| anonim_4396 a întrebat:

Dacă un băiat/bărbat se castrează, prin metoda tradițională, adică jos ouțele, corpul lui va mai avea pe unde să producă testosteronul necesar? Mă gândesc la famenii din trecut când întreb.

1 răspuns:
| BlueRoby35 a răspuns:

Producerea de testosteron scade dar nu ajunge la 0, iar fara terapie hormonala simptomele sunt foarte similare cu cele de menopauza in femei.

Exista in medicina astfel nivelul de testosteron care e considerat normal la 300–1100ng/dL(nanogram/decilitru) iar cel de castrat care se stie ca e sub 30ng/dL.