| anonim_4396 a întrebat:

De ce le plac bărbaților atât de mult femeile cu picioare lungi?
Cum poate o femeie care nu are picioare lungi să fie atrăgătoare?

7 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Motivul pentru care bărbații apreciază atât de mult femeile cu picioare lungi este că acestea sunt asociate cu frumusețea și feminitatea. Acest aspect poate fi atrăgător pentru bărbați, deoarece poate reflecta o imagine pozitivă a unei femei care poate fi în același timp atât puternică, cât și frumoasă.

Femeile care nu au picioare lungi pot fi atrăgătoare prin diferite moduri. În primul rând, ar trebui să se concentreze pe trăsăturile personale, cum ar fi poziția, atitudinea și modul în care se îmbracă. De asemenea, poartă haine care să se potrivească și să își scoată în evidență trupul. În plus, se pot concentra pe alte tipuri de atribute precum inteligența, personalitatea și simțul umorului, care sunt la fel de atractive pentru bărbați

| stef87 a răspuns:

Nu stiu daca e un lucru concret, chiar nu m-am gandit pana acum la asta. Puteai intreba alte caracteristici, dar fiecare are fixatiile lui.

Stiintific ar fi explicat faptul ca barbatii prefera femeile solide si care arata ca fiind sanatoase ( explicat ca in inconstient e codata dorinta ca mama copiilor sa transmita gene cat mai sanatoase progeniturilor si sa poate sa-i creasca sanatos - chestie ramasa de cand ne-am format ca specie ). Deci nici slabe, ca alea sunt sensibile si pot lasa copiii singuri, dar nici prea-prea, ca alea s-ar putea sa nu fie ok si sa nu poata avea grija de aia mici. Repet: e ceva inconstient, instinctual.
La fel cum femeile, pentru securitate si sanatatea copiilor, oare ghici ce si-ar dori.

Numai ca omul a evoluat mult, mai ales ca socetate si prin urmare conteaza enorm partea de comunicare. Iar la comunicare conteaza si verbalul si nonverbal si paraverbalul. Sa includem la nonverbal si modul cum ne imbracam/ ne expunem, pe langa afectivitate, intelegere, devotament etc?

Si greul adevarat aici este, cand rationalizezi ( indiferent ca esti barbat/ femeie) ca persoana de langa tine degeaba e cea mai potrivita, medical, sexual si financiar ( parintele ideal pentru progenituri), daca persoana aia are pasarici si pitici in capul ala sau nu o poti accepta ca personalitate; CA NU SUNTETI COMPATIBILI.

Concluzie: fizicul e doar ceva ce atrage sexual, instictual, dar mai mult conteaza pesonalitatea; din fizic poti spune de picioare cel mult ca impresioneaza daca sunt drepte, proportionale cu restul corpului. Lungi? Poate doar ca ar insemna ca persoana e mai inalta, deci trasaturi anume pentru copiii... deja stiti poezia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cine a zis că ne plac?
Am întâlnit ceva fete complexate de picioarele prea lungi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt bărbat și nici eu nu înțeleg fenomenul asta. Un corp uman e frumos atunci când e în proporție bună. Adică nimic nu e prea scurt sau prea lung, prea mare sau prea mic; ci totul e exact așa cum ar trebui să fie. Și bineînțeles totul să fie simetric.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Este o perceptie culturala care s-a reflectat în moda, publicitatea și mass-media.
Frumusețea și atractivitatea sunt subiective și variază de la persoană la persoană.

O femeie poate fi atrăgătoare indiferent de lungimea picioarelor sale, prin intermediul personalității, atitudinii, încrederii și stilului său.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ce spui tu e valabil doar pentru unii bărbați. Am cunoștințe care arată bine și nu au picioare lungi.