| Pichakchiu a întrebat:

De ce nu îmi vine menstruația? De 3 luni! Am mâncat soia, sub forma ca, gen am cumpărat o texturata, am fiert o și am pus o pe grill. Și am mâncat asa, sa zicem maxim de 3 ori pe săptămână, deși cred ca de 2. Unele site uri spun ca soia afectează hormoni! Are vreo legătură? Ce sa fac sa am din nou? Nu am mai mâncat soia

8 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mergi la un control. Ori ești însărcinată, ori ai un dezechilibru hormonal grav.
Soia n-are treabă!

| Pichakchiu explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Însărcinată nu am cum sa fiu.
Am 16 ani.
Poate a doua varianta. Am ținut o dieta f stricta, cu limitări în alimentație exagerate.
Nu vreau sa iau pastile sa îmi revină menstruația pentru ca ma voi ingrasa

| DianaEmmaPink a răspuns:

Și eu am mâncat soia și tot mi-a venit regulat. Nu cred ca are legătură. Îmi pare rău că nu te-am putut ajuta mai mult.

| Pichakchiu explică (pentru DianaEmmaPink):

Știi, eu am și ținut o dieta f stricta, mancam foarte puțin. Acum, încerc sa mănânc puțin mai mult. Cam pana în 1200 kcal pe zi! Înainte luam 700. Dar o sa îmi mai vina vreodată? Eu nu vreau sa iau pastile pentru asa ceva pentru că mă voi ingrasa

| AnemonaP a răspuns (pentru Pichakchiu):

Dacă tu consumi 700 de calorii, o sa ai multe alte probleme pe lângă. Cum adică te vei îngrășa? De unde ai auzit asta? Nici eu n-am avut menstruatie o perioada și nu m-am îngrășat după. Treci printr-o perioada haotica. Cu cât încetezi mai devreme, cu atât va fi mai bine.
1200 de calorii e înfometare. Caută pe net cate calorii ar trebui sa mănânci pentru a slabi la numărul tau de kg si înălțime.
Și eu in liceu ma înfometam cu toate ca eram așchie si asta nu mi-a adus nimic bun. Nu am slăbit vreodată! Înfometatul nu slăbește! Și eu in acea perioda, nici nu voiam sa aud de mâncare sanatosa, ma gândeam ca aceasta,, ma va îngrășa" fiind sănătoasă. Gandire toxica de adolescent.
Dacă vrei cu adevarat sa slăbești, trebuie sa bagi mâncare si sport. Cu cât mănânci mai bine si sănătos, pentru kg si înălțimea ta, cu atât vei slabi mai mult!
Nu exista diete magice, pastile, ceaiuri si porcarii de genul pentru slăbit!
Slăbitul se face in 2 pași simpli, alimentație si sport. Atât de simplu. Corpul are nevoie de hrana pentru a funcționa normal și pentru a arde grăsime apoi. Citește pe net despre procesul de slăbire și vei vedea cât de multe greșești.

| Pichakchiu explică (pentru AnemonaP):

Puțin 1200 calorii? Dar 1300? Dar 1400?

| AnemonaP a răspuns (pentru Pichakchiu):

Imi pare rau ca n-ai inteles nimic din paragraful de mai sus.

| Pichakchiu explică (pentru AnemonaP):

Am înțeles. Mulțumesc!