| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeți că unii au mai mult curaj în scris, în mediul online, scrisori, mesaje, etc, să spună anumite lucruri, decât față în față?
De exemplu, eu aveam o prietenă care era foarte timidă când stătea de vorbă cu cineva față în față, nici nu privea acea persoană în ochi, se fâstâcea, uneori i se înroșeau obrajii, iar pe chat sau messenger era insistentă să afle anumite lucruri și îndrăzneață.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca nu risca sa fie condamnat daca nu se stie cine este, cand nu vede omul fata in fata.

4 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Așa sunt și eu.
Păi, în scris ai timp mai mult să te gândești. Poți să reformulezi mesaje înainte să le trimiți. Nu trebuie să privești persoana în ochi. Nu există stresul că va trebui să repeți ce ai spus pentru că cineva nu a auzit din prima. Nu te stresezi că îți aud alte persoane conversația. Nu te stresezi că îți sună vocea aiurea, că tremură, că te bâlbâi, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relația virtuală e rece. Emoții pauză mare.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Foarte bine spus.

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca anonimat, e simplu. Cand nu stie nimeni cine esti, cum arati si toate aspectele pe care f2f ti se cunosc deja iti e mai usor sa te exprimi exact cum vrei tu fara sa fii tras la raspundere sau sa fii judecat, dar e o prostie asta, trebuie sa fii TU indiferent de mediu, sa te doara la banana de orice critica.