| Miruna0909 a întrebat:

De ce crede lumea ca oamenii de peste 60-70 de ani nu mai aud asa bine, nu mai vad calumea? Cel putin babele din sate sau de la scarile de bloc care barfesc si vad orice, observa orice lucru, cum asa? Cum de ele vad orice? Sau de exemplu bunica mea, are o problema cu mancarea scoasa imediat din frigider. Daca ma vede ca mananc ceva abia scos spune să-l las sa se incalzeasca pe masa, apoi sa mananc. Iar daca mananc cand e rece, ea repede observa ca am mancat acea mancare și mă cearta.
Eu nu inteleg de unde vorba asta ca batranii nu vad si nu mai aud atat de bine? Eu cred ca e doar un mit.
Parca sunt mult mai dezvoltati la auz si la vaz decat o persoana mai tânără
Ce parere aveti? Mie mi se pare ciudat rau, dar mai ales "logica" asta că daca mananc ceva scos din frigider, indiferent ca sunt 40 de grade afara, "lasa sa se incalzeasca vreo 20 minute ca abia l-ai scos din frigider, sa nu racesti" -spusele lui bunica. M-a înnebunit cu răcitul ei, dar niciodata n-am racit din cauza asta

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Copii mici si bunicii sunt la fel, de asta trebuie avut rabdare cu ei, chiar daca nu vad sau nu aud bine, din cat inteleg ei, trag concluzii, lasa-i in mica lor adunare unde se simt bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Eu nu inteleg de unde vorba asta ca batranii nu vad si nu mai aud atat de bine"

vine de a faptul ca batranii nu mai vad si nu mai audi bine... fix de acolo vine.

| sierra1 a răspuns:

"Eu nu inteleg de unde vorba asta ca batranii nu vad si nu mai aud atat de bine? Eu cred ca e doar un mit."

NU e un mit, e demonstrat științific faptul că acuitatea vizuală și auditivă scade muuuuult la anii invocați de tine

| Smmo a răspuns:

Pe langa aspectul scaderii acuitatii vizuale si auditive dupa o varsta, e si o chestiune de atentie, de capacitate de concentrare, de viteza de reactie, de memorie si de interes. Batranii nu mai sunt interesati de multe lucruri de care esti tu interesat, ii asalteaza multe ganduri si nu mai reactioneaza precum cei tineri. Da, barfesc, dar nu stii cat aud si cat inteleg din ce a barfit partenerul de discutie - care si el probabil vorbeste ceva mai tare.

Poate ai observat faptul ca ne intelegeam mai greu in pandemie cand am fost obligati sa purtam masca, pentru ca nu vedeam buzele si mimica persoanei cu care conversam. A trebuit sa ciulim urechile si sa repetam ca sa ne putem intelege. Oamenii in varsta nu mai vad bine, unora li se formeaza dopuri in urechi, atunci sigur ca te intelegi mai greu cu ei.

Nu e bine sa mananci mancare rece si nici sa bei lichide din frigider, bunica ta are dreptate. In primul rand sufera smaltul dentar, pe care e bine sa il feresti de temperaturi prea mici si prea mari, pe urma amigdalele, pe urma stomacul si digestia in ansamblu.
https://reteteorientmijlociu.wordpress.com/......-sau-rece/
https://www.dcmedical.ro/......45190.html