| AlexDorinel a întrebat:

Dacă sunt o grămadă de oameni de 40-50 de ani care mor de covid și majoritatea dintre ei au copii de maxim 15-20 ani înseamnă că copiii aia rămân orfani?

Adica hai ca aia de 20 de ani se mai descurca sunt cât de cât mai maturi, da aia de 15 ani sunt morți fără parinti sa le dea de mâncare etc.

Vreau și părerea voastră.

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Propun să dăm mână-de-la-mână, un leu-doi pentru cauze nobile ca asta

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru sierra1):

Susțin. Puteți începe pentru mine. Mulțumesc anticipat.
P.S accept și valută laughing

| sierra1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Pentru tine dăm mai mult

| Mosotti a răspuns:

"Dacă sunt o grămadă de oameni de 40-50 de ani care mor de covid și majoritatea dintre ei au copii de maxim 15-20 ani înseamnă că copiii aia rămân orfani?".

Pai logic nu asta inseamna?! Normal ca raman orfani daca ambii parinti mor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dintotdeuna au fost copii orfani de un parinte sau de ambii
Nu sunt lasati pe dinafara, sunt legi care ii protejeaza! se gasesc rude care sa ii in grija de ei, Sunt centre de plasament sunt persoane anume pregatite sa ia acei copii acasa si sa fie platiti pentru asta!
Acei copiii primesc pensie de urmas cel putin cat studiaza.

| RobertMoon a răspuns:

Orfan inseamna cand nu ai niciun parinte, iar daca prin absurd moare mama sau tata ramai cu celalalt parinte.

| JustDeedee a răspuns (pentru RobertMoon):

Sunt două variante de a fi orfan: orfan de ambii părinți și orfan de un părinte. happy

| Vântulalb a răspuns:

Orfan esti daca iti mor parintii cat esti minor. Dar dupa 18 ani, scuze, esti major si esti capabil sa te descurci.

| LupusDei1993 a răspuns:

Au inceput sa moara si tineri/copii din cauza variantei Delta.
Daca se mai fac variante mai periculoase o sa moara lume pe capete.
Asa ca vaccinarea e cruciala ca sa se evite astfel de chestii!

| Mosotti a răspuns (pentru LupusDei1993):

Adevarul era ca era putin cam incorect sa-i rada doar pe batrani, e mai fair sa fie la fel pentru toti, sa nu fie discriminare, si asa se vor feri si tinerii, ca, cucandu-se pe ureche ca ei n-au nimic, ii nenorocea pe batrani dandu-le virusul.

E bine ca ataca la fel pe toti, ca sa se ia masuri.
Lasa sa mai se duca 1-2-3-100 si tineri ca sa le vina mintea la cap si la ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si e mai bine, ca si asa suntem prea multi pe pamant, deci tocma bine ar veni asta, nu e nici o problema, si la o adica planeta poate sta f bine si fara noi aici, deci iar nu e o problema nici daca am dispare toti, asa ca aia e, nu e nici un cosmar pentru nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai daca as fi cel mai bogat din lume si nu vad pe nimeni pe strada, n-as mai fi bogat, ca nu as avea cum, ca sa fiu eu bogat trebuie sa fie f multi mult mai putini bogati.

Corect, din cauza tarilor sarace s-a ajuns la suprapopulare, insa trebuie un echilibru, aia sa mai vina pe la noi si pe unde e populatie mai mica, nu sa facem si noi alti copii si altii si tot asa.
Si sa educam tarile sarace sa inceteze cu nasterile astea.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am 43 ani si jumate.

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dar tu cati ani ai?laughing vad intrebi pe altul, mori batranii pe capete zici laughingM eu nu am vazut nici unu deocamdata batran mirt cum bati tu campii.
amenii mor cum mureau si pana acum.Lucri cumva la evidenta populatiei?

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Mor si oamenii vaccinatii, ce vă tot dati aere că vaccinul va salveaza viata? Daca unul si-a facut vacin si se imbolnaveste de covid si moare nu e o dovada ca vaccinul nu ajuta la nimic?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Mor cei ce au boli in plus sau in accidente. Da, vaccinul te protejeaza sa nu ajungi intubat la spital.

| Flar3 a răspuns:

Poate raman orfani de mama sau de tata, dar daca amandoi parinti primesc boala si mor, e cam grava treaba. Isi cauta pe cineva de bona sau parinti adoptivi. In cazul in care au 20+ ani, e mai bine, cum zici tu, insa parerea mea este ca nu toti mor dintre cei infectati. Romanilor nu le poti baga pe gat sa se vaccineze. Parintii mei au 48-49 de ani. Amandoi aveau COVID pe la inceputul lui 2021, si eu eram infectat. Nici unul n-am murit! S-au vaccinat acum patru luni si totul e bine mersi!
Depinde si aia de 20+ ani unde muncesc. E posibil sa aiba salarut major. Sau poate in strainatate, sau in cel mai rau caz, inca isi continua studiile(facultate, universitate, doctorate, masterate etc.). Totusi si cei de la 18 ani in sus, parerea mea, ar trebui sa se vaccineze. Ca aleg ei fie Moderna, Johnson&Johnson, Astra, Pfizer si ce mai exista, asta e treaba lor.

Răspuns utilizator avertizat