| KnightOfNight a întrebat:

De ce adoră lumea alcoolul? În fiecare an,în preajma sărbătorilor cele mai importante (Crăciunul,Paștele),majoritatea oamenilor se gândesc doar la... băutură! Mai ales noi,românii,serios,când văd că pe masă sunt puse nu știu câte sticle de țuică,vin, pălincă și alte băuturi spirtoase îmi vine să-mi iau câmpii.Nu zice nimeni să nu bei deloc,dar de ce nu există autocontrol? De ce când ia sticla în mână, o persoană nu se mai oprește pană n-o termină? 95% din rudele mele beau de Crăciun până mai au un pic și cad din picioare(mă refer la bărbați in special),în noaptea dintre ani la fel, cu orice ocazie mai bine zis.Pe la cluburi,în discoteci sunt persoane care aproape au intrat în comă alcoolică. Mulți prieteni de-ai mei,când aud de băutură,parcă li se luminează fața,niște disperați, vorbesc de băutură ca de Dumnezeu.Lumea mă consideră un ciudat pentru că nu-mi place să beau,îmi spun că nu sunt om,că nu sunt bărbat,nu știu ce vrăjeli.Păi,mă,oameni buni,să fii om sau bărbat înseamnă să te îmbeți și să arăți ca un porc? Nu mai are rost să definesc efectele alcoolului asupra sănătății,comportamentului și personalității. Vreau să văd părerile voastre în legătură cu acest subiect, cum vi se pare vouă că ar trebui să "conviețuim" cu alcoolul.

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt total de acord cu tine...plus ca atunci cand esti in stare de ebrietate parca esti alta persoana, uneori nu mai recunosc unii oameni atunci cand sunt beti, parca se transforma in alta persoana.Eu beau doar putina sampanie de Revelion in rest deloc, sau cateodata mai iau o bere de aia cu lamaie care are alcool, in rest obisnuiesc sa consum sucuri in loc de alcool...Stiu ca nici alea nu sunt sanatoase dar na..decat sa te transforme ca alcoolul mai bine aleg suculhappy
Faza e ca chestia asta cu alcoolul la oameni e o dependenta, unii oameni sunt dependenti sa consume in fiecare zi alcool si parca vazusem odata un articol pe net cum ca alcoolul afecteaza creierul daca il consumi pe durata lunga, ceva legat de neuroni sau nu stiu exact.
Viata asta e destul de frumoasa si fara alcool. Exista alte alternative mai normale si mai sanatoase decat consumul de alcool.
Craciun fericit si tie.

| RAY a răspuns:

Sarbatoarea nu are nici o legatura cu bautura clar, ca uni beau, beau ca asa vor nu ca e craciun, cu limita totul

| LoveSleep a răspuns:

E ok să bei alcool, te ajută să te distrezi, să te destinzi, să te relaxezi.
E de căcat însă, s-o faci până nu mai știi de tine. Ce rost mai are dacă tu habar nu ai ce ai făcut seara trecută, dacă te trezești prin wc-uri și prin alte locuri stupide? Bei alcool să te simti bine, nu să ștergi podelele cu hainele și dacă ai noroc, cu limba.

| gemeni6226 a răspuns:

Problema nu e daca un om bea un pahar sau doua, problema este cind cineva nu stie masura.Eu cred ca are probleme psihologice grave cine nu stie cit e destul.Din pacate nici fostul meu nu stia masura si de 5 ani e la 2 m sub pamint.

| Suck a răspuns:

Poți să te droghezi, să bei dar cu limită şi nu foarte des. Intr-o țară unde nu qi voie să ai idei sau păreri, alcoolul e un prieten adevărat. Trebuie să şti când, unde şi cât sa bei.

| Coquinexta a răspuns:

De ce adora lumea alcoolul? um, pentru ca e bun la gust si iti da o stare buna?
oamenii care nu beau sunt extrem de anosti.
trebuie sa te bucuri de fiecare lucru cu masura, evident.
deci daca nu-ti place sa bei nici macar un pahar, clar ai probleme la mansarda.

| KnightOfNight explică (pentru Coquinexta):

Am băut și eu, firește, însă foarte puțin.Mai mult de un pahar de bere sau vin pur și simplu nu pot, țuică sau pălinci ce sa mai zic, nici nu pot să pun pe limbă, atât de oribile mi se par.Problema e ca multa lume face abuz, mă-nțelegi?

| Coquinexta a răspuns (pentru KnightOfNight):

Si daca face abuz ce? da-i dreacu pe toti, sa moara toti.
de ce ar fi asta problema ta?
uite, ceea ce este o problema pentru mine este faptul ca prostii mor greu.
ai vazut si tu, pusei si niste intrebari pe aici, legat de trepanalitatea aia cu ice bucket challenge, cati cretini si-au turnat in cap gheata si nu a murit niciunul.