| andrada a întrebat:

Daca vorbesc la telefon si spun ceva "dubios" gen "l'am omorat pe x" sau "am ascuns cadavru'" chiar vine politia la mine? Se pune si daca scriu prin mesaj? Daca vorbes de droguri de exemplu prin mesaje chiar vine politia? si daca da, ce imi face?

P.S. : n-am facut nimic, intreb doar de curiozitate

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Tara asta se intoarce la comunism.Clar.Ai glumit da?
La telefon poti sa spui orice tampenie vrei tu dar daca este ascultat si politia are ceva cu tine o poti incurca.
Este mai amuzant sa vorbesti dubios si codat.Asta daca stii ca iti este ascultat telefonul(este un numar... daca iti spune ca nu exista este ok daca se aud niste chestii care "zgarie" urechea insamna ca este ascultat). Suni pe cineva si spui niste panarame care sa para a limbaj codat dar care sa nu insemne nimic.Iti bati joc de politie si nu patesti nimic.Nu este o dovada daca s-a spus ceva de genu'

-Si marfa?
-Copilul intra in cort.
-Pelicanul a halit pestele.
-Salut.

M-am gandit si la varianta asta:

Suni si pui un sunet d-ala...un beep sau ceva care "zgarie" urechea.O inregistrare ca asta care sa para ceva codat.Aia cred ca au prins ceva si incearca sa descifreze ceva care nici nu este codat.Doar o porcarie care le da dureri de cap.

Si nu or sa faca nimic daca tu n-ai facut nimic. Daca tu spui ceva de un cadavru sau ceva dar tu n-ai nici cea mai mica legatura cu politia inseamna ca nu or sa poata face nimic.N-au nici un dosar pe numele tau, nu au voie sa iti asculte telefonul. Daca nu au voie sa faca asta si mai vin si cu porcaria aia ca ai omorat pe cineva dar se dovedeste ca ai glumit cu un prieten ei pot ajunge la inchisoare.Nu tu.

| Darkmagic a răspuns (pentru Wehrmacht):

rolling on the floor
Ce treaba are "comunismul" cu interceptarea convorbirilor Iepurasule? laughing
Probabil esti Iepurasul de pe alta planeta, nu "din vest", altfel ai fi stiut ca "in vest" si mai ales in SUA, comunicatiile de toate felurile sunt CU MULT mai supravegheate decat in Romania "comunista".
Romania din punctul asta de vedere e inca Rai...
Ce idei au unii... laughing
Iti mai dau o veste proasta cu privire la "libertatile" de care crezi ca te bucuri...
In toate statele care au acorduri anti-tero cu SUA, deci si in Romania, telefoanele mobile in cazuri cu totul exceptionale se pot "asculta" chiar daca sunt inchise, atat timp cat au bateria in ele. Un nene poate sa auda cu ajutorul tehnologiei furnizate de chiar telefonul tau si prin microfonul telefonului tau, ce vorbesti tu in casa.
Ce pot sa te asigur e ca aia nu sunt nici politisti, nici comunisti. happy
Politia NU asculta telefoanele, politia vine la usa si...te ia. big grin

| Wehrmacht a răspuns (pentru Darkmagic):

Cum adica ce treaba are comunismul? Tu nu poti sa gandesti? Interceptarile se fac cu motiv. Daca n-ai antecedente si nu ai facut nimic ilegal nu exista motiv sa iti fie ascultat telefonul.Deci daca te trezesti cu politia la usa ca ti-a fost ascultat telefonul fara mandat si ai spus tu nu stiu ce chestie asta se numeste comunism.Nu le pasa de drepturile tale.Fac ce vor cand vor.
Eu vorbeam de aia care asculta fara mandate.Nici nu stiu de ce ai mai spus chestiile alea de la "iti mai dau o veste proasta" in jos.N-aveai ce face?
Si cine crezi tu ca asculta telefoanele? Duhu' Sfant? Tot politia le asculta. Politisti nu se numesc doar aia care sunt pe teren.Si din moment ce vorbeam despre interceptari fara mandat(si nu cred ca ai priceput asta) este comunism.Sau ti se pare ca este democratie cand politia face ce vrea ea si te baga in inchisoare cand vrea?
De libertate eu ma bucur.Pentru ca stiu deja chestiile alea pe care le-ai spus tu de la jumatate.Si nu-s ala care sa asculte de lege si sa fie prost sa nu stie cum sa se fereasca de politie.

Si de ce naiba mi-ai spus porcariile alea cu SUA? Tu n-ai ce zice? Mi se rupe mie si celui care a pus intrebarea de SUA.Ai deviat de la subiect.

| Darkmagic a răspuns (pentru Wehrmacht):

laughing
Tu confunzi serviciile secrete de tipul SRI si STS, adica cele care intercepteaza comunicatiile,... cu Politia. big grin
In cazul asta, nu prea avem ce sa discutam, e clar ca mai ai multe de invatat sau probabil esti foarte tanar si nu cunosti asemenea aspecte.
Ai dreptate, Romania de aia are 7 (SAPTE) servicii secrete! (daca chiar tii mortis sa te fac de ras, iti pun lista aici, fiecare cu ce atributii are)
Pentru ca telefoanele sa fie ascultate de... Politie. laughing
Te sfatuiesc sa pui mana sa te informezi, inainte sa bagi userii in ceata... big grin

8 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Vorbește despre bani, averi, comori.

| Darkmagic a răspuns:

laughing

Sistemul de ascultare functioneaza pe mai multe planuri, iar cel care supravegheaza TOATE comunicatiile din Romania se activeaza de computere la anumite cuvinte cod sau "cheie".
Unul ar fi sa spunem...Allah. big grin
Ca vorbesti tu la telefon despre droguri sau ucis pisica nu are nicio relevanta, nu te baga nimeni in seama, cel mult isi bat aia putin joc, nu ai "o voce", o familie sau niste antecedente care sa merite sa va asculte comunicatiile non-stop.
DAR...
Nu-ti doresc sa ai de-a face vreodata cu serviciile care se ocupa de asa ceva, va fi rau si de tine, si de toata familia ta.
Aia odata porniti, nu prea mai tin cont ca ai vreo 12 ani, sau putina minte, sau ca ai vazut prea multe filme proaste... big grin
Una e sa faci o gluma stupida de tip "sunat la 112", unde te alegi cu o amenda si un dosar penal, si cu totul altceva, sa te joci tu de-a teroristul de plastelina...
Joaca-te mult si o sa simti... big grin

| xFluing a răspuns:

Da, ca politia asculta toate conversatiile pe telefon.

/*sarcasm*/

| caucazianursu a răspuns:

Da sa stii ca vine primesti 5 ani! sa nu mai spui asa ceva la telefon! sunt cuvinte interzise sau daca vorbesti de sange iarasi te iau in vizor nu ii bine

| andreeadadea a răspuns:

Daaa! Te baga la zdup direct!