| anonim_4396 a întrebat:

De ce discriminam rromii?

13 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Eu nu am nimic q ei
atata timp cat nu ma deranjeaza, nu am dc sa ii "urasc" happy

kratos
| kratos a răspuns:

Ca nu le dam toate drepturile pe care ar trebui sa le aibe. Se fac si glume despre ei happy

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Pentru ca i-am vazut pe cei din jur discriminandu-i.pentru ca multi dintre ei .au probleme cu legea. dar totusi nu toti sunt asa...eu am o prietena de aceasta etnie si e o super prietenawinking. e de treaba .invata aproape cel mai bine din clasa happy

| M4RK a răspuns:

Nu sunt cinstiti, ne furahee heenu vorbesc frumos o_O, la o matusa de a-mea ia spart ceva tiganihee hee-romii geamul si a furat geanta din masina iar si la altcineva de acolo ia spart masina o_O,

| c0rn3l1uss a răspuns:

Pentru ca sunt manelaridevil

[punct]

| bluerose a răspuns:

Da cine-i discrimineaza?
Se "discrimineaza" singuri, prin comportament, prin injuraturi, prin violenta, prin analfabetism, prin nesimtire...etc.

| amaadina a răspuns:

Pai... daca ne dau in cap si ne fura... ce sa facem? Sa le zicem: "Vai... iti multumesc ca mi'ai furat aia 12000 de euro ca oricum nu aveam ce sa fac cu ei"? asta sa le zicem? sau :"Ce ma bucur ca ai omorat'o pe soacra'mea ca oricum ma enerva si trebuia sa moara"?

| ALY_2447 a răspuns:

Probabil pentru ca azi in aceasta criza financiara ei nu stiu sa faca altceva decat sa fure sa fie rautaciosi sunt murdari si fac doar daune chiar si atunci cand ii soliciti sa te ajute cu o favoare
ma rog nu sunt buni si nu ne plac persoanele fare valori

| ake007 a răspuns:

Se tot vorbeste de acceptarea si integrarea rromilor, dar i-ati vazut dand vreun semn ca ar vrea sa fie si ei in randul oamenilor? Tot ce stiu ei mai bine fac.Nu sunt toti la fel, e adevarat; de ex Connect-R, insa sunt destui care ne fac probleme.Nu avem insa ce sa le facem, pana la urma si printre romani sunt destui oameni ce nu fac cinste acestei tzari.

| cesege a răspuns:

Eu nu cred ca toti rromii sunt la fel, cum nu sunt nici toti romanii.Am avut coleg rrom super:curat, istet si muncitor! Nu cred ca este vorba de discriminare. Unii rromi nu recunosc ca apartin acestei etnii, cunosc cazuri. Dar romanii sunt toleranti, ii lasa in pace. Daca se discuta intr-un anumit fel, este poate din cauza comportamentului unora.Nu trebuie sa generalizam.Sunt oameni si oameni! Prin educatie, sunt sigura ca vor fi altfel.Trebuiesc incurajati sa mearga la scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pentru că nu știu să se comporte în societate și cele mai multe rele se pare că sunt făcute de ei, statistic "vorbind".
Nu sunt corecți, cinstiți, în schimb sunt leneși, murdari, extrem de vulgari și violenți. Până acum nu s-a putut realiza integrarea lor în societatea modernă cu toate eforturile depuse: școală, cursuri, simpozioane, pregătire profesională, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din lipsa de cultura, din indolenta, din ipocrizie si demagogie, din invidie, din ...intotdeauna sunt categorisiti(impreuna cu homosexualii, bolnavii psihici, bolnavii de sida, ungurii, sasii, evreii, tatarii...)"sunt si ei oameni ca si noi", adica, stii, oricum sunt o speta mai joasa.cine e altfel, e impotriva, la romani nici nu mai are importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' cine a zis ca ii discriminam?
Ei cand imi fura gainile tot discriminati sunt? Da...ca nu ii las sa fure si frigiderul, aragazul.tv-ul s. a
Discriminati fiindca fura fete pe strada?
Ei sunt mereu "dupa ciordeala" ca e din curtea mea, din magazin, din biserica (ca am vazut-o si p'asta ) ce le pasa lorlaughing
Macar sa aiba mielul de Paste, nu conteaza cum. Eu numai din astia am vazut, daca stiti voi altii "mai corecti" inseamna ca eu traiesc in alta galaxie. Ca sunt unii care isi termina studiile, tot respectul... dar pana la urma tot acolo ajunge