| ashleyanonim22 a întrebat:

Buna.Eu am 16 ani si parintii mei nu ma lasa sa fac absolut nimic.Nu am voie sa merg la baie cu telefonul ca poate fac videochat,nu am voie sa ies la poarta, nu am voie sa am iubit, nu am voie sa ies cu baieti, nu am voie sa-mi pun parola la telefon.Eu sunt romanca si parintii mei sunt extrem de rasisti, nu am voie nici macar sa-i dau like unei fete de etnie roma ca ma bate.Nu am voie sa ies afara.Ieri m-am vazut cu iubitul meu pe ascuns si m-am dus sa ne plimbam in parc si ne-a vazut cineva cu masina cica si i-a zis mamei mele.Si imi da mesaje, ma injura grav (mama).Azi am fost cu tata acasa, nu i-am raspuns la 2 apeluri si deja ma ameninta ca eu sunt la ala acasa si trimite politia. Mi-a anulat si abonamentul la telefon, a sunat la toate barurile/restaurantele din oras sa ma urmareasca si eu eram acasa. Si chiar daca mi se pare stupid sa fii atat de rasist.Adica sa vrei sa omori toate persoanele din etnia asta. Daca ies cu o colega trebuie sa o sun pe camera, ii dau poza cu colega mea ca sunt la suc cu ea imi zice ca e luata dintr-un story, ma pune sa-i dau locatia si tot nu ma crede. Ma cearta ca-i dau block pe Instagram. De 6 ani imi verifica telefonul cand dorm si crede ca nu stiu. Dar eu imi sterg seara filele recente si dimineata daca le vad deschise si mesajele deschise e clar ca l-a controlat.Nu am voie sa am Facebook si nici messenger.Toata ziua stau si fac mancare si curat. Daca vede ca scriu pe telefon,cui ii scriu, de ce, cand,"ai iubit?","ia arata cu cine vb tu acolo", nu am voie nici sa am prietene fete pe care ea nu le cunoaste. Vine cu 5 ore mai devreme de la munca ca sa vada ea daca sunt acasa si nu plec... Odata ma trezisem la ora 11 si vazusem 30 apeluri de la mama si 1000 de injuraturi ca ce fac? unde m-am dus? la ala? Ala fiind inventat de ea. Eu ii spun adevarul si ea zice ca e minciuna ca mint. Ma descurajeaza. Eu nu am prieteni. Mai vorbesc asa rar cu fostii colegi(2-3), ii zic ca vreau sa ies cu prietenii si zice "care ca tu n-ai" sau ii zic "nu ma place nimeni" si incepe "pai d-aia nu te place ca esti nu stiu cum", imi zice ca vorbesc aiurea.Eu sunt a 9 a, am terminat acum clasa a 8 a si fosta mea colega care a luat la examen 6(eu 9, 80 la ambele) s-a dus la olimpiada la matematica si imi zice "ea de ce poate si se duce si tu nu? ca e mai desteapta decat tine", dar nu intelege faptul ca trebuie sa si stii, ca nu te duci doar asa sa fie dat.Ca bacul..nu te duci acolo asa "hai sa-l dau si eu", trebuie sa-l ieihappyDaca scriu gresit, m-am nascut in arabia si acasa vorbesc araba si am stat 4 ani in Anglia.

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună draga mea, nu ai ce sa faci., poți doar sa aștepți vremea când o sa te muti singura.
Despre comparatile toxice nu trebuie sa le pui la suflet, crezi ca ei sunt perfecți sau ce?
Poate nici ei nu se comporta ca alți părinți.
Notele nu te definesc, efectiv tot o sa faci tu ceva în viata( de preferat ce îți place ție, nu ce vor ei).
Sunt acel gen de persoane care se simt superioarelaughing)( din moment ce sunt atât de rasiști, sunt destul de multe persoane ok și sunt de etnie roma, hai sa nu judecam atât)
Comporta-te normal și atat, poți sa stai mai mult în casa și sa petreci zilele fără telefon ( doar pentru alarme sau când te suna ei) probabil sa nu te creadă dar da, poate te poți apuca de citit, poți sa scrii în notițe propriile ganduri ( ai funcția de a le putea bloca și sa le pui parola) le pui parola și le pui la șterse sau scrii pe un caiet, ceva.

5 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Ai scris - m-am nascut in arabia si acasa vorbesc araba si am stat 4 ani in Anglia.

Cumva în Anglia ai stat la Londra puțin mai așa de centru vreo 4 km?

Dacă DA - e foarte normal cum se poartă tatăl tău.

Ca fapt divers - acum vreo 27 - 28 de ani când un ROMÂN băga în seamă o fată născută într-un cartier era BĂTUT până rămânea și fără dinți.

Deci - e bine să îți asculți părinții.

| ashleyanonim22 explică (pentru anonim3247):

N am voie sa port aur, n am voie sa ascult manele din cauza asta?

| Fonk a răspuns (pentru ashleyanonim22):

Si ce crezi, că le vom scrie părinților tăi să te lase ce nu le convine, sau ce?

| Fonk a răspuns:

Fată, daca iei sunt rasiști is pentru ca dintotdeauna rasa roma e mai liberă mintal (nu vezi sunt fete de etnie roma care au copi la varsta ta) de aia nu vor sa-ti treaca vreo prostie prin cap, si daca ai si iubit de aceeasi etnie e noral daca is comunisti. Personal nu sunt rasist, suntem prieteni da niciodata n-a mers, uite mie mi-a placut o țigancă și ce să vezi ea era deja ins@rc! n@tă + era să fiu atacat de grupul ei (ști câți?, Vreo 12 in spatele ei)
Doamne ferește, in mod normal români cu româncele trebuie, da na o mai aparut țigănci care arătau chiar mișto!
Dacă iești atâta de deșteaptă cu media aia trebuia de mult sa compari lucrurile de ce se comportă părinți tăi așa.

Mai sunt comuniști ca le e frică să nu te mănânce intre picioare când ești cu prietenul tău.

| Fonk a răspuns (pentru Fonk):

De la 16 ani ai drept de posesie totala a telefonului. Adica parinți nu trebuie sa bage aplicati de urmarit + nau dreptul sați umble in telefon sau sa cunoasca pinul tau.