| Yurisa a întrebat:

De ce femeile din ziua de azi simt nevoia sa isi bata joc de numele copiilor lor? laughing Vad pe Facebook mamici care pun numele ciudate copiilor lor, cat mai exotice si straine chiar daca nu se potrivesc cu numele lor de familie.

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar cine zice ca isi bat joc de ei? :/
Dupa comuniscm, au scapat de acea perioada de restrictie si de necunoastere. Au inceput sa citeasca, sa se uite mai mult la TV (in principal cred ca TV-ul, dar nu bag mana in foc) si cauta si alte nume, decat cele romanesti.

Sunt 100% sigur ca o mama nu si-ar dori sa puna un nume urat la propriul copil.

| Mosotti a răspuns:

E amuzament, nu e nici o problema, nu conteaza numele, conteaza copilul in sine si atat.

| Yurisa explică (pentru Mosotti):

Stiu, dar dacă mai văd un Adonis, un Ares, un Amir o sa innebunesc laughing

| Catrice a răspuns:

Și? Eu am nume românești și dintotdeauna oricine îl citește il pronunța greșit. Sa nu mai zic ca și suna aiurea rolling on the floor

| Yurisa explică (pentru Catrice):

Iti dai seama la saracii copii ce fel o sa fie of sad

| Catrice a răspuns:

Nah ma mărit cu unul cu nume fain și se schimba situația rolling on the floor

| Yurisa explică (pentru Catrice):

Si eu sper la asta sincer laughing

| gemeni6226 a răspuns:

Pe vremea mea adica acus 30 de ani numai cei de etnie roma faceau asa ceva.

| gemeni6226 a răspuns:

In alta ordine de idei cred ca de aceea pentru ca spera ca astfel copiii lor sa fie mai deosebiti de restul lumii.

| Yurisa explică (pentru gemeni6226):

Si pana la urma pe toti ii cheama Yannys

| Vikaa a răspuns (pentru Yurisa):

Pe mine ma cheama Viktoria cu K, si rade mama de numele meu.E bine ca doar mama rade, nu si altii hahaha

| Yurisa explică (pentru Vikaa):

Tu esti moldoveanca, te iertam laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marketing pentru export. laughing Nu mi se pare ca este o bataie de joc, poate ca or suna ca dracu impreuna dar sunt mult mai dese situatiile in care este folosit numele sau prenumele decat ambele.

| brokxy a răspuns:

Sa nu revenim la Maria si Andrei. Nu am nimic cu numele astea dar sunt asaaaaaa de populareee sau Alex, stiu ca suna normal dar nu-mi plac mie laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru brokxy):

Sunt depasite deja Alex, Maria si Andrei. Astea erau la moda acum 30 de ani, cand l-am nascut eu pe fii-miu.
Acum sunt la moda: Darius, Daria, Mario, Albertino, Luka, Isabela, Argentina, Asia, India... samd.

| Jus7t a răspuns:

Sunt inconștiente, nu realizează ce o să vină după alegerea unui nume amuzant, ciudat sau prostesc - în viziunea majorității, dar pentru ele acel nume e normal.
Now you know.

| Necuvântător a răspuns:

"Yurisa" nu cumva este un nume străin?

| FreddieM a răspuns (pentru Necuvântător):

Poate nu-i place numele care-l poarta si probabil e vorba chiar de mamica ei.

| Yurisa explică (pentru Necuvântător):

E numele meu de utilizator. Doar nu o să îmi pun numele adevărat aici. Dhăă laughing