| Superior a întrebat:

De ce? https://www.youtube.com/watch?v=0czYPDYA7Dk ala din comentarii are dreptate,mentalitatea taranului roman ca satana e in sarpe. (ma rog,si eu sunt crestin,dar asta nu inseamna ca-s la fel de incult ca ei sa ucid o vietate, o biata reptila)

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Singura vina a taranului roman este ca o cultura veche de cca 6000 de ani, cea Babiloniana, a ajuns la el pe diverse cai. Dar nu vad nici o ucidere in film.
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=11530

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu e doar a romanilor. Daca nu stiai si indienii fac asta, din alte motive ce-i drept. Ei sarbatoresc un zeu a carui simbol e sarpele. Merg la templu unde gasesc serpi si ii hranesc cu lapte, iar apoi sunt lasati sa moara.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred ca cei care ucid serpii o fac din aceasta iluzie, cum ca Satana ar fi in sarpe. Sunt mii de motive. Daca cred ca Satana este in serpi, de fapt acesta este in mintea lor. Da, e o prostie sa ucizi biata reptila, dar eu cred ca mai degraba le este frica de ea.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Practic putem spune la fel si de oameni, se presupune ca satan a luat si forma omului, nu? Daca ar stii asta s-ar omori intre ei...

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Cam asa. Asta e prostie omeneasca, sa ucizi din asa motive.

| MorganaM a răspuns:

Ne arati pe unul ce omoara un sarpe?! I don't want to see puteai sa ne avertizezi inainte sau ceva!
Saracul sarpe!
Treaba este ca mai demult nu era poluare, nu erau extinse orasele, nu se taiau pana la extinctie padurile ca acum, drept urmare era foarte neobisnuit sa dai peste un sarpe, iar oamenii credeau ca e de rau augur. Acum insa, nici nu prea mai au pe unde sa traiasca serpii sau ce sa manance, dar ideea de la cei batrani s-a conservat.
Eu sunt ortodoxa si nu doar in acte, incerc cat de bine pot sa fiu un crestin bun.