| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Dacă un „prieten" v-a „trădat", l-ați ierta? De ce da? / De ce nu?
tongue

26 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai eu iert mereu happy

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru DoarBogdan):

Serios?

| DoarBogdan a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

De fapt, nici nu am ce sa iert. Nu ma consider tradat sau ceva... nu iau nimic personal.

| Celcestietot a răspuns:

Ce crezi ca ar face Iisus?

| brokxy a răspuns (pentru Celcestietot):

Noi nu suntem Iisus happy

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Am văzut și întrebarea lui ray și de aia întrebam.
El ar ierta persoana în cauză.
Dar nu toți pot fi „Iisus". Majoritatea reacționează cam thinking

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

Dar nu este rau sa incerci sa fi ca Elwinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Este bine sa incerci, ca nu este nimic rau in astawinking.

| Frank51 a răspuns:

Depinde in ce forma. De regula se iarta dar nu se uita.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu cum crezi ca s-a simtit Iisus cand a fost tradat, daca ma tradat ma va trada in continuare adica valea s-a terminat prietenia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu Marius, tu trebuie sa ierti daca vrei sa fi iertat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te tradeaza o data o face si a doua oara, cine te minte o data o face mereu. eu am fost tradat si nu am mai iertat, sa ii ierte iisus. pan la urma decizia ramane la tine tu stii ce vei face. Pentru tine ar fi mai ok sa te imprietenesti cu copii cu varste apropiate tie, sunt destui pe TPU. dar faci ce simti si ce vrei tu happy

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

happy da, am dat de câțiva

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ma bucur :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pentru ca nu merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, l-as ierta. De ce? Pai in general din ceva rau nu va iesi niciodata ceva bun. Nu este sanatos sa pastrezi ura, rautatea in tine. Prin asta nu vei castiga nimic, nu vei invata in realitate nimic din situatia respectiva. Si pana la urma cine nu greseste?
Este usor sa te infuri si sa intorci spatele, dar este mai greu sa infrunti si incerci sa gasesti chiar o rezolvare intelegand situatia in care respectivul prieten se afla. Nu este tocmai ceva usor sa oferi compasiune si sa vezi care sunt motivele pentru care a facut asa ceva si daca il mai poti ajuta cu ceva. Sa vezi chiar daca nu cumva ai gresit si tu cu ceva anume si daca ar trebui sa schimbi ceva sau nu si prin asta chiar sa devi mai matur, invatand ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În timp, poate că da.

| acerr a răspuns:

Normal ca ierti, si pe tine trebuie sa te ierti pentru anumite chestii rele, Omul iart amai repede un amic, dar pe el se iarta greu

| acerr a răspuns:

Ce tot o dati cu ray,,, cine e ray? este un serial f bun
ray donovan

| acerr a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ok,are o poza cam nereusita la profil, nu se intelege nimic

| Helper07 a răspuns:

Da, daca i-ar parea rau de ce a facut.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Ce tot îi dai cu Ray, după ce ca ai stat cu el pe discord si ati vorbit, acum parcă sunteti in razboi.
Mie mi s-a parut un om normal.
Dacă ai greseli mari nu iert, dar in general da.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Henrypericolpublic):

Și mie încă mi se pare, dar el mă urăște, asta e. Și el a pus întrebări despre mine într-un fel, am decis să întreb și eu ceva.
„Dacă ai greseli mari nu iert, dar in general da."
La fel și eu!