| sopranaCadaverica a întrebat:

De cand eram mica m-am intrebat... de ce cainii, si mari si mici, si vagabonzi, si cu stapani, mereu latra violent cand trec pe langa tigani? (chiar daca sunt spoitori inofensivi sau indivizi educati)

26 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cainii sunt cei mai imprevizibili, poate sa sara la oricine.

Cumva sunt in razboi cu aia maidanezi, dar am dat-o 'parte-n parte' si cu d-aia de rasa scapati liberi pe strazi.
M-am intrebat mereu...de ce sunt cainii asa idioti uneori incat te ataca fara sa le faci nimic, am ajuns sa intru in defensiva ori de cate ori trec pe langa un caine mediu sau mare pentru ca in proportie de 80% ala sare la mine.
Acum nu prea am mai vazut dar inainte era full de caini prin zona mea, undeva apoape de casa era o fabrica parasita, trec pe langa ea si din curtea aia vad cum vin 10 caini la gard, se strecoara si ma inconjoara, deci eram undeva in mijlocul lor, ma latrau toti, nu stiam ce sa fac, eram in tensiune, pe strada tipenie de om nu era,, parca era facuta sa se intample asta, daca ii luam la picioare riscam sa lovesc doar 2-3 si restul sareau de ma faceau praf, am exclus din start sa ma bat cu ei ca eram in inferioritate numerica.
Brusc mi-am amintit ca am un corn in buzunar, l-am desfacut si l-am aruncat tare in spate si prostalaii turma dupa el, asa am scapat de 10 caini.

In alte dati chiar au sarit unii sa ma muste, i-am articulat cu cate un picior in cap. Cel mai tare cand m-am enervat a fost cand mergeam linistit si era o pitipoanca pe strada cu un caine lup, nu tu botnita, nu tu lesa, cainele deja ma ochise, s-a dat la picior, eu oricum ma pregatisem din timp, cum am ajuns aproape de el, ala sarise la picior si i-am dat un voleu ca la fotbal de l-am rostogolit, mi-a parut rau ca l-am lovit tare dar nu aveam alta alternativa, apoi tot aia comenta ca sunt criminal... aviz idiotilor care au caini mari si nu isi iau masuri de protectie fata de ceilalti oameni, sa-i tina in lesa cand ies afara ca se pot repezi la oameni.

| sopranaCadaverica explică (pentru Drimmero):

Ei mai sar si cand simti ca mori de frica... ei miros cumva teama...
Stiu ce spui, si eu am avut fobie de caini (din cauza unei experiente traumatizante), dar nu ii uram. Doar am fost mai atenta si am incercat sa trec peste... scapand de frici, oricare ar fi ele, evoluezi. Si mi-am luat un caine micut, era tare iubitor si dragalas. Apoi a facut pui, m-am jucat si cu ei, am avut grija de ei. Nu stiu cum...dar poate relatia cu ei m-a 'vindecat', sa zic asa. Si cand ieseam nu mai mi-era frica de nici un animal big grin Oricare ar fi fost talia lui.
Si tin sa mentionez ca eram speriata de bombe, adica daca vedeam la 20 de m in fata mea un caine cat de mic, traversam instant.
Poate ar merge si la tine 'experimentul'. Sa te imprietenesti cu unul mai mic si sa il iei sa-l cresti. Cainii sunt animale foarte bune si calde in principiu. Cei foarte rai, care au nevoie in permanenta de botnita sunt traumatizati la randul lor, avand experiente trecute cu batai si dresaj facut de psihopati violenti nestiutori. La caini e cam ca la oameni. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sunt idioti daca sar atunci cand simt frica, ar trebui sa o lase mai usor, daca sunt atat de laudati ca sunt inteligenti, de aici ma cam indoiesc de inteligenta lor. M-au alergat de atatea ori, daca nu eram bun la sprint cred ca eram muscat de o gramada ori pana acum, nu am cum sa fiu calm cand se apropie un caine destul de mare, eu ii simt si ii iau dupa fata, nu toti pe langa care am trecut s-au dat la mine, de la distanta se formeaza un camp vizual intre mine si caine, ne privim direct, am folosit si metoda traversarii, dar de ce sa o tot folosesc, de ce sa le arat frica, ma simt las, uneori si nu am unde sa ma traversez ca sa evit o situatie de genul, doar sa merg inainte pe drum.
Cu cainii mici nu am treaba, daca ii vad ca sar sa se joace nu sunt indiferent cu ei, ma opresc sa-i mangai, sa ma joc. E o boala reciproca intre mine si maidanezii care si-o cauta, crede-ma ca nu pot sa stau calm cand ii vad venind in viteza spre mine latrand, am mai auzit de la unii sa ma pun jos sa-i astept ca poate isi schimba starea, dar nu am cum asta, intru in defensiva din reflex ))). Daca ii provocam cu ceva mai ziceam ca au motiv sa se dea la mine, dar cand imi vad de drum sa sara din nu stiu ce curte, sau fabrica cum am patit e deja nasol, trebuie' sa stau cu ochii in 20. Sunt prietenos si eu cu animalele, daca nu ma ataca nu le atac, le iubesc.

