| karina_5950 a întrebat:

Ce credeti de faptul ca tot mai multi tineri in urma unei deceptii isi pun capat zilelor? Credeti ca se merita sa te sinucizi din dragoste?

Răspuns Câştigător
| adrianajollie a răspuns:

Nu te omori numai pentru ca l`ai iubit ci pentru ca (virgula ) cazi in depresiewinking
ti se pare ca toata lumea e impotriva ta, ca toti se departeaza usor-usor de tine ( desi tu te departezi de ei ) ti se pare ca esti cel mai prost/ cel mai urat/ cel mai singur happy ca nu esti priceput la nimic etc... si pe langa toate astea persoana care credeai ca te va ajuta sa treci peste te-a lasat balta pentru ca NU are ce vedea la tine... chiar daca prietenii/familia incearca sa-ti ridice moralul ai senzatia ca o fac pentru ca au nevoie ei de tine si te folosesc totul e ceva fals tongue etc happy

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au si ei motivele lor si nu mai vor sa traiasca in lume, si mie mi s-a intamplat sa fiu suparat tare dar nu am ajuns la momentul in care sa ma sinucid.

| Crisu a răspuns:

Acum sa fim sinceri, cati dintre noi nu am spus "Ce proasta! Cum sa te omori pentru prostul ala care nici macar nu merita dragostea ei" sau invers? Dar daca stam bine si sa analizam problema, intr-adevar mi se pare un act total nebunesc si prostesc, dar in acelasi timp e si un act de iubire. Prin a iti da viata pentru persoana iubita si prin a te inucide pentru ca ti la cineva, mi se pare o dovada de iubire. Probabil o sa spuneti ca nu gandesc sau ca sunt nebuna, insa eu imi spun parerea. Cati dintre voi nu v-ati gandit la asta? Cati dintre voi nu a-ti simtit ca nu mai rezistati? Desi este vorba aceea ca nu exista numai fata/baiatul ala pe lume cu toate astea mai exista o vorba, "dragostea adevarata apare doar o data in viata" asa ca...

| fabiola a răspuns:

Eu nu as da satisfactii celui care-mi raneste sufletul, nu as rani alte suflete care nu au nici o vina! Viata e o lupta si macar din orgoliu nu m-as da batuta!

| lia a răspuns:

Nu cred ca astfel se rezolva problemele. Se pot gasi solutii, indiferent de gravitatea problemelor. Consider ca cei care aleg sa-si puna capat zilelor sunt persoane care se simt singure. Si care au cerut ajutorul nostru de multe ori iar noi nu am avut timp sa-i ascultam. Traim intr-o lume in care avem tendinta sa credem ca singura solutie ca sa ducem o viata mai buna este egoismul. Daca noi am reusi sa-i intelegem, sunt convinsa ca nu ar mai fi atat de multe cazuri de sinucidere.
Viata este la fel de grea atat pentru noi cat si pentru ei. Doar ca unii nu reusesc sa accepte prea bine pierderile.

| BlueHusky a răspuns:

Sa te sinucizi nu! Dar sa mori pentru ea --> da!

| adrianajollie a răspuns:

Nu cred ca merita, insa acum un an eram sigura ca vreau sa ma omor... am fost la psiholog si mi-a trecut poate asa ar trebui sa faca si ei happy sa discute cu cineva tongue poate vor gasi la persoana aceea raspunsul de care au nevoie de fapttongue

| Miley a răspuns:

E o prostie.Sa dus gata mergi mai departe.

| clickdreaptadelete a răspuns:

Daca miai pune pistolul la tampla nu mash sinucide.prefer sa mor decat sa ma sinucid...viata e cel mai frumos cadou de la Dumnezeu...

| catalina_8997 a răspuns:

Nu se merita mai ales ca viata e facuta ca sa o traiesti si cu bune si cu rele, asta ar trebui sa inteleaga persoanele care se gandesc la sinucidere ca viata nu e numai roz, sa te sinucizi din dragoste? pfff o tampenie absoluta... oamenii strazii care nu au casa nu au masa nu au de nici unele si traiesc de pe o zi pe alta ce ar treui sa faca sa se omoare pe capete nu? sa fim seriosi.

| Pufoshenia a răspuns:

Parerea mea este ca nu merita sa te sinucizi chiar daca ai iubit acea persoana trebuie cumva sa treci peste momentele acelea. Ar fi si un mare pacat sa iti parasesti familia prieteni din cauza unui baiat

| PopescuAdina a răspuns:

Nu merita! Este cel mai josnic lucru pe care o persoana il poate face, indiferent care ar fi motivul.

| UnFoRgIvEn a răspuns:

Eu personal cred ca este o prostie deoarece nu este doar o fata sau doar un baiat in lumea asta. E normal sa fie omul respectiv suparat dar nici chiar asa.

| alone0in0the0dark a răspuns:

Ee cele mai multe ori o vad ca pe o prostie din 2 motive. Unu numai lasi se sinucid. Iar doi dragostea in tinerete e doar inceputul nu sfarstitul.inteleg ca sunt si cazuri in care tipul si tipa au stat 7 8 ani dar fetele si baieti nu sau terminat (asta ultima data cand m-am uitat eu pe geam cine stie or fi disparut)