| Bogdan201739 a întrebat:

Daca retin multe poezii dupa pot invata mai usor?

9 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Evident,ca iti antrenezi memoria invatand poezii.

| BlackRose03 a răspuns:

Degeaba inveti multe poezii daca nu intelegi nimic si uiti ziua urmatoare.Ca sa inveti mai usor si sa retii mai mult trebuie sa citesti mult si sa intelegi ce citesti si sa iti faci temele la diferite materii, nu ramane niciodata in urma. Daca inveti mecanic vei avea doar de pierdut.

| Bogdan201739 explică (pentru BlackRose03):

Eu cand invat nu invat mecanic si inteleg ce invat. Ru am intrebat daca atunci cand invat poezi pot retine informatile mai usor

| BlackRose03 a răspuns (pentru Bogdan201739):

Da...dar doar invatand poezii nu vei vedea rezultate considerabile.Retii mai usor citind mult, o carte cu povesstiri(nu ma refer la basme pentru copii)te ajuta mai mult decat o poezie.Da, te ajuta si asta, dar nu e destul.

| Bogdan201739 explică (pentru BlackRose03):

Din cate carti ar trebui sa citesc pentru a se vedea diferente la invatat? Multe rau?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Bogdan201739):

De unde sa stiu eu? laughing
Nu-s geniu.
Fiecare are un ritm de invatare diferit.Nu pot da un numar fix, deoarece nu te cunosc sa pot spune la ce nivel e inteligenta ta si cat ar trebui sa citesti ca sa retii mai usor. Unii nu retin nimic, desi invata pe rupte.Din nou, nu conteaza cate carti citesti, ci cat intelegi din ceea ce citesti. Unii spun ca a fi analfabet inseamna sa nu stii sa citesti si sa socotesti.Dar degeaba stii sa faci asta daca ti se da un text si nu-l intelegi. Dupa parerea mea astia sunt adevaratii analfabeti...

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

V-a tinut si voua discurs profa despre asta? Vrajeala.

| Bogdan201739 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu dar am citit pe un forum si nu stiam daca este adevarat

| Bogdan027 a răspuns:

Sincer, da mai ales daca inveti poezii gen
Passa Hassan, Dan capitan de plai si altele. Dar daca tu chiar vrei sa inveti poezii pentru a invata mai bine axeaza-te pe ce este mai important. De exemplu tu citesti inainte sa ajungi la o lectie sa spunem Luceafărul si sa spunem ca la-ai retinut cand o sa ajungi la lectia Luceafărul o sa fii de nota 10 mai ales ca o sa te ajute sa spui ce fel de opera este etc si etc. In concluzie daca vrei tu, invata happy.