Mai sunt o gramada stapani inconstienti care se plimba cu ei fara nicio lesa, au ditamai matahalele care oricand intr-o fractiune de secunda sa sara pe oricine, mai ales pe copii, sau mai dai de d-astia
'treci linistit ca nu-ti face nimic, nu te musca', da, ma...sa mori tu ca nu-mi face nimic, ca deja m-a ochit cu privirea.

| sopranaCadaverica explică (pentru Drimmero):

Nici eu nu sunt de acord ca stapanul sa isi lase liber animalul in spatii publice (mai ales pe strada sau in parcuri care nu au suficient spatiu verde sau la anumite ore cand sunt FOARTE multi copii).
Eu sunt de parere ca ar fi fain sa incerci sa rezolvi frica asta... Poate incerci candva ce am zis. Cam alta solutie nu ar fi, decat stapanirea de sine. Ei chiar miros frica si daca nu o indepartezi, te vor tot simti. Stii vorba - cainele ce latra, nu musca, asta se aplica de multe ori. Si de cele mai multe ori, chiar sunt inofensivi, doar suparati/infometati/tramatizati. Stiu ca nu te poti baza doar pe asta, ca asa, ai putea fi muscat de N caini. Orice animal e bun (nu conteaza ca-i de rasa ori maidanez) in sine, DAR MEDIUL schimba enorm de mult! Eu am incercat sa hranesc niste caini maidanezi in gara. Erau murdari, ciufuliti, plini de purici, unul avea urechi rupte si codita arsa. Batuti si chinuiti. Era sa fiu muscata, latrata... nu mai zic, n-au mai tacut pana n-am urcat in tren.
Asa ca nu ii poti invinovati daca au avut 'viata grea'. Repet, la fel si cu oamenii.

| Drimmero a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu mi-e frica neaparat, depinde de ce caini vorbim, de dimensiunea lor, daca nu sunt caini de lupta pot sa ma apar de ei doar cu picioarele fara sa folosesc altceva.

Nu pot sa fiu calm intr-o situatie de genul, nu ca nu vreau. Au fost si cazuri cu maidanezi care au venit langa mine, doar sa le dau de mancare, nu m-au latrat, erau blanzi, atunci am reactionat frumos, deci exista si cazuri fericite cu o relatie blanda intre mine si maidanezi.
Ti-am zis putin mai sus, pe aia periculosi ii simt, ii vad cum ma privesc si imi zic in minte 'gata, cu asta o dau parte-n parte' si cam aia se intampla, cainele sare la picior, eu din reflex ca sa ma apar ii trosnesc una si tot asa, sper sa nu mai intalnesc cazuri de genul ca apoi chiar imi pare rau ca ii lovesc...chiar daca ei sar primii sa muste. Toata incordarea asta cand vad caini vine din copilarie cand m-au alergat si am ramas cu un sentiment de ura mai degraba decat de frica fata de cainii vagabonti. Sentimentul e ura, nu frica, care cred ca e reciproca, poate chiar nu le place fata mea )))

| Celcestietot a răspuns:

Nu se întâmplă asta de fiecare dată. Tu practic ne spui că aceste animale sunt setate nu știu cum din natura lor, ca să latre exact la țigani, orice ar fi, ceea ce este imposibil.

| sopranaCadaverica explică (pentru Celcestietot):

N-am scris nicaieri 'de fiecare data'. Dar de obicei, IN GENERAL, cum am zis mai sus, se intampla asta. Nu e o regula, bineinteles.
Cel putin eu am vazut de foarte multe ori.

| Celcestietot a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai scris : „latra violent cand trec pe langa tigani", adică de fiecare dată (asta reiese), nu există o excepție printre aceste cuvinte. Eu nu am văzut de foarte multe ori, deci putem ajunge la concluzia că, dacă există un caz deosebit, acesta va strica aceasta teorie.

| sopranaCadaverica explică (pentru Celcestietot):

Da, am scris 'mereu latra violent [...]'.
Pardon. In general, latra la majoritatea tiganilor. Te-ai linistit acum?
Nu exista 'caz deosebit', de cand eram mica am observat aceasta tendinta. Sunt foarte prezenta in...prezent.
Si am ceva anisori. Daca tu nu ai observat...
Poate erai cu ochii in telefon/tableta sau prea ingrijorat de cele ale vietii si nu te intereseaza sa fii 'prezent', ca sa zic asa, cand mergi pe strada.hee hee
E parerea mea pana la urma si nu am fost singura care a observat.

| Celcestietot a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am inteles. Este observatia ta pana la urma.

| SilentRain a răspuns:

Câini nu tin cont de rasa, asta e doar perspectiva ta rasista

| sopranaCadaverica explică (pentru SilentRain):

E doar o observatie, unde ai vazut ca am scris 'urasc tiganii, sunt negri si merita sa moara'? Ca asta e definitia rasistului, pe scurt.

