| împreunăfacembine a întrebat:

Dacă este în școală un învățător care nu se ocupa de elevi, merge la școală "bat" (după ce consuma alcool) și nu se ocupa de elevi, iar acum în perioada online, nu se ocupa, nu își tine orele, ce e de făcut? Cum se procedează? Cazul este unul vechi (de aproximativ 5 ani și pana în prezent).

Directorul scolii îi ia partea și nu ii face reclamații. Unde trebuie sa facem reclamații ca și părinți? Cum poate fi dat afara din învățământ?

De ce dacă e titular, dar nu se ocupa de elevi, încă rămâne în învățământ? Ce e de făcut?

Va rog spune-ți-mi detaliat cum se procedează.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Primul lucru.Dovezi
Al doilea lucru, sesizare scrisă la inspectorat care să cuprindă datele exace ale învăţătorului, unitatea de învăţământ unde activează şi faptele pentru care este acuzat, în baza dovezilor anexate sesizării.Aceasta poate fi individuală sau colectivă. Dacă sunteţi mai mulţi părinţi atunci e mult mai bine.
Cel mai bine ar fi să contactaţi inspectoratul ministerului educaţiei din raza teritorială unde se află şcoala.Inspectorii vă vor îndruma.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Memoriu colectiv din partea părințllor depus la Inspectoratul școlar județean, care va face o anchetă și va lua măsuri. Să sperăm.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vorbeste cu profesorul vostru diriginte. El o sa vorbeasca mai departe.

| Wr3nch a răspuns:

Se face reclamatie la inspectoratul judetean de care tine scoala.

| siriusblack98 a răspuns:

Ti-a zis Wr3nch cum se procedeaza. Din experienta cu astfel de cazuri iti zic ca nu rezolvi nimic. In tara asta lucrurile nu se misca pana nu mor cel putin 100 de oameni sau pana nu se implica presa. Ori ambele. Eu impreuna cu alti cativa fosti colegi l-am dat la politie pe un profesor care cerea spaga la teze si am adus si dovezi. Este profesor in acelasi liceu si in ziua de azi dupa ani de zile. Iar cativa parinti ai fostilor colegi de clasa au facut plangere la inspectorat din cauza directoarei de la acea vreme care era si profesoara de matematica dar avea prostul obicei sa bata elevii. Nu i-a facut nimic nici aleia si tot directoare este si acum.