| ceafostodata a întrebat:

De ce băieții/bărbații generalizează asa mult? Toți spun ca vor muri singuri ori alte prostii din cauza ca au impresia ca toate suntem pe interes și ca vrem numai bani, bărbați arătoși sau mașini scumpe. Ca femeie, nu caut de loc chestiile astea într-un partener, deci va rog sa nu ne băgați pe toate în aceeași oala și sa înjurați femeile prin răspunsuri ca nu obțineți nimic, mai mult va faceți singuri de ras.

31 răspunsuri:
| melanya a răspuns:

Eu personal nu vreau bani, dar am pretenția ca să muncească și el și să câștige bani, pentru că eu muncesc și am banii mei.
Cred că oricine vrea un partener de viață care să arate cat de cat bine, să se îngrijească.
Cât despre mașină, ar fi bine sa prisosească, decât să lipsească și să nu fie o Dacia1300 pe care s-o împingi...

| Drimmero a răspuns:

In primul rand tu ai facut o generalizare cu 'baietii/barbatii', practic ne-ai pus pe toti in aceeasi oala si nu-si au rostul astea. Stai sa le vezi pe unele de pe aici care spun ca toti barbatii sunt porci, curvari si ale d-astea, unele ba chiar se culca seara cersetoare si dimineata se trezesc printese si nu le ajunge nimeni la nas, dar ele nu realizeaza vor muri cu pisicile in casa intr-un conac, sunt si pe aici cateva specimene d-astea, se stiu ele care.

Revenind la pandemia asta de singuratici frustrati care le acuza pe toate, nu au cautat unde a trebuit, nu se multumesc cu putin, nu vor sa vada realitatea si au asteptari nerealiste. Stop generalizarii! Exista exemple penibile pentru ambele sexe, dar asta nu inseamna ca toti sau toate sunt la fel, eu nu am intalnit femei materialiste, naspete si c,, u,, r,, v,, e. Daca voi intalni una d-asta voi cauta in alta parte, cu siguranta voi gasi si ce trebuie.

| ceafostodata explică (pentru Drimmero):

"In primul rand tu ai facut o generalizare cu 'baietii/barbatii', practic ne-ai pus pe toti in aceeasi oala si nu-si au rostul astea. "
Spune-mi ca n-am dreptate când zic ca zilnic sunt întrebări de la bărbați singuri care sunt "scârbiți", asa cum se exprima ei, de femei. Nu generalizez pentru ca știu ca astfel de bărbați găsești numai pe TPU.

| Drimmero a răspuns (pentru ceafostodata):

Nu gasesti numai aici asa ceva, sunt pretutindeni, la fel exista si domnisoare frustrate pe fix acelasi motiv, asta nu inseamna ca toate sunt asa. Tu ai generalizat tendintios, era mult mai ok sa zici 'de ce unii baieti/barbati'.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Au fost si ei refuzati de prea multe ori, au dat de persoanele nepotrivite si... piesa de rezistenta, se desconsidera singuri.

Dar... sunt fel si fel de baieti/barbati. Poate au nevoie de aceasta "perioada" sa ii zicem asa, sa se dezvolte. Cine stie thinking

| Mosotti a răspuns:

Problema sta in felul urmator:

Chestie unde sunt 100 % in aceiasi oala:

Orice femeie si orice barbat vrea partener aratos, asta e proba eliminatorie insa nu si suficienta pentru o rel serioasa, cine nu recunoaste ori minte, ori nu constientizeaza. Aici ii bag si le bag in aceiasi oala.

Aici nu toate femeile sunt asa pe interes, sunt multe care nu sunt, deci nu putem sa le bagam in aceiasi oala.

