegul X se va lua de ei si le va face viata amara, fara teama ca ii asculta si vor lua nota mica. Ar trebui sa-i invete pe copii sa lucreze in echipa, sa coopereze, sa se inteleaga. Ar trebui sa nu se mai dea note ci puncte pentru cunostintele lor. Daca nu stiu, nu primesc puncte, daca stiu ceva primesc. La sfarsit de an sa se cumuleze punctele nu sa se faca medii. Poate atunci nu le-ar mai fi atat de teama de scoala si intr-un an s-ar stradui ei sa acumuleze punctajul necesar. N-ar mai chiuli de teama sa nu-i asculte pentru ca absenta ar fi o sansa in minus de a acumula puncte.

| benny7 explică (pentru Lioana):

OK te susţin doar dacă eliminăm şi profesoarele care sunt în depresie? Alfel nimic!

| benny7 explică (pentru Lioana):

Asa e ok*

| Lioana a răspuns (pentru benny7):

Bineinteles. Ar trebui sa se faca teste psihologice celor care devin profesori. Nu oricine poate face asta.

| AC4S4 a răspuns:

Mi-ar placea ca fiecare tara sa aiba o institutie la care populatia sa apeleze in caz de consultare politica. De exemplu, mai multe persoane au o initiativa si vor sa stie pasii care trebuie facuti astfel incat sa puna in aplicare initiativa.

Insa, la noi in tara, este totul in ceata. Un exemplu este referendumul din 2009 prin care se dorea reducerea numarului de parlamentari la 300 si trecerea la parlamentul unicameral. Dupa ce populatia a votat "Da", referendumul a indeplinit toate conditiile, s-a spus ca pentru a face aceste lucruri mai este nevoie de un referendum pentru schimbarea constitutiei si alte lucruri. Ar fi fost de folos o institutie care sa analizeze cauza si sa spuna ce trebuie facut ca referendumul sa aiba efect imediat.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

OK -ca efect imediat al unor factori interni!

| Steregoi a răspuns:

Nu-mi bat capul dar imi fac partea mea cat pot de bine. Are Dumnezeu grija.

| benny7 explică (pentru Steregoi):

Dumnezeu are gjiă*

| CleanHeart a răspuns:

Lumea, i.as umple pe toti cu bunatate.

| benny7 explică:

Oamenii să fie mai buni?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Toti oamenii sa fie sanatosi
toti oamenii sa fie buni adica sa nu mai fie rautate
sa nu mai fie saraci

oricare din cele 3 schimbari

| Drsss a răspuns:

Pe Dragnea!

| Yofi a răspuns:

As schimba tot sistemul economic din lume candindu-ma la aproapele meu SI numai cu bune intentii.