Tot timpul am vazut caini (chiar si de rasa, oarecum mai inteligenti, nu precum cei corciti - e o preconceptie ca cei corciti ar fi mai prostuti) care latra doar la tigani/cersetori, si cand treceau oameni albi erau linistiti, chiar prietenosi.
Apropo, am cunoscut tigani profesori, pictori, poeti. Am si un amic poet care e tigan...si scriitor.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sunt și țigani albi, chiar blonzi cu ochi albaștri, nu toți țiganii sunt negriciosi, uneori e imposibil sa ii deosebești de romani fiindcă nu au accent de rrom și nici nu se comporta ca unii din ei.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ok, stiam. Nu asta era ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Poate tu știai, dar alți idioți rasiști nu știu acest lucru de asta ți am răspuns ca tu ii spuneai unui utilizator ca la albi câinii nu se rasteste și eu am ținut cont sa îți răspund cu nu toți albii sunt romani ca pot fi și țigani asa cum nici unele persoane mai brunete nu sunt de etnie rroma dar superficialitatea e mare la romani Eu am lucrat odată la paza și câinii de acolo ne atacau mereu dar ataca atât romanii cât și țiganii deci nu este o regula ca ataca doar țiganii depinde de la caz la caz și mai cunosc multe cazuri când gen romani umblau cu țigani și un câine o sărit direct la unu dintre băieți ce era roman... Dar totodată aveam într-adevăr un câine turbat în curtea alăturată și parca acel caine avea ceva personal cu țiganii deși sarea și la romani dar când vedea țigani devenea agresiv, avea câteva victime la activ cred ca acel caine a fost dresat sa atace special țiganii

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus ca exista reguli, ca respectivii caini ataca doar tiganii si pe toti romanii ii ocoleste. laughing
M-am referit ca in general, de cele mai multe ori, canii latra la oamenii de aceasta etnie.
Puteti sa cititi o intrebare fara sa o luati personal, sa va simtiti, victimizati, sa... alea-alea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"de ce cainii, si mari si mici, si vagabonzi, si cu stapani, mereu latra violent cand trec pe langa tigani"? Deci din întrebarea ta asta reiese ca ai generalizat, dacă nu conștientizezi acest lucru îmi pare rău... Eu nu o iau personal nu știu cum o dedus iq tău. dacă specificai majoritatea țiganilor era altceva..Ma refeream la "alții" ca nu știu acest aspect nu la tine sau se prefac ca nu știu ca să para și ei interesanți.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Bine draga, rectific, majoritatea tiganilor. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Scuzele sunt acceptate frumoaso :p

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și cățeaua mea o ia razna când trece țigan sau bețiv pe stradă, am ajuns la concluzia că are mirosul foarte dezvoltat și nu îi place un anumit iz (țiganii am observat că au un miros de fum, puțin înțepător sau acru, ca bețivii).

| StrongHeart a răspuns:

Nu e vorba de tigani, desi ei sunt oameni care au fugit de propriul lor popor(indieni), ei latra la oricine ca sa isi apere stapanul.

| sopranaCadaverica explică (pentru StrongHeart):

De ce nu cititi intrebarea?
N-am scris nicaieri ca latra DOAR la tigani si la romani deloc, am spus ca exista o tendinta... cainii latra in general la tigani. (asta nu inseamna ca se exclud alte etnii - depinde ce transmite omul; frica, ura, un miros urat etc.)
E doar observatia mea. Multi au impartasit-o. Dar nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar cainii latra pe toti necunoscutii. Si pe cei bauti care miros rau de la o posta. Ei te iau dupa miros si stiu cam care e treaba cu tine.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu chiar pe toti necunoscutii.
Daca te plimbi pe strada prin centrul orasului mai mult de 2-3 ore vei vedea ca unii caini nu latra deloc, altii latra doar la tigani/cersetori si cu restul sunt prietenosi sau indiferenti.

| TristanTzara a răspuns:

În primul rând, simțul principal al câinilor e mirosul, văzul pentru ei e cum e pentru noi auzul, îl folosesc, se bazează pe el, dar nu e simțul pe care se bazează mereu. Așa că orice motiv ar fi, e probabil legat de miros.

O să-ți dau o posibilă explicație: Având în vedere că de multe ori rromii se găsesc pe la capătul societății (din motive istorice) probabil că nu au mereu posibilitatea de a se spăla regulat, așa că au un miros ceva mai puternic, care deși poate noi nu-l observăm, câinele îl observă.

Așa că dacă ai merge cu prietenul tău poet, probabil nu ar părea la el.

| Swae a răspuns:

Ca au multa energie negativa la bord.