| zurick a întrebat:

De ce nu se face nimic in legatura cu cainii vagabonzi? De ce trebuie sa-mi fie frica in momentul in care merg spre domiciliu ca o sa fiu inconjurata? Nu,nu mi-e frica de un caine, dar ma ia spaima cand vad 6-8-10 ce umbla impreuna.Asa nu se mai poate.

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pe mine m-au alergat javre destule,, o bucatica din mine e pro pentru eliminarea lor, dar sunt si contra... sunt si ele vietuitoare si mi-e mila de ele, ataca doar pentru hrana, dar si cand ma musca si ma apuca nervii din cauza asta ii duc personal departe de locul ala.

| LordBolton a răspuns (pentru Drimmero):

Pe mine m-au urmarit o haita si a trebui sa ma urc pe o masina si sa astept sa plece. Daca nu ii omoram macar sa ii luam pe toti si sa ii ducem in Transnistria sa vedem ce fac rusofilii cu ei.

| OldSoul a răspuns:

Pai ce sa faca?
Sa-i eutnasieze? Nu se poate, pentru ca in momentul doi se sesizeaza 6900 de batranele si alte 69 de ong-uri pentru protectia animalelor.
Sa-i duca in adaposturi? De unde atatea adaposturi?
Sa-i dea spre adoptie? Nu-i adopta nimeni.

| J0B0MAT a răspuns:

Ce ar putea să facă?
Câinii simt frica.Trebuie să îţi controlezi frica atunci când îi întâlneşti şi să nu fugi, îţi vezi de drum, ei vor lătra dar vor păstra o anumită distanţă. Eu aşa am făcut când am dat peste câţiva câini şi nu am păţit nimic.
Atunci când te latră se simt ameninţaţi, dacă simt frica ta te vor ataca, însă dacă simt că nu te temi şi văd că îi laşi în pace, îţi continui drumul indiferent, nu vor avea curaj să te atace.

| LordBolton a răspuns:

Din cauza asa zisilor "iubitori de animale"

| syd a răspuns:

Pentru ca nu le pasa, nu? si e prea scump pentru romanica sa ofere o solutie care sa fie buna si pentru oameni si pentru prietenii caini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam ca s-a rezolvat problema. Parca acum cativa ani innebunea europa cand auzea ca Romania vrea sa ucida multi caini dar haios ca voi tot ati ramas cu problema asta. Cat despre "de ce", parca ai uitat in ce tara traiesti laughing.

| zurick explică (pentru anonim_4396):

Problema nu o sa se rezolve niciodata daca exista oameni care ii hranesc, dar nu-i tin la ei acasa ci pe strazi.Stiu unde traiesc, dar nu pot schimba asta, nu momentan.Cred ca-mi cumpar un spray cu piper laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu s-a mai mediatizat nici un caz in ultimul timp.

| zurick explică (pentru anonim_4396):

Dar trebuie sa apara un caz ca sa-i pese cuiva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Nu, dar asa se rezolva majoritatea problemelor in tara asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Nu stiu daca faci mare branza cu acel spray. Ce te faci cand vin 20 de potai dupa tine, din 4 directii diferite? Poti cumpara acel fluier care ii supara pe caini. Ma refer ca nu le place, nu sa ii infurie mai tare laughing.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

De unde esti?

| KenNine a răspuns:

Da ei mereu ataca in haita ca si in ziua de astazi oamenii fac asemenea.Dar si eu sunt indignat pentru ca lasa asa caini vagabonzi.Dar pana nu se intampla ceva ca copilul cel de 4 ani care a fost ucisi de caini nu vor face nimic.Asa e tara asta.