| MorcovMajestic a întrebat:

De ce inca exista aromani si de ce sunt asa aroganti? Daca sunt atat de putini si stau in Romania, de ce nu invata romana si gata in loc sa se oftice ca romanii se uita la ei de parca sunt beti cand vorbesc aromana cu oameni care nu sunt aromani? E ca si cum as sta in Spania si as vorbi romana cu vecinul si m-as supara ca nu ma intelege doar pentru ca sunt asemanatoare limbile

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Orgoliul le ajută să își păstreze identitatea. 2. De ce să o învețe, fiindcă așa vrei tu?

| MorcovMajestic explică (pentru sadrian46):

Fiindca stau intre romani si isi complica viata inutil

| relian a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Lasa pe sadrian atit poate omu,ce sa-i ceri daca mai mult nu are de unde laughing auzi la el de ce sa invete limba unei tari in care locuiesc,asta trebuie pusa in rama,fraza asta e cea mai tare laughing

Cum ar veni vorba ta te duci in Germania dar tu vorbesti romaneste,aia ar trebuie sa vorbeasca si eoi tot ca tine laughing

Nu cunosc aromani de astia ce spui tu,adica nu stiu deloc limba romana? Dar la scoala cum au mers,ori nu sau dus nici la scoala? Cind te nasti intr-o tara,vrei nu vrei inveti limba,mai ales ca mergi la scoala si acolo nu ai incotro.
Deci nu cred ca aia sa nu stie limba asa cum zici tu.
Acasa la tine,vorbesti ce limba vrei,dar in societate,la magazine,la scoala etc vorbesti limba acelei tari. Daca nu stii, atunci stai si te uiti, aia cum sa te ajute, poate asa sa nu vorbesti, sa arati prin semne laughing

In sf ce e bun, este ca am mai descoperit inca un geniu pe TPU Sadrian46 copilu minune laughing

| DeMicUnCălător a răspuns:

Se numește libertate. E liber să vorbească in orice limbă dorește, iar tu ești liber să intrerpretezi ce vrei.