| Joker3134 a întrebat:

De ce aerul de la tara e mai curat că cel de la oraș și 2. de ce oamenii care trăiesc la munte sunt mai longevivi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E simplu, la tara sunt putine masini care polueaza! Densitatea de oameni e mai mica, respira mai putini, dioxid de carbon mai putin, poate si industrie e mai pe langa oras, la tara nu prea.

La munte nu neaparat sunt mai longevivi dar posibil, ca aerul ala curat le mentine sanatatea, aeru poluat distruge, poate duce la cancere, afectiuni, e ca si cum inhalezi otrava zilnic! De aia.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu era la fel sau aproape la fel! Daca nu e pe langa oras industrie poluanta nu era la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pai la tara unde situatia e buna si unde fata de un oras e mai putin poluata zona.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Undeva unde nu e poluat si am magazine langa mine cu de toate, si toate utilitatile, nu conteaza unde, doar sa fie aceste conditii.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu esti capabil sa intuiesti raspunsul? Serios?

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Credeam ca este logica aceasta intrebare happy

Totul tine de poluare, alimentatie si mediul inconjurator happy

| Freya1 a răspuns:

În unele zone (nu peste tot la tara) e mai puțină poluare.Fiind sate de munte si putine mijloace de transport sau fabrici etc nu prea are ce sa polueze mediul.
Oameni ce locuiesc la munte au o viață mai lungă deoarece după cum spuneam mai sus nu e poluare asa mare.Mananca foarte mult bio si natural din sânul naturi si de la animalele crescute de ei...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Oamenii de la munte traiesc mai mult deoarece fac eforturi mai mari si isi mntin sanatatea fara sa faca sport. Aerul de la munte este mai ozonat si asigura o mai buna oxigenare a corpului.
Un sstudiu european arata ca in Romania la tara copiii mananca cel mai sanatos, raportat la toata Europa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Principalele lucruri care imbolnavesc oamenii ar fi:
-stresul
-alimentatia
-sedentarismul
-poluarea
-soarele
Deci oarecum se intelege de ce

| Adrian5575 a răspuns:

1. La tara ai mai multi pomi, spatii verzi etc. si oameni mai putini. La oras sunt multe blocuri cu oameni ingramaditi peste tot si masini pe toate strazile, gunoaie multe, fabrici si multe altele.
2. Aer curat, oameni mai putini pe m², poate si stres mai putin.