2 - Femeile care nu sunt atrase deloc de un barbat, ori nu mai vrea sa aiba de a face cu el decat poate doar ca amic, ori il tine de interes. Corect e prima, evident.
Daca nu-s atrase deloc de unu fizic, nu le mai int ce calitati are sau n-are.
Iar aia cu "vai, m-a atras cum se poarta", e fals, deja fizic a fost validat ala, doar ca ea nu a constientizat, altfel zicea "ia uite si ala cum incerca figuri sa se faca el placut mie cu tot felul de comportamente de trei lei si cu glume de prosti fara nimic in cap". In timp ce la ala placut rade si se amuza orice prostie spune.

Barbatii nearatosi zic ce ai zis tu si generalizeaza pentru ca nu cunosc legile naturale ale atractiei, auzi la ei "vor barbati aratosi", pai logic! Si eu vreau fete aratoase.
Doar nu om vrea parteneri nearatosi. Iubire fara atractie nu exista.
Oamenii nearatosi zic ca nu cont fizicul, dar si ei tot dupa frumosi si frumoase se uita in primul rand.

Exceptie fac relatiile la varsta treia unde acolo da, nu mai conteaza fizicul, e cu totul altceva.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca afirmatiile de mai sus se regasesc intr-un numar maricel de femei, desigur ca nu in toate. Tu de ce generalizezi spunand ca toti gandim astfel laughing laughing?! Te iei de altul, dar tu esti la fel ca,, el'' sau,, ei'' in cazul nostru rolling on the floor.

| ceafostodata explică (pentru Celcestietot):

Nu generalizez, bărbații de pe TPU gândesc asa și eu la ei m-am referit.

| Celcestietot a răspuns (pentru ceafostodata):

Ok, dar data viitoare sa specifici. Dar tot este gresit, aici nu gandim cu totii la fel.

| OldSoul a răspuns:

Stii cum e... Nu prea ai dreptul sa judeci o persoana pana sa o cunosti.

Ei bine, aici e oarecum si problema la ei.

Ei nu au avut oportunitatea *sau rabdarea* sa cunoasca o femeie cu adevarat.
Si cand zic femeie, ma refer la o fata asa cum pretinzi tu ca esti.
Adic ma refer la o fata cu aspect decent, care nu se asteapta la fat frumos, si la un Mercedez alb.

Fetele au multi pretendenti, sa fim realisti, o fata frumoasa are mereu cativa baieti care ar vrea sa discute cu ea.
Ok, nimic rau, bravo voua.
Problema e ca exista si multi libidinosi, si obsedati.
(Iar fetele stiu asta, si dau de ei destul de frecvent.)
Iar ca fata, nu stii cum sa faci diferenta dintre ei.

De asta, majoritatea barbatilor/baietilor vor fi ignorati.

Aici e problema...

Ca baiat/barbat, e greu sa te diferentiezi de ceilalti, sa ii faci unei fete o parere buna la o prima impresie pentru a avea oportunitatea sa o cunosti.
Poti sa ai cele mai bune intentii, daca nu ai putintel noroc sa-i captezi atentia degeaba, o fata buna (moral gen) nu o sa te bage in seama. (Ma refer la abordari online)

Iar daca esti refuzat, ce sa mai crezi? Cauti problema la tine, poate nu arati bine, poate nu ai suficienti bani cat ar vrea ea...
Pentru ca, cel mai adesea, astea sunt cele mai accesibile *motive* pe care poti pune refuzul unei fete.

Dar, in schimb o sa te bage in seama alea care schimba partenerii ca pe sosete. Asa, la misto, la distractie, iar de aici laughing Probabil ramai cu traume si ceva frustrari.

| Sofer a răspuns:

Eu am întâlnit doar fete care vor doar printul pe cal alb și sa aibă mașini și bani.

| Holiday a răspuns:

Ce nu inteleg eu e altceva. De ce, ca femeie, sa nu-ti doresti un barbat aratos si bogat si sa vrei unul urat si sarac?!? Ti se pare o virtute? Nu e. E prostie.

| mentholinks a răspuns:

