| RAY a întrebat:

De ce nu se fac in Romania proteste pentru marirea salariilor? Se fac proteste pentru orice dar pentru asta nu, asa bine o duc românii?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mărești salariile, se măresc costurile, drept urmare apare inflația, și mai rău faci.
În România trebuie să-ți pui căpățâna la contribuție, să reușești să lucrezi scump.
Educația comunistă a făcut românul să aștepte schimbarea din cer... Sau de la guvern.
Ia fă-te un arhitect, mecanic sau zugrav de care are lumea nevoie, să vedem cum e cu banii.
Dacă stăm și țăcănim pixul într-un birou gol, știu că nu vin banii.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am vb cu un inginer in constructii si castiga 3500 de lei net

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Pentru că e inutil.
Unul care pune faianță și rigips, are 4000-6000 de lei.

| anonim3247 a răspuns:

Este simplu de ce nu iese lumea în stradă - că nu sunt români ăia care îi plătesc.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă scriu câți bani face un străin patron de 3 magazine o să spună românii că le dau foc la străini.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

De aia nu ies românii în stradă că patronii nu sunt români și fac bani cu sacii în România.

| Smmo a răspuns:

Dar profesorii nu protesteaza pentru marirea salariilor, ce fac? Asistentele in timpul pandemiei nu au protestat? Angajatii de la metrou din cand in cand etc.
Nu sunt chiar asa de tacuti nici romanii, dar nici ca in strainatate unde se lasa cu violente inutile nu mi se pare normal sa fie.
Din pacate, intr-adevar, masurile bine intentionate facute de legislatori nu au avut un rasunet pozitiv in sistemul privat care s-a fofilat cat a putut sa plateasca taxe si a acordat beneficii in scadere sau nule in ultimii ani.
Pe ei ii misca in sensul asta mult mai mult ce face concurenta si daca nu le mai bate nimeni la usa sa se angajeze.

| spuncevreau a răspuns:

Pentru că suntem un popor de vite care se lasă conduse de toți ghiolbanii.
De la lipsa educației pleacă totul.
Un popor educat își cunoaște drepturile și e în măsură să sancționeze derapajele politicienilor.
Noi am devenit o masă amorfă de votanți fără coloană vertebrală.