| chiftelutacrocanta a întrebat:

Daca o persoana bolnava de ceva grav se bucura foarte tare pentru o intamplare frumoasa exista posibilitatea ca acea persoana bolnava de ceva grav sa se vindece cu timpul de boala?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din păcate nu, nu te poti vindeca asa miraculos daca suferi de boli cronice precum cancerul, este adevaratr că medicii recomandă optimismul, dar ei zic asa doar ca sa nu il demoralizeze de tot pe pacientul bolnav, si bolnavul de cancer stie si simte ca este pe moarte degeaba incearca medicii sa i ridice moralul, numai cel in cauză stie exact prin ce trece. Optimismul intr-adevar te incurajează dar dacă din fire esti o persoană negativistă pesimistă nu te va ajuta la nimic un optimism trecător de 10-15 minute, optimismul tine toată viata.

| AFR81 a răspuns:

Cumulat cu medicamentele, evident ca o stare de spirit buna poate reprezenta un stimulent foarte important in lupta cu boala si poate duce, daca nu la vindecarea ei, cel putin la ameliorarea semnificativa.

| T0T a răspuns:

Cred că da.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu.Fericirea te poate face doar să uiţi de boală o perioadă.

| Mayhem666 a răspuns:

Se poate vindeca doar daca este tratata.

| esanatos a răspuns:

Exista un fel de terapie de sustinere care ajuta intr-o oarecare masura:
Psihoterapia de sustinere
http://www.mediculmeu.com/......tinere.php

dar trebuie un consult la medic specialist si un tratament