Pai ce cauti tu intr-un partener si nu ai gasit inca?

| ceafostodata explică (pentru mentholinks):

Nu e vorba despre mine aici.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt câțiva pe TPU care afirma acest lucru, nici tu nu trebuie sa generalizezi. Cei care fac asta dau vina pe ele fiindcă e mai simplu sa găsești vinovați în exterior decât sa vada unde greșesc ei înșiși. Problema la ei cred ca tine de felul lor de a fi, de faptul ca nu reușesc sa comunice cum trebuie, de faptul ca probabil își creează anumite complexe și practic ei înșiși își sabotează șansele de a cucerii o fata.

| Nemessys a răspuns:

Buna!

De ce BAIETII generalizeaza asa mult? Ca un barbat nu ar face asa ceva niciodata.

Sunt amuzante persoanele alea care spun ca vor muri singure dar cand ii intrebi ce planuri au maine iti raspund cu,, nu stiu". Interesant. nu stiu ce fac maine dar stiu care o sa fie situatia lor amoroasa cand vor parasi aceasta lume. Este doar o predictie din cauza frustrarii care este cauzata de situatia din prezent. Nu ar trebui sa o iei in seama si nu vad cu ce te-ar deranja. Daca cineva, nu conteaza ce este, baiat sau fata, imi zice ca va muri singura, eu i-as raspunde cu,, ok" si as schimba subiectul. Imi respect timpul si energia, asa ca nu vreau sa le risipesc cu genul asta de persoane, incercand sa le conving ca de fapt nu este asa, cand de fapt nici eu nu prezic viitorul. Asa hai sa lasam prostiile astea la o parte. Nu zic ca este imposibil sa mori singur, ci doar ca nu putem prezice viitorul, plus ca eu urasc extremitatile si negativismele de genu'.

Baietasii astia au impresia ca sunteti pe interes din mai multe motive.
-Ce aud sau vad in jur. Exemplu viata reala, chiar propria familie, sau chiar si din melodiile noastre in care adreseaza vorbe grele femeilor. Ex parazitii sau B.U.G famia. Toate melodiile alea zic de femei ca sunt X sau Y, iar ei in cazul in care ascult asa ceva, isi hranesc orgoliul ala.
- Al doilea motiv ar fi ca aproape sau chiar toti cand suntem parasiti de un partener, ne intrebam de ce, ce nu i-a placut la noi. Iar cum unii au orgoliul cat casa si se cred Mister Perfectiune, aduc motivul asta de bani si interes. Adica sunt pe ideea,, ba eu ca persoana sunt PERFECTA, nimic nu este gresit la mine, am iubit-o cu adevarat, dar m-a parasit pentru ca voia bani". Intelegi unde bat? E mult mai simplu sa zici,, pff, materialista naibii, voia numai bani, de asta a plecat" inloc sa zici,, ba da stai putin, poate e vina mea, poate am facut eu ceva gresit, poate e ceva gresit cu mine. A uite. am aflat cu ce am gresit, hai sa rezolv asta incat urmatoarea relatie sa fie mai buna".

,, Ca femeie, nu caut deloc chestiile astea intr-un partener". Hai te rog... nu te minti singura sau nu ne minti pe noi macar.
Nu sunt extremist si nici tu nu ar trebui sa fii. Nu exista doar frumos sau urat, bogat sau sarac, exista si mijloc. Iar tu in sinea ta vrei un barbat care sa arate bine si care sa aiba bani. Adica un barbat care sa arate acceptabil, ingrijit si care sa aiba un salariu suficient de mare incat sa nu aveti probleme cu banii. Cand tu ca femeie, spui ca vrei barbat cu bani, oamenii o sa se gandeasca la milioane de euro. De ce? Pentru ca sunt extremisti. Dar ei nu se gandesc ca barbat cu bani poate insemna si un barbat cu un salariu de 2-3000 de lei. Daca amandoi aveti un salariu asemanator puteti trai fara nicio problema, mai ales daca faceti un copil sau 2. Deci, asta vrei. Poti tu creste 2 copii cu un prost needucat, lenes care castiga minimul pe economie si la 30 de ani? Ma indoiesc.
Daca un barbat are bani, din asta rezulta ca este inteligent, harnic si perfeseverent. Nu ai vrea un barbat ca asta? Sunt convins ca da.
Acum tu poate o sa-mi zici,, nuuuu, vreau un barbat care sa ma iubeasca". Draga. nu ai de ales dintre bani si iubire. Poti sa dai si de un barbat cu salariu bun care sa te iubeasca cu adevarat si cu care sa formezi ceva frumos. Nu toti barbatii cu bani sunt gagicari si profitori si doar cei saraci sunt iubitori si grijulii. Scoate-ti asta din cap.

Concluzia : nu baga frustratii in seama. Un barbat muncitor prefera sa lucreze la persoana lui, sa se dezvolte si sa munceasca pentru cariera lui, nu sa se planga in stanga si in dreapta. happy

De exemplu si eu as refuza o femeie care arata naspa si care desi are o anumta varsta, in continuare castiga de pe o luna pe alta.
Asta inseamna ca sunt profitor sau materialist, sau ca nu apreciez iubirea adevarata? Nu. ma cunosc pe mine ca om, imi cunosc valoare si stiu ca pot gasi o femeie harnica si desteapta, care lucreaza unde-i place sau are o sursa buna de venit din pasiunea ei, o femeie care se ingrijeste mancand sanatos si facand sport, din asta rezultand ca arata si bine. Iar din toate lucrurile astea rezulta ca este si inteligenta, ca nu o sa avem certuri si ca o sa ne intelegem perfect, avand nenumarate subiecte de discutie. big grin

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Aha. Deci dacă el are bani din meseria de dealer (de roate categoriile) sau peste e 'inteligent, harnic si perfeseverent' laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Catrice):

Asta e fix alegerea ei daca ea accepta pe cineva care obtine bani legal sau nu happy

| ceafostodata explică (pentru Nemessys):

Ca femeie, nu caut deloc chestiile astea intr-un partener". Hai te rog... nu te minti singura sau nu ne minti pe noi macar.
Nu încerc sa păcălesc pe nimeni, întrebarea nu e legata ce mine.Fiecare are părerea lui dar când începi sa zici ca femeile sunt sclave sexuale sau ca suntem toate c/urve întreci măsură. Ma bucur ca bărbații care s-au simțit în întrebarea mea au început sa se ofenseze.

| Nemessys a răspuns (pentru ceafostodata):

Eu cand am zis ca vrei un barbat care arata ok si cu un salariu decent nu te-am facut materialista, ci e o preferinta perfect normala.
Sincer, tipele care nu stau cu barbati naspa la masa, merita o sticla de sapmanie happy.

Ti-am zis, nu ar mai trebui sa-ti bati capul cu toti incuiatii. happy cel mai bine iti vezi de treaba ta.

Cand un ofticat iti zice ca femeile sunt materialiste, nu ar trebui sa te deranjeze din moment ce tu stii ca nu esti asa.

Foarte bine, lasa-i sa se simta laughing. Poate asa incep sa lucreze la ei, sa puna mana pe o carte, sa mai mearga la sala si sa lucreze pe plan profesional. Ei vor o femeie buna, realizata, frumoasa, dar ei ce ofera? Fix nimic. O femeie inteligenta si frumoasa nu va alege niciodata un parlit.
bafta! :*

| Ineys a răspuns:

Ti-a zis-o cineva in fata? Atlfel nu inteleg cat de mare poate sa fie frustrarea incat sa faci un post public pe un site despre astea. Toata lumea isi formeaza pareri despre orice. Unele sunt bine fondate, altele nu. Toata lumea isi expune pareri. Oamenii destepti ignora parerile stupide.

De unde deduci tu faptul ca ei cred asta despre voi? Vezi cum si tu generalizezi acum?
"De ce baietii/barbatii" - generalizare.

| Mayar a răspuns:

De ce? Pentru ca ei cauta femei ce arata ca pitipoance si apoi se plang ca au un caracter mizerabil. Primesc ceea ce merita. Ce cauti, aia gasesti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si tu ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala.

| Endoryus a răspuns:

Scapam de generalizari facand la randul nostru generalizari. Foarte inteligent, continua asa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea-s glume si mai postam asa la caterinca si daca suntem in relatii. Like-urile/karma/updoot-urile se castiga si ele intr-un fel, nu-i asa?

| troleibuz a răspuns:

Nu prea au experienta de viata.

| Jade20 a răspuns:

Ce conteaza cum esti tu sau altele? Atat timp cat ei tot nu au pe niciuna. Si fiecare e indreptatit sa creada ce si cum vrea. Toti au dreptul la o opinie, oricat de eronata ar fi ea.
Si si mai important nu ar trebui sa te intereseze absolut deloc ce cred altii despre tine, mai ales niste necunoscuti suparati de pe internet.
Iar de ei nu ma iau pentru ca desi este si vina lor intr-un fel sau altul ca nu pot sa agate absolut nimic este de fapt si cultura in care ne aflam in prezent unde totul este pe repede inainte "casa, masina, bani, cariera si familie pana in 25 de ani maxim altfel esti ratat" astea sunt cerinte greu de realizat pentru multi ce pot provoca stres si anxietate cand omul de rand abia termina o facultate la 24-25 de ani si de acolo porneste de jos cu munca si de multe ori chiar si cu banii ca nu toti devin IT-isti sau medici. Asteptari peste asteptari si pretentii, toti vor dar cand e vorba de oferit piua.

Pana la urma si tu ai pretentiile tale dar tu ce poti oferi? Nu erai tu aia care zicea ca vrea neaparat pe unul care munceste la stat ca doctor sau avocat?
Tu nu il vrei pentru statut si bani? Sau era iubire? Doar doctorii, avocatii sau inginerii iubesc?
Fizic am inteles ca nu ai
forme ca te tot plangeai pe aici dar macar poti compensa dar din pacate nu pare si cazul tau la cat cum te-ai mai exprimat pe aici pe site.

| ceafostodata explică (pentru Jade20):

"Pana la urma si tu ai pretentiile tale dar tu ce poti oferi? Nu erai tu aia care zicea ca vrea neaparat pe unul care munceste la stat ca doctor sau avocat?" bărbați ca tine sunt cei la care m-am referit. Am zis de servici, nu de bani. Eu privesc locul de munca în altfel și nu la felul în care aduce mai mulți bani în casa ca nu duc lipsa de bani astfel încât sa am nevoie sa fiu întreținută." Pana la urma si tu ai pretentiile tale dar tu ce poti oferi?" pot sa ofer multe happy dar din moment ce nu ma cunoști personal și te iei numai după răspunsurile mele nu îți poți da cu părerea.

| Jade20 a răspuns (pentru ceafostodata):

"pot sa ofer multe smiley face"
Cum ar fi ce? Nu ai zis nimic concret.
Sunt o ea. Poti sa iti dai seama de multe din raspunsurile cuiva si ceea ce mi-am dat eu seama de la tine este ca esti ca si restul, nu ai nimic de oferit ci doar pretentii nefondate. Esti fix la fel ca si tipii pe care ii acuzi tu pe aici, doar ca varianta feminina.

| ceafostodata explică (pentru Jade20):

Nup. Chiar nu sunt asa. Te iei după răspunsurile mele de acum câteva luni...în fine, n-am "pretenții".

| Celcestietot a răspuns (pentru ceafostodata):

Iti pierzi timpul cu trollul happy.