| chuckmanson a întrebat:

Dacă un om minte, dar el crede că ceea ce spune este adevărat, omul acela este în continuare un mincinos?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca un om este mincions, de ajunge sa-si creada propriile minciuni, atunci sufera de MITOMANIE, fiind mincinos patologic (mitoman).
Mitomania este un simptom, al unor tulburari de personalitate!

https://www.romedic.ro/mitomania-minciuna-patologica-0R18727

http://cristi-ionita.ro/2016/05/24/cand-minciuna-se-transforma-n-boala/

| Crackman a răspuns:

Da, logic

| Eireann a răspuns:

Nu e mincinos, e doar prost informat.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Adică?

| chuckmanson explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Tu minți, dar crezi că spui adevărul

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru chuckmanson):

În acest caz, este 50% posibil ca „informația greșită" să se afle într-un loc ușor accesibil (sub forma unui text, a unei imagini sau alte forme) și/sau toată familia persoanei în cauză a crezut în acea „minciună", iar informația i-a fost transmisă persoanei în cauză de familia sa.
De exemplu, dacă cineva susține că nu a existat Germania Nazistă, iar o altă persoană îi demonstrează că a existat prin diferite argumente, eventual persoana va crede că Germania Nazistă a existat și că informația pe care o deține e falsă.
Dar sunt persoane care nu se lasă intimidate de unele argumente care sunt foarte „clare", atunci mai bine să lăsăm persoana cu „credința" lui/ei, deoarece nu se va reuși (eventual) mare lucru.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Tu esti prea mica sa intelegi asa ceva.
Ca atare, este bine sa nu raspunzi doar ca sa faci trafic pe forum, ci numai cand cunosti raspunsul corect.

| Nyarlathotep a răspuns:

Cum ai ajuns sa crezi ca adevarul lui e minciuna?