| anonim_4396 a întrebat:

Daca beau 2 sticle de cola a cate 750ml pe saptamana pot face diabet?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu, dar sincer nu vad de ce sa bei,asa am inceput si eu si crede-ma ca sprite, coca cola te ingrasa mai repede decat dulciuri, eu am mancat mai mereu dulciuri, dar de cand am baut sucuri de asta pofta de dulce a crescut =foamete non stop, nu bea deloc ca nu e sanatos e otrava crede-ma, afecteaza inima, ficatul, 300 de ml = 6 cani de cafea, bea apa e cea mai buna crede-ma plus ca zaharul = cancer, amenizie asta se stie de mult dar nu se spune, zaharul e otrava

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=9E9bnjwQG9s
https://www.youtube.com/watch?v=K3ksKkCOgTw

de ce nu se spune adevarul? de ce alimentatia unui om modern e bogata in zahar oare?
se stie ca zaharul provoaca multe bolii, e o otrava si ca creaza dependenta ca cocaina, normal ca nu se spune adevarul, scopul lor este sa dai banii multi pe zahar ca apoi sa dai pe medicamente
vezi studiul china aia nu stiau de diabet pana au mancat fast food, dulciuri la ei

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca am mai mult de 5 ani de cand beau mult mai mult. Am avut si perioade cu vreo 1.5l de Pepsi pe zi. Acum m-am dat pe Cola, am redus consumul ca mi-a scazut pofta, dar tot depasesc cota ta, si nu am nici un semn de diabet.
Taica-miu face excese mai mari decat mine cu sucurile si dulciurile, n-are nici el nici o problema cu glicemia, si a trecut de 60 de ani.