| Mariidc a întrebat:

Daca merg pe profilul mate-info este greu? Mersi happy. Vreau sa imi motivati rasp happy

7 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Acum îți voi spune părerea mea, părerea unui simplu boboc intrat la cel mai bun liceu din oraș, la profilul mate-info.
La început eram foarte entuziasmată, mă gândeam că totul va merge strună, nimic rău nu se va întâmpla. Timpul trecând, mă văd în octombrie, și realizez că nu înțeleg nimic la nici o materie.
Matematica este destul de grea și deloc ușor de înțeles, chimia este precum chineza, fizica este destul de ciudată, la informatică nu înțeleg nimic, la română nu fac nimic ca în generală, deci, acum mă întreb: ce caut eu la mate-info?
În acest moment am senzația că sunt singura idioată din clasă, și că toți ceilalți sunt mult mai buni decât mine. Dar voi lupta, dacă nu voi fi cea mai bună din clasă, măcar sper să fiu printre primii 20.
În orice caz, îți spun dacă crezi că te pricepi FOARTE BINE la matematică, fizică, chimie și informatică, și dacă crezi că ÎNȚELEGI destul de repede, ar trebui să urmezi acest profil, însă dacă nu ai aceste „calități" vei avea de muncă!

| Mariidc explică (pentru positivity):

Uite si eu am intrat la al doilea liceu din orasul meu la mate-info. Vreau sa spun ca nu mi se pare foarte greu : la info e destul de usor pana acum, la mate exact la fel, la romana e un pic cam greu din cauza profei tinere pe care o am iar la chimie/fizica/bio nu prea ma pricep super bine doar cat pot eu acolo sa o duc si sa am media peste 5 laughing.

| annkaa a răspuns:

Este greu in sensul ca faci multe ore pe saptamana de matematica.si informatica si daca nu prea le ai cu matematica cred ca iti va fi greu:dlaughing depinde si daca iti plac materiile astea.o sa fie ok.

| ComatoseWine a răspuns:

Daca iti place si te pricepi la mate atunci e doar putin greu.Depinde de cum vezi tu lucrurile.Dar la mate-info e cel mai bine.Eu sunt la stiinte ale naturii si imi pare rau.As vrea la mate-info.Nici sa nu te gandesti sa mergi la filologie pentru ca e cam inutil.Eu am un top:
1.mate-info
2.stiinte ale naturii
3.stiinte sociale
4.filologie(:-&)

| DjKoRaL a răspuns:

Buna! Eu sunt la mate info in clasa a 10-a.Mie nu mi se pare greu.Acum depinde de fiecare. Daca iti place matematica si te atrage taina calculatoarelor atunci profilul mate-info este pentru tine.(Si inca ceva...in clasa a 9-a si a 10-a ai 4 ore de matematica, exact ca in generala.)Bafta!

| AAlinaaa a răspuns:

Da,este greu si obositor. Daca daca tu consideri ca poti face fata poti sa te duci pe mate-info.

| dydysweet a răspuns:

Daca te decurci la mate nu este greu.dar trebuie sa fii sigura de alegerea ta daca nu te descurci nu are rost sa dai la amte info.ai sa ai multe ore de amtematica fizica informatca si chimie doar materiile acestea sunt mai grele si la care trebuie sa stii.in plus daca te duci la mate info ai mai multe optiuni ca sa ai o cariera dar nu uita trebuie sa stii matematica adica lucruri precum ridicari la patrat, inervale, functii si multe altele trebui sa le stii... sperca te-am ajutat :X