| Curiosul147 a întrebat:

De ce credeti ca majoritatea oamenilor din ziua de azi sunt lipsiti de moralitate? Din ce am inteles si am citit, in trecut moralitatea era un punct forte al oamenilor, respectul de sine. Astazi, nu le mai pasa ce crede lumea (nu ca ar fi gresit, dar depinde si ce faci). Sunt curios ce credeti de s-a schimbat asa mult lumea.

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Platon critica, dezamagit fiind, comportamentul, ignoranta si lipsa de respect ale oamenilor de atunci. Asta insemnand aprox. 400-300 i.Hr. Nu-mi vine acum citatul, ca ti-l dadeam.
In orice caz, situatia s-a agravat, intr-adevar. Banuiesc ca e din cauza ca asa sunt crescuti: sa se gandeasca doar la ei, nu la binele general sau si al altcuiva, sa gandeasca mic, sa nu creada in bine, in iubire, in frumos, in schimbare. Parintii nu mai petrec asa mult timp educandu-si copiii despre moralitate, ci se concentreaza, uneori fara sa vrea poate, pe alimentarea unui eu egoist si limitat, ignorant.
Cand ii vezi ca, la varste foarte fragede, sunt deja cu telefonul/tableta in mana uitandu-se la niste nulitati, paraziti sociali (youtuberi/vloggeri/influenceri) la ce sa te mai astepti? In loc sa descopere ceva, sa citeasca ceva, sa invete ceva, se uita la un neispravit cum se filmeaza jucandu-se, iar parintii sunt fericiti ca odraslele tac si isi vad de treaba.
De asemenea, asta ar putea fi un cerc mult mai mare, cu multe legaturi, pornind de la faptul ca traim in "secolul vitezei".

| Curiosul147 explică (pentru Plato):

Hmm, sa intelegem ca viitorul va fi mai rau, ai punctat bine, totul pleaca de la parinti. Intr-adevar interentul are partile lui bune si mai mult rele. Eu personal as vrea sa cred in schimbare, dar cred ca pentru majoritatea oamenilor este prea tarziu.

22 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Lumea evoluează spre perfecţiune. Poate că moralitatea era o frână pe calea spre perfecţiune. happy

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru sabin89):

Ce vezi tu in ziua de azi numesti evolutie spre perfectiune? Nu cumva e tocmai pe dos?

| RAY a răspuns:

Asta cu binele si raul sunt relative, concepte umane inventate,e imoral ca un leu sa omoare o caprioara, pentru noi e imoral dar cand noi ucidem pentru noi e moral, nu, nu consider ca exista bine si rau, nu consider ca exista moralitate din moment ce noi oameni am inventat asta, iar biblia nu ofera moralitate, in fapt e imorala privind ceea ce noi azi consideram ca e moral si omul este o fiinta emotionala, asa ca te poate ucide, fura, minti oricine

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Vezi Nietzsche - Dincolo de bine si rau.winking

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Imi dai tu banii sa cumpar cartea?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Sunt sigur ca ai 25 de lei. Daca am fi vecini macar de oras, ti-as fi dat-o.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Eu glumeam man, imi plac mai mult documentarele, retin mult mai multa informatie

| SG1995 a răspuns:

Îmi zici și mie ce e moralitatea? Cum o definești?
Nu de alta, dar nu de multe sclavia, exploatarea copiilor, violul femeilor, incestul și pedofilia era ceva perfect moral și legal în lume.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru SG1995):

Inca se practica prin Germania sau Austria si statul doarme, a ajuns ceva la ordinea zilei.

| SG1995 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Ce se practică?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru SG1995):

Pedofilia, violul, exploatarea copiilor, ce ai zis tu. De incest inca n-am auzit. As mai adauga proxenetismul. Nici nu ma mir ca este un partid in Germania care vrea sa scoata tara din UE. Poate asa o scapa de salbaticii aia de refugiati. Poate ar trimite-o si pe Merkel in Africa odata cu ei sa vada si ea pe pielea ei cum sunt oamenii aia pe care tot ea i-a adus in tara.

| SG1995 a răspuns:

La fel ca și moralitatea absolută, perfecțiunea e un mit, reflectă la asta.

| Steregoi a răspuns:

Asa a fost profetit. 2 Timotei 3:1-5:"1. Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia."

Ateii sunt iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu in care aleg sa nu creada ca exista pentru a se cufunda tot mai mult in placeri ( mai mult curiozitati decat placeri ) nefiresti, imorale si scarboase.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu fi ipocrit. Cunosc crestini care cu orice ocazie ar fura din magazine fara nicio retinere.

| Steregoi a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Aia nu sunt creștini.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Steregoi):

Sunt. Ei sunt aia care fura din magazin si dupa zic "Doamne ajuta" sau "Fereasca Dumnezeu" sau ca au "frica de Dumnezeu". Sarbatoresc sarbatorile crestine, isi fac cruci, se roaga, sunt niste crestini obisnuiti.

| Steregoi a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Aia nu sunt crestini.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Steregoi):

Ce sunt atunci?

| Steregoi a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Lupi figurativi in haine de miel.

| Paul754880338 a răspuns:

Majoritatea... da s-a schimbat asa cum spui, dar asta nu inseamna sfarsitul. Poti incepe chiar tu prin a fi moral si ii vei molipsi si pe alti.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Religia, egoismul, n-au destul creier in cap, inconstienti, ipocrizia, ignoranta, indiferenta, se cred mai destepti decat sunt in realitate.