| anonim_4396 a întrebat:

De cate motive ai nevoie ca sa te sinucizi ?
Credeti ca aceasta actiune are consecinte? Credeti ca merita ?

Răspuns Câştigător
| Ana94 a răspuns:

Recunosc că odată când mi se părea că totul e împotriva mea aveam gânduri din astea dar mi-am dat seama că nici măcar nu trebuie să mă gândesc la asta că-s încă tânără,am toată viaţa înainte. O consecinţă a unei astfel de acţiuni ar putea fi faptul că laşi în urma ta părinţi,bunici,rude, prieteni îndureraţi care nu vor înţelege niciodată de ce ai ales moartea. Nu cred că există vreun moriv pentru care să te sinucizi că eşti tânăr, mai ai de trăit.Plus că este cel mai mare păcat pe care cineva l-ar putea face şi nici Dumnezeu nu te mai iartă. În concluzie: nu, nu merită să te sinucizi!

33 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Niciodata nu o sa existe suficiente motive ca sa faci un asemenea lucru...
Dupa mine persoanele care fac asta ceva sunt egoiste
In primul rand ca renunti la probabil singurul lucru pe care il cunosti...viata buna, rea merita traita!
Mai ales pentru ca e impartiala.si te trateaza dupa cum ti-ai batatorit tu drumul
si in al doilea rand... daca te sinucizi nu iti distrugi doar viata ta,o distrugi si pe a altor persoane!
Mereu o sa fie un parinte, un prieten, o cunostinta...care sa ii para rau dupa tine, si nimeni nu se gandeste la asta, nimeni nu se gandeste ce impact ar avea moartea lui asupra persoanelor din jur
Si asta e dovada de egoism
Dupa mine viata e un dar... unul mai mult sau mai putin spectaculos!
Ar trebui sa te bucuri de el atata cat poti.pentru ca nu se stie ce vine dupa ea

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Ai nevoie de doar 3 motive : O suferinţă prea mare care să-ţi aducă foarte mari căderi de moment, inconştienţă în fapte şi lipsă de raţionament/judecată limpede.Consecinţe? Cu siguranţă că da.Vor fi oameni care vor rămâne cu regrete, păreri de rău şi care nu se vor mai bucura de zâmbetul tău gingaş şi felul tău aparte de a fi.Merită? De zeci,sute,mii şi milioane de ori, NU! Categoric, nu.De ce să le oferi satisfacţii altora,să spună : "Uite-l şi pe ăsta, alt fraier care s-a dus dracu' ".Eu am trecut prin viaţa asta pornind de la 0, am văzut oamenii aşa cum sunt ei, cu 2 feţe,am înţeles că nu e bine să ai încredere în alţii mai mult decât în propria ta persoană, că lumea te desconsideră din invidie şi multe alte motive.Dar orice s-ar întâmpla în viaţa asta dură, nimic nu merită cel mai de preţ dar al tău.Nimeni nu merită ca tu să te sacrifici de lumea asta şi să renunţi la propria ta viaţă. Dacă ţi-a mai rămas pic de demnitate şi respect de sine,le vei arăta tuturor că ai căzut,dar te ridici să le demonstrezi că viaţa e frumoasă,dacă şti cum s-o trăieşti.Un sfat prietenesc : Viaţa asta are mii şi mii de legi încă nedescifrate,important e să găseşti cheia fericirii. Dacă ai aflat că adevărata fericire provine din lucruri aparent nesemnificative, nu ai cum să renunţi la viaţa asta, pentru că eşti o persoană aparte.Nu te lăsa la obstacole, ci înfruntă-le.A fi inteligent nu înseamnă a te răzbuna pe cine ţi-a creat suferinţă, ci să-l laşi să se înfunde în propria singurătate.Nobody4Nobody.

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Eu nu mai am nevoie de nici un motiv. Daca privesc in urma imi dau seama ca nimic nu mai are rost,am pierdut absolut tot:prietenii, persoana iubita, visele si sperantele.Viata nu mai inseamna nimic pentru mine.Dar totusi...nu e asa usor sa mori.Am incercat de multe ori,insa nu mi-a reusit, iar cand eram hotarata sa-mi pun capat zilelor cu orice pret, am hotarat sa-mi traiesc ultima zi.Am realizat ca in prezent am destui prieteni care tin la mine,iar eu mai traiesc doar pentru a fi alaturi de ei, cum au fost si ei in acel moment de mine. Poate ca acest lucru ar avea consecinte grave pentru unii, insa altora nu prea le-ar pasa.Totusi,nu prea merita.Mai bine traiesti si lupti pentru demnitatea ta decat sa renunti la tot pentru nimic.Cu siguranta imi e greu sa mai traiesc si sa mai suport, insa asa cred ca e mai bine. Sfatul meu e:Nu face asta.Ai macar un motiv sa traiesti, cat de nesemnificativ.Viata e grea, dar totusi bucura-te de ea.Pe mine toti ma urasc si se folosesc de mine, ma trateaza ca pe o sclava insa eu accept totul.Crede-ma se va intoarce odata si odata roata. Sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaFarasperante):

Chiar toti sunt impotriva ta?
Ce pacat... pari o persoana de treaba si nu-mi pot da seama cum cei de langa tine pot face asta.

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc ca spui asta...inseamna mult pentru mine. Daca te pot ajuta vreodata sa-mi spui.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaFarasperante):

Multumesc pentru bunavointa!
Bafta in viata reala.

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru anonim_4396):

MUltumesc la fel si tie!

| Iolss a răspuns (pentru AndreeaFarasperante):

Ce pacat de tine! Sa stii ca si eu sunt in aceeasi situatie! Toti se folosesc de mine si ma batjocoresc...In sfarsit am gasit o persoana care ma intelege.

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru Iolss):

Te inteleg si imi pare rau.Dar sa stii ca iti pot fi prietena. Daca ai nevoie de mine sa-mi spui ok?

| Iolss a răspuns (pentru AndreeaFarasperante):

Sigur:*

| anonim_4396 explică (pentru Iolss):

Iti recomand sa ripostezi.
Nu are nimeni dreptul sa-si bata joc de tine sau de altcineva.
De exemplu pe mine mereu colegii ma numesc ''Ciudat'' dar eu nici nu-i bag in seama.
Pe tine din ce motiv te batjocuresc?

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaFarasperante):

Dar pe tine de ce te urasc toti? Esti mai diferita?

| Iolss a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca intr-un fel ma comport ca un baiat.Da-s fata:p! Da nu ma batjocoresc doar imi spun k parca sunt baiat si de astea! Da ma doare undeva! Fac ce-mi place! Si tu la fel nu?

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea stiu motivul. Cert e ca mereu ofer lucruri neconditionat, am un stil propriu de a fi si nu prea sunt genul care sa se lase calcata in picioare.Toti cred ca sunt o nebuna si o ciudata.

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt si mai diferita, pentru ca apreciez mai mult aspectul moral decat cel fizic, nu imi place sa vad nedreptate in jurul meu

| Iolss a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in afara de asta nu sunt o persoana prea dorita.Desi consider ca sunt de treaba si nu am facut pe nimeni sa sufere dar pe mine multi m-au facut sa plang...

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru Iolss):

Nimeni nu merita lacrimile tale, chiar daca viata e atat de cruda...

| Iolss a răspuns (pentru Iolss):

*nu sunt prea dorita.scuze.

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru Iolss):

Da stiu sentimentul, dar de ce te fac sa plangi? nu e drept

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa te intreb ceva daca nu te superi?

| Iolss a răspuns (pentru AndreeaFarasperante):

Spune!

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru Iolss):

Vruiam sa il intreb cum poate trece peste vorbele tuturor fara sa puna la suflet

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru Iolss):

Am si eu o intrebare Chiar e atat de ciudat sa te porti frumos cu toata lumea? Ca mie asa mi s-a zis

| Iolss a răspuns (pentru AndreeaFarasperante):

Nu e deloc ciudat.Ba chiar din potriva! E foarte frumos.Doar te rog nu exagera. Exact atat cat merita sau poate o idee mai mult.

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru Iolss):

Ai mare dreptate.Mersi mult pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Iolss):

Pff, chiar nu mi se pare un motiv de batjocura pentru ceilalti.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaFarasperante):

Acestea mi se par niste insusiri pozitive, nu-mi vine sa cred ca te resping altii...

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e rau e ca si familia ma uraste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic... uneori simt ca nu am nici-un rost pe lume.
Totul e atat de sec...
Unii spun ca fiecare are un dar special dar al meu care e?
Nu sunt nici de 6 la aspect, nu sunt nu stiu cat de destept mai pe scurt nu cred ca am vreun dar...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru opinii!

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Pai depinde de la persoana la persoana.Chiar si asa moartea nu este o solutie.De ce sa fim lasi si sa ne luam viata cand putem supravietui daca chiar asa ne dorim?

| spydy94 a răspuns:

DAAAAAAAAAA Du-te in Pod fara frica! app ia-ti funie groasa sa nu scapi ca dupa aia o sa suferi

| anonim_4396 explică (pentru spydy94):

Raspunsul tau nu are nici-o legatura cu intrebarea, stiai? happy