| anonim_4396 a întrebat:

De ce masculul din regnul uman vede femela ca pe o pradă? Ce anume stă la baza acestui tip de raționament?
Ce părere aveți despre bărbații care își pun in joc toată averea, pentru a-și cuceri partenera?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

E extrem de dificilă întrebarea.
Pentru că e foarte greu de analizat comportamentul și reacțiile unui bărbat despre care nu știi decât că își pune în joc toată averea pentru a cucerii o femeie.
Un bărbat care "a refuzat de-a lungul timpului să câștige inima vreunei femei cu ce are in buzunar" cum spui tu, presupunem că e un bărbat care vrea să fie iubit pentru ceea ce e, nu pentru ceea ce deține.
De ce tocmai pentru această femeie din urmă și-ar pune în joc toată averea pentru a o cucerii? (decât, poate că e prima dată când e refuzat și nu vrea să conceapă și să accepte acest fapt)
Cum ai putea crede că e iubire și nu doar orgoliu, când el își încalcă un principiu pe care nu l-a mai încălcat și a refuzat mereu să îl încalce?
Părerea mea e că nu vrea să accepte înfrângerea. Doar atât.

14 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Dar tu ce părere ai despre masculii pentru care femeia nu e o pradă ci prăjiturica pe care o pot găsi cam peste tot?
Prăjiturică, care rar se întâmplă să nu se lase "mâncată". rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Vezi tu... unele prăjiturele sunt cam... costisitoare, scumpe la preț dar și fine, rare, deosebite de prăjiturele pe care le poți găsi la orice colț de stradă, tot ce e special costa (mai) mult happy, și da, tuturor prăjiturelelor le place să fie gustate happy - gratis! sau nu - de un bun degustător de dulciuri de calitate superioară!
O prăjiturică ' simplă ' / ' bună ' se găsește peste tot -gratis, însă o prăjiturică pentru care ți-ai da și inima la schimb pentru a o avea... plătești oricât!
Crezi tu că iubirea pentru o prăjiturică ( deosebită sau nu, poate doar șmecheră laughing )
poate întuneca întraatat raționamentul unui bărbat încat să-i ofere TOTUL ( prajituricii laughing))?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil orice e posibil în viața asta.
Dar pentru mine, cred că nu. N-am dat niciodată bani pe prăjiturele și nici n-am primit (chiar dacă au fost suficiente ocazii în care unele mai mature mi-au propus) laughing

Dar, acum, vorbind serios, e greu de generalizat.
Nu toți bărbații sunt vânători. Unii pentru că nu sunt în stare, alții pentru că nu au nevoie (pentru ei se întâmplă de la sine, fără prea mult efort)
Și mai există bineînțeles și bărbați "fără noroc" la femei, dar cu posibilități materiale suficiente, încât să-și permită să le folosească pentru a face rost de ce au chef.
Bine, nu chiar de ce au chef.
Cu bani și cu avere, nu vei obține un suflet curat și neprihănit care să te iubească dezinteresat, pentru ceea ce ești. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Eu mă refeream strict la genul de bărbat care a gustat zeci de prăjiturele foarte frumoase și gustoase de-a lungul vieții ( majoritatea le-a gustat perfect gratis, unele s-au oferit ele sa fie gustate ), un bărbat tânăr, chipeș, un Făt Frumos elegant, manierat, seducător și extrem de bazat financiar, care face parte din ramura de sus a societății și, care a refuzat de-a lungul timpului să câștige inima vreunei femei cu ce are in buzunar iar când a fost vorba doar de a le baga in pat a întors reversul medaliei, dacă ai citit atent ultima frază...

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

E dragoste ceea ce simte acel bărbat pentru aceea femeie? Sau s-ar putea să fie obsesie?
Sau, doar pentru că acel bărbat nu e obișnuit cu refuzurile i s-au activat automat instinctele de vânător / prădător?
Sau sunt mai multe variante posibile?

De ce ar pune un bărbat TOTUL la bătaie pentru a câștiga inima unei femei?

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Deci e vorba ( doar ) de orgoliu?

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Dar dacă acel bărbat a auzit un zvon că aceea femeie se lasă greu cucerită, astfel a intrat în joc doar pentru a-și hrăni orgoliul și, evident a-și păstra palmaresul intact, doar că pe parcursul ' vânătorii ', amicii au pariat că nu va reuși să cucerească aceea femeie, el pariind pe contrariu, el intrând astfel într-un dublu joc.
În acest joc, ( in care banii nu tentează pe nimeni, btw, nu pe femeie, cel puțin, femeia având un alt pretendent mai in vârstă și putred de bogat, dar renunțând la idee, pentru că de CE nu ¿ De ce nu și tânăr Și bogat?¿

Care crezi că e țelul suprem al vânătorii?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Faima, renumele, satisfacerea orgoliului, hrănirea egoului, creșterea prestigiului în fața tovarășilor... și poate așa pe un loc mult mai la coadă și obținerea "beneficiilor" de la acea femeie.
De iubire nu cred că poate fi vorba.
Când înjosești pe cineva la modul ăsta, chiar numai cu gândul și indirect cu fapta, așa ceva nu poate fi compatibil cu un sentiment sincer.
Dar poate el nu are neapărat noțiunea de sentiment sincer.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

E doar un joc in care, cel mai slab pierde

| Iepuroi a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii ar spune că jocul asta se numește viața happy

| anonim_4396 explică (pentru Iepuroi):

Viata e un fenomen foarte complex!
In care exista mereu PARADOXURI!

FEMEIA... E UN PARADOX!
CEL MAI COMPLEX PARADOX! Al vietii.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

E extrem de dificilă întrebarea.
Pentru că e foarte greu de analizat comportamentul și reacțiile unui bărbat despre care nu știi decât că își pune în joc toată averea pentru a cucerii o femeie.
Un bărbat care "a refuzat de-a lungul timpului să câștige inima vreunei femei cu ce are in buzunar" cum spui tu, presupunem că e un bărbat care vrea să fie iubit pentru ceea ce e, nu pentru ceea ce deține.
De ce tocmai pentru această femeie din urmă și-ar pune în joc toată averea pentru a o cucerii? (decât, poate că e prima dată când e refuzat și nu vrea să conceapă și să accepte acest fapt)
Cum ai putea crede că e iubire și nu doar orgoliu, când el își încalcă un principiu pe care nu l-a mai încălcat și a refuzat mereu să îl încalce?
Părerea mea e că nu vrea să accepte înfrângerea. Doar atât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punct de vedere chimic, dopamina, molecula "placerii" (prost interpretat, mai degraba molecula recompensei) sta la baza procesului de obtinere a oricarui lucru, fie el un iaurt din frigider sau o nota mare la scoala, pentru ca amandoua fac bine corpului, iaurtul pentru abolirea foamei si nota pentru confortul psihic. Din nou, procesul e alimentat de dopamina, nu rezultatul. Rezultatul e marcat chimic de endorfine in principiu, iar dopamina dispare atunci cand rezultatul e atins. De asta se pune mult accent pe cucerire, pentru ca atunci cand ai ajuns cu "prada" in mana, dopamina dispare si trebuie sa gasesti alte modalitati de a o procura, pe cand "vanatoarea" e foarte stimulanta si motivanta pentru creier, care se recompenseaza stiind ca e pe drumul cel bun spre o posibila partenera.

| Iepuroi a răspuns:

Cine te-a văzut pe tine ca pe o prada? rolling on the floor)))
Majoritatea care și-ar riscă toată averea pentru o "investiție" sunt fraieri in opinia mea