| RAY a întrebat:

Doar cine are habar de ceea ce intreb sa imi raspunda, care lucreaza in medicina, m-ar interes un raspuns medical si daca se poate asa ceva in Romania?

un barbat care se castreaza mai va simti dorinta sexuala? ca se va intampla cand va privi o femeie dezbracata? ce se intampla cu corpul lui?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Libidoul scade foarte mult cu scaderea nivelului de testosteron, asta ti-o spun din propria experienta. Dorinta ramane dar se transforma si nu mai e asa stringenta. Fizic erectia devine extrem de dificila, practic simti ceva jos, in interior dar nu se vede/simte nimic la exterior. Pielea devine mai putin uleioasa, pilozitatea corporala se reduce in timp (fire mai subtiri si mai deschise la culoare), posibil sa-ti creasca un pic sanii.
Castrarea chirurgicala la cerere in Romania nu este posibila dar te poti castra chimic foarte simplu si ieftin, in plus treaba este reversibila in mare parte mai ales daca tratamentul nu dureaza foarte mult.

| RAY explică (pentru andreia67):

Desi de dorinta tot nu scapi?

| RAY explică (pentru andreia67):

Ma bucur ca existi

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect si avizat il vei gasi in urmatorul material din care este extras urmatorul pasaj :,, 8. Putina lume stie ca celor castrati nu le disparea total capacitatea de erectie si chiar de ejaculare. Ei erau inapti sa fecundeze, dar nu sa execute actul sexual. Atata doar ca nu-i mai interesa sexul, neavand atractie.'' http://www.ziare.com/......re-1134479

| Freya1 a răspuns:

Se zice ca la barbati castrati erectia si orgasmul se mai mentine 6 luni de la castrare si apoi devine imposibila.Placerea si atractia sunt inca la om dar cam atat

| andreia67 a răspuns (pentru Freya1):

Orgasmul nu e dependent de erectie si nici de nivelul de testosteron deci ramane pentru totdeauna. Erectiile se pot produce si la niveluri mici de testosteron dar sunt mult mai greu de obtinut si de mentinut. In plus erectiile spontane dispar destul de rapid, la mine a fost dupa 3 saptamani ultima.

| sofisis a răspuns:

Fereasca...Nu, e ilegal sa te castrezi atat in Romania cat si in orice alta tara.
Se poate face NUMAI daca exista o problema grava medicala care impune castrare.

| RAY explică (pentru sofisis):

Pacat

| andreia67 a răspuns (pentru sofisis):

Sunt destule tari unde se poate face pe baza de consimtamant avizat.

| SG1995 a răspuns:

Pai dorinta e psihologica, sau ma rog placerea e, pentru ca creierul tau va asocia o tipa nud, cu senzatia de placere, in plus nu e ca si cum ti-ai extirpa hormonii sexuali.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar numai vei avea erectie?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Da, de fapt castrarea ar fi un chin, cum am zis dorinta e psihica.

| andreia67 a răspuns (pentru SG1995):

Pai tocmai asta e ca-ti extirpi hormonii sexuali, in primul rand testosteronul ca ala e principalul responsabil de libidou. Nu mai vrei sa ti-o bagi in ea, vrei sa o iei in brate, sa o tii aproape, sa o mangai, sa o saruti.

| Elide a răspuns:

De ce ai merge așa de departe? Îți vei găsi și tu o persoana pe placul tau dar asta depinde numai și numai de tine, daca ai gânduri negative zi de zi in ceea ce privește treabă asta îți faci numai rău!

| RAY explică (pentru Elide):

As scapa de frustrari si complexe, ceea ce mi ar face un bine

| andreia67 a răspuns (pentru Elide):

Eu i-am recomandat castrarea chimica care e mult mai simpla, ieftina si relativ reversibila. Pana nu experimentezi nu poti sti ce ti se potriveste. Cel putin la mine reducerea nivelului de testosteron cred ca a fost mult mai benefica pe psihic decat adausul de estrogen.