| ovidiu33b a întrebat:

De ce in tari ca Mexic este mereu cald si nu prea ninge iar temperatura medie este undeva la 18 24 grade si in decembrie cand la noi e frig? Pt ca suntem aproape de rusi si nord?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza pozitiei geografice a zonei respective. Se pare ca nu iti place geografia.

| ovidiu33b explică (pentru darrio2007):

Mi a placut mult geografia, insa frigul de la noi nu imi place M

| RAY a răspuns:

La ecuator e mereu primăvara fiind la mijloc intre polul sud si nord, ziua are 12 ore, noaptea 12 ore mereu, România e mai aproape de polul nord decât de ecuator

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nordul si pozitia geografica nu conteaza.
rusii provoaca frigul si ninsoare.

| sierra1 a răspuns:

"in decembrie cand la noi e frig? Pt ca suntem aproape de...nord?"

vezi că știi?

| LordCristobal a răspuns:

Mexic si Romania sunt asezate in zone geografice si climatice diferite.
Mexic este situat in zona tropicala si este predominant desertic dar are ieșire la Oceanul Pacific si Marea Caraibelor de unde vin curenti de aer care influmeteaza clima Mexicului.Acesto curenti aduc ploi si vreme calda.
Romania este situata in sud-estul unde are parte de o clima temperat continentala cu ierni geroase si veri calduroase.
La noi clima e influentata de curenti de aer care vin din Rusia si de la Marea Neagra.Din cauza acestori curenti avem veri secetoase si calduroase, ierni geroase iar toamna si primavara avem multe